در حال بارگذاری ...
 • در نشست گروه‌های نمایشی و طراحان پوستر مطرح شد:

  مجهول ماندن پوسترو هویت بصری در جشنواره تئاتر فجر

  نشست هویت بصری با همراهی گروه‌های نمایشی و گرافیست‌ها و با حضور «سعید اسدی» دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و «ابراهیم حسینی» مدیر مسابقه پوستر و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر، ظهر امروز در پلاتوی شماره ۲ مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی سی وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، در این دوره از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در کنار بخش مسابقه پوستر تئاتر، بخش مسابقه هویت بصری نیز به شکل تولیدی و به صورت سفارشی به هنرمندان گرافیست نمایشی برگزار می شود که نشست این بخش با حضور هنرمندان و گرافیست‌ها برگزار شد.

  در ابتدای این نشست که طراحان متقاضی شرکت در جشنواره تئاتر فجر نیز حضور داشتند، دبیر این دوره از جشنواره تئاتر فجر درباره شکل‌گیری بخش هویت بصری و پوستر جشنواره گفت:«از دوره قبل ایده‌ای داشتم که برایم از اهمیت بالایی برخوردار بود و تلاش بر این بود که آن را به مرحله اجرا برسانیم. معتقدم  برای جلوه دادن  آثار هنری علاوه بر هویت هنری می‌بایست، هویت کلامی و بصری را هم در نظر بگیریم».

  وی ادامه داد: «همواره در طول تاریخ از هنر گرافیک برای پیشرفت و برقرار ارتباط برای رساندن پیام استفاده شده است اما اینکه چه میزان در میان گروه‌های نمایشی مهم بوده  یا نه؟ می‌توان گفت متاسفانه اهمیت چندانی نداشته است. اما این بخش اهمیت بسیار زیادی دارد و بازدهی آن را در همه جا میتوان دید».

  سعید اسدی با بیان اینکه در همین راستا کارگاه‌های آموزشی را سال گذشته برگزار کردیم، تصریح کرد:« دربخش پوستر و هویت بصری ورک‌شاپ‌هایی برگزار شد و امسال تصمیم گرفتیم با توجه به نیاز ضروری آن را به صورت ویژه تری پیش ببریم.با برگزاری این بخش گروه‌ها هویت سازمانی خودشان را شکل می دهند که در نهایت کتاب ماندگاری از این آثار به چاپ و در طول جشنواره عرضه می‌شود».

  اسدی همچنین با اشاره به اینکه به طور حتم این بخش نواقصی خواهد داشت که در طول زمان حل خواهد شد، یادآور شد:«از آنجایی که این بخش و فعالیتش پروژه جدیدی است، ممکن است مشکلات و یا نواقصی داشته باشد که با حضور گروه‌های شرکت‌کننده و هنرمندان می توان در بهبود هر چه بیشترش تلاش کرد».

  در ادامه این نشست، «ابراهیم حسینی» با اشاره به مهجور ماندن بخش پوستر و هویت بصری در جشنواره گفت:«متاسفانه بسیاری از متقاضیان شرکت کننده در بخش طراحی فراخوان را به طور کامل نخوانده‌اند و اطلاعات کافی از آن ندارند به همین منظور سعی کردیم تا امسال نگاه ویژه‌تری به همراه دبیر جشنواره به این بخش داشته باشیم».

  وی با اشاره به  اهداف اصلی این بخش از جشنواره نیز یادآور شد:«نزدیک به 8 سال است که بخش پوستر جشنواره برگزار می‌شود اما هنوز بسیاری از گرافیست‌های پوستر ناشناخته باقی مانده‌اند. امسال سعی کردیم راهی برای افرادی که کمتر در این عرصه شناخته شده‌اند، باز کنیم تا با همت خودشان اتفاقات خوبی برایشان بیافتد».

  مسئول مسابقه پوستر و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر درباره کمک هزینه‌های این بخش نیز عنوان کرد:«به هر گروه گرافیست از سوی جشنواره مبلغی به عنوان کمک هزینه تعلق می گیرد که در پایان نیز برای  برگزیدگان  این دوره  لوح تقدیر به همراه جوایزی در نظر گرفته‌ایم. بخش هویت بصری در جشنواره راه بسیار دشواری را دارد و گروه‌های نمایشی باید همت بیشتری داشته باشند تا جای خود را مانند دیگر بخش‌ها در جشنواره تئاتر فجر باز کنند».

  حسینی که سال‌هاست در این حوزه فعالیت می کند، یکی از علت‌های ضروری تشکیل این بخش؛ عملکرد ضعیف طراحان در دنیای مجازی خواند و تصریح کرد:«با توجه به گسترش فضای مجازی و فعالیت هنرمندان در بخش‌های مختلف، متاسفانه هنرمندان این بخش به فضای مجازی و تبلیغات اهمیتی نمی دهند و کارهایی که طراحی می شود با بطن اثر هیچ هماهنگی ندارد». در پایان این نشست نیز گروه‌های نمایشی و طراحان به بحث و تعامل نظر پرداختند.

  سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری سعید اسدی یکم تا دوازدهم بهمن ماه برگزار می‌شود.
  مطالب مرتبط

  علی رفیعی در بزرگداشتش در جشنواره تئاتر فجر:

مهمترین وظیفه تئاتر، انتقال شعف به بازیگر و تماشاگر است
  علی رفیعی در بزرگداشتش در جشنواره تئاتر فجر:

  مهمترین وظیفه تئاتر، انتقال شعف به بازیگر و تماشاگر است

  علی رفیعی در مراسم بزرگداشتش که در آیین پایانی جشنواره تئاتر فجر برگزار شد، خطاب به مسوولان فرهنگی گفت: می‌خواستم سخنانی در حجم دوازده صفحه تایپ شده مطرح کنم اما از آن صرف نظر و به یک پاراگراف اکتفا می‌کنم.

  |

  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

نمایشنامه نویسی بخش های بین الملل، محیطی، جوانان، مرور
  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

  نمایشنامه نویسی بخش های بین الملل، محیطی، جوانان، مرور

  نمایشنامه نویسی بخش بین الملل تقدیر: (نمایشنامه اقتباسی) «سیاوش پاکراه» برای نگارش نمایشنامه «صور اسرافیل» تقدیر می نماید. برگزیده: «حسین پاکدل» برای نگارش نمایشنامه «کابوس حضرت اشرف» ...

  |

  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

برگزیدگان بخش مسابقه مرور جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند
  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

  برگزیدگان بخش مسابقه مرور جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند

  به گزارش روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، برگزیدگان بخش مسابقه مرور این جشنواره تا به این لحظه به شرح زیر معرفی شدند: طراحی گریم تقدیر: «مجید ادراکی» برای طراحی گریم نمایش «مرگ ...

  |

  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

برگزیدگان بخش مسابقه جوان سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند
  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

  برگزیدگان بخش مسابقه جوان سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند

  به گزارش روابط عمومی این جشنواره برگزیدگان بخش مسابقه جوان تا این لحظه به شرح زیر هستند:   طراحی گریم برگزیده: «سمیه ارقبایی» طراح گریم نمایش «یتیم­خانه فونیکس»   موسیقی تقدیر: ...

  |

  تجلیل نمایندگان مجلس و مسئولان وزارت ارشاد از روشندلان نمایش «فصل بهارنارنج»

  تجلیل نمایندگان مجلس و مسئولان وزارت ارشاد از روشندلان نمایش «فصل بهارنارنج»

  رییس فراکسیون امید مجلس و نماینده مردم تهران با تماشای نمایش «فصل بهار نارنج» در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، از حضور موفق هنرمندان روشندل و پیام ارزشمند آنها در این اثر تجلیل کرد و از پیگیری مطالبات آنها در مجلس خبر داد.

  |

  نظرات کاربران