در حال بارگذاری ...
گزارش اول بخش خارج از صحنه:

نمایش هایی با طعم معلولیت و اعتیاد ؛ معرفی نمایش های کاربردی جشنواره سی و ششم

حوزه کاربردی یکی از شش قسمت تعریف شده در بخش خارج از صحنه (آف استیج) سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر است.

 

حوزه کاربردی یکی از شش قسمت تعریف شده در بخش خارج از صحنه (آف استیج) سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر است. در این بخش نمایش هایی در حوزه مسئولیت اجتماعی با تمرکز بر مسائل مهاجرین، سالمندان، معلولان، زندانیان، کودکان پیش فعال، اوتیسم، کودکان کار، روشندلان، ناشنوایان و... اجرا می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بخش خارج از صحنه (آف استیج) شامل هرگونه اجرا در محیط آزاد و بیرون از فضا های متعارف تئاتری با رویکرد تغییر در قرارداد های اجرایی، مکان اجرا و شکل ارتباط با مخاطب است.

در این بخش که مدیریت آن را حمید پورآذری به عهده دارد، 41 نمایش حضور دارند که از میان آنها 17 نمایش در حوزه خیابانی، شش نمایش در حوزه کاربردی، شش نمایش در حوزه بین الملل، چهار نمایش در حوزه جنبی، چهار نمایش در حوزه مرور و چهار نمایش در حوزه میهمان انتخاب شده اند.

در متن پیش رو شش اثر حوزه کاربردی (با رویکرد مسئولیت اجتماعی) که از شهرهای تهران، بوشهر، اصفهان و محلات به جشنواره راه یافته‌اند، معرفی می شوند.

 

آنکه گفت آری/آنکه گفت نه

این نمایش به کارگردان هاجر عتیقی با حضور بیماران مرکز توان بخشی اعصاب نورالمهدی از اصفهان یکی از آثار این جشنواره بوده که در این دوره میزبان مخاطبان در محل پلتفرمی دیگر است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: کودکی برای شفای مادرش از بیماری به همراه آموزگار و دو دوستش راهی کوه و دشت می شود تا دارویی پیدا کند. زهره حاتمی، زهرا علی نجیبی، سپیده موسوی، مریم طَرقی بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش می پردازند. علاقمندان به تماشای این اثر می توانند در تاریخ های شش و هفت بهمن ماه راس ساعت های 15 و 17 به محل پلتفرمی دیگر بیایند.

 

ان ای

این نمایش کاری از میثم کرمی بوده که با همکاری انجمن معتادان گمنام از شهرستان محلات در این دوره از جشنواره شرکت کرده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: تعدادی از اعضای انجمن معتادان گمنام با پاکی از چند روز تا چند سال، دور هم جمع شدهاند و تصمیم دارند در سطح شهر چادری بنا کنند و با مردم از خودشان بگویند، بنابراین ... . «ان ای» با بازی علی اکبر محمدی، مریم پورمقدم، سعید مهریزاده، عسل میرزایی، خاطره قربانی، فاطمه زهرایی از ششم تا هشتم بهمن ماه میزبان مخاطبان در ایوان انتظار، محوطه تئاتر شهر و خانه هنرمندان است.

 

سایبان آرامش ما، مائیم

این نمایش به کارگردان بهیاد نجفی، اثریست که با حضور کودکان کار جمعیت امام علی تهران شکل گرفته است. بیتا عزیزاَقلی، لیلی ماهعبدالهی، فردین حکیمی، سمیرا محمدی، تمنا سنجرانی، نرگس ملاجردی بازیگرانی هستند که در این اثر 60 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. در خلاصه داستان این نمایش این طور آمده است: «سایبان آرامش ما، مائیم» تئاتری کاربردی است و به شیوه مجسمه تئاتر شورایی اجرا می شود. در این اثر با استفاده از کودکان کار افغان در نقش بازیگر سعی شده تا تصویری واقعی از شرایط موجود زندگی آنها به تصویر کشیده شود. علاقمندان به این نمایش می توانند در روز های پنج و شش بهمن ماه در مکان های ایوان انتظار، محوطه تئاترشهر و باغ کتاب به تماشای آن بنشینند.

 

سلبریتی های گمنام

این نمایش به کارگردان سپیده حجامی اثریست که با حضور معلولان هنرمند شهر بوشهر آماده اجرا در این دوره از جشنواره شده است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: چند نفر از علاقمندان تئاتر، سینما و موسیقی برای دیدار با سلبریتیهای این هنرها با واسطهای راهی تهران میشوند تا هم شاهد جشنوارههای تئاتر، فیلم  و موسیقی باشند و هم ... . غلامرضا فرجزاده، امین چاهشوری، محسن چاهشوری بازیگرانی هستند که در این نمایش 35 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. علاقمندان به تماشای این اثر می توانند در روزهای 28 و 29 دی ماه طی ساعت های 16:30 و 19 به محوطه تئاتر شهر و خانه هنرمندان مراجعه کنند.

 

نادیدنی

این نمایش به کارگردانی بابک حجری با همکاری انجمن هنرمندان نابینا و کم بینا  شکل گرفته و طی روزهای 27 و 30 دی ماه راس ساعت 15 و دو، چهار و هفت بهمن راس ساعت 16 برای دوستداران این نوع از نمایش ها در عمارت روبرو به اجرا گذاشته می شود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: مواجهه و تجربه شرایطی که برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد... . فریبا علیزاده، امیر سلامی، عبدالله دادخواه، طیبه سیادت زاده، امیررضا قربانی اعضای اجرایی این اثر را تشکیل می دهند. این نمایش 15 دقیقه ای در هر اجرا پذیرای یک مخاطب است.

 

خط باریک قرمز

این نمایش کاری از توماج دانش بهزادی یکی از اعضای فعال گروه تئاتر پراکسیس بوده که با حضور جمعی از زندانیان کانون اصلاح و تربیت شهر زیبا و به تهیه کنندگی شبکه سوم سیما آماده اجرا در این دوره از جشنواره شده است. این نمایش درباره زندگی شخصی هر کدام از بازیگران آن بوده و در تاریخ های 28 و 29 و 30 دی ماه راس ساعت 16 برای تئاتر دوستان در داربست محسن به اجرا گذاشته می شود.

سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از بیست و هشتم دی لغایت 9 بهمن ماه به دبیری فرهاد مهندس پور در هفت بخش تخصصی شهر تهران و برخی از مراکز استان ها برگزار می شود.

 

 
نظرات کاربران