در حال بارگذاری ...
 • رویداد های سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

  گزارشی از روز سوم رویداد نمایش نامه خوانی

  در روز سوم از نمایش نامه خوانی آثار برگزیده ی مسابقه ی نمایشنامه نویسی سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، نمایش نامه های «خواب های رنگی ببینید آقا» و «خون چکان» خوانش شدند.

  در روز سوم از نمایشنامه خوانی آثار برگزیده ی مسابقه ی نمایشنامه نویسی سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، نمایش نامه های «خواب های رنگی ببینید آقا» و «خون چکان» خوانش شدند.

  رویداد نمایش نامه خوانی آثار برگزیده مسابقه نمایش نامه نویسی سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر  تا پنج شنبه ۲۷ آبان ماه در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود و ورود برای علاقه مندان آزاد است.

  در روز سوم این رویداد، نمایشنامه ی «خواب های رنگی ببینید آقا» به نویسندگی مسعود شاکرمی و به اتفاق شش نقش خوان در ساعت 15:30 روز سه شنبه 25/8/95 خوانش شد و بعد از آن جلسه ی نقد و بررسی در حضور علاقمندان و با حضور مسعود شاکرمی به عنوان نویسنده، امین عظیمی به عنوان منتقد و میلاد اکبرنژاد به عنوان رئیس جلسه برگزار و نکاتی از سوی نویسنده ی این نمایشنامه و منتقد مطرح شد، حضار نیز در این بحث شرکت داشتند.

  این جلسه با صحبت های میلاد اکبرنژاد آغاز شد و بعد از آن امین عظیمی به نقد نمایشنامه پرداخت و با طرح سوالاتی در رابطه با جهان اثر و ایده ی کار، بحث را ادامه داد.

  مسعود شاکرمی در رابطه با نمایش نامه اش گفت: «من سال ها تلاش کرده ام تا بتوانم ویژگی های ادبیات تغزلی را به ادبیات دراماتیک وارد کنم و این اثر به لحاظ ساختاری تلاش و تجربه ای در راستای رسیدن به این هدف است. در شعر تغزلی، سوالاتی به عنوان سیلان شعری مطرح است و من بر همین مبنا، در نمایش نامه سوالاتی را مطرح کردم و هیچ جوابی به آن ها ندادم.»

  حضور مسعود میرطاهری و اظهار نظر وی در رابطه با نقاط قوت و ضعف این نمایش نامه از نکات  قابل توجه این جلسه بود.

  نمایشنامه ی «خون چکان» به نویسندگی مجتبی آقا بابایی، دومین اثر خوانش شده در این روز بود که در ساعت 18 توسط چهار نقش خوان در حضور میهمانان و هنرمندان خوانش شد. محمد جواد طورانی کارگردانی این خوانش را بر عهده داشت. بعد از خوانش، جلسه ی نقد و بررسی با حضور رفیق نصرتی به عنوان منتقد، مجتبی آقا بابایی به عنوان نویسنده ی نمایشنامه و میلاد اکبرنژاد به عنوان رئیس جلسه برگزار شد.

  مجتبی آقا بابایی در رابطه با نمایشنامه اش گفت: «نمایشنامه از داستان بلند "عقرب روی ریل راه آهن اندیمشک" یا "از این قطار خون می چکه قربان" نوشته ی حسین مرتضاییان آبکنار اقتباس شده است. سال ها پیش، هنگام خواندن این رمان، احساس کردم که قابلیت های نمایشی دارد. فضا سازی نویسنده ی رمان مرا به نوشتن نمایشنامه مجاب کرد و سعی کردم به آن فضا وفادار باشم. ما معمولا در آثاری که به مفهوم جنگ می پردازند دچار شعار زدگی و احساسات گرایی می شویم و واقعیت تلخی که در مفهوم جنگ هست را فراموش می کنیم. این داستان و این نمایشنامه قصد دارد فضای وهم آلود و تلخ جنگ را بازنمایی کند.»

  رفیق نصرتی در رابطه با این نمایشنامه گفت: «امیدوارم روزی این تئاتر را بر روی صحنه ببینم.»

  در پایان جلسه میلاد اکبرنژاد، به سخنانی در رابطه با دانشجویان تازه نفس تئاتر پرداخت و در آخر، خطاب به آن ها گفت: «با قدرت، ظرافت و صبوری پیش بروید و تسلیم نشوید. این تئاتر برای شماست، نگذارید به دست اغیار بیفتد.»

  از امسال تصمیم بر آن شده که رای و نظر مخاطبان در داوری نمایشنامه و تعیین اثر برگزیده ی مردمی تاثیر داشته باشد، به همین منظور پس از هر خوانش فرم نظر سنجی در اختیار حاضرین قرار می گیرد.

  سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی از یکم تا دوازدهم بهمن ماه ۱۳۹۵ برگزار می شود.

  گزارش از:پریسا سادات خضرایی
  مطالب مرتبط

  علی رفیعی در بزرگداشتش در جشنواره تئاتر فجر:

مهمترین وظیفه تئاتر، انتقال شعف به بازیگر و تماشاگر است
  علی رفیعی در بزرگداشتش در جشنواره تئاتر فجر:

  مهمترین وظیفه تئاتر، انتقال شعف به بازیگر و تماشاگر است

  علی رفیعی در مراسم بزرگداشتش که در آیین پایانی جشنواره تئاتر فجر برگزار شد، خطاب به مسوولان فرهنگی گفت: می‌خواستم سخنانی در حجم دوازده صفحه تایپ شده مطرح کنم اما از آن صرف نظر و به یک پاراگراف اکتفا می‌کنم.

  |

  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

نمایشنامه نویسی بخش های بین الملل، محیطی، جوانان، مرور
  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

  نمایشنامه نویسی بخش های بین الملل، محیطی، جوانان، مرور

  نمایشنامه نویسی بخش بین الملل تقدیر: (نمایشنامه اقتباسی) «سیاوش پاکراه» برای نگارش نمایشنامه «صور اسرافیل» تقدیر می نماید. برگزیده: «حسین پاکدل» برای نگارش نمایشنامه «کابوس حضرت اشرف» ...

  |

  نظرات کاربران