در حال بارگذاری ...
 • به گزارش خبرگزاری فارس

  نیما دهقان، «جاودانگی» را به صحنه می‌برد، روایتی بی کلام از پیامد مهاجرت‌های‌ غیر قانونی

  «نیما دهقان» از اجرای «جاودانگی» در بخش مهمان جشنواره تئاتر فجر خبر داد و گفت: انسان همیشه تصور می‌کند با مهاجرت می‌تواند از مشکلات رها شود درحالیکه مهاجرت پیامدهای زیادی برایش به همراه دارد، موضوع این کار نیز پیامدهای مهاجرت‌ غیر قانونی است.

  نیما دهقان کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار سینما و تئاتر خبرگزاری فارس درباره  اجرای «جاودانگی» در بخش مهمان جشنواره تئاتر فجر عنوان کرد: این کار براساس یک تفکر گروهی سامان یافته است. فرزین صابونی، تنها بازیگر این اجرا، منوچهر شجاع، طراح صحنه، فرشاد فزونی، آهنگساز، احسان خبری دستیار کارگردان، امیر اسمی، طراح پوستر و سینا کنعانیان طراحی و ساخت انیمیشن را برعهده دارند.

  وی درباره موضوع «جاودانگی» توضیح داد: با توجه به شرایط این روزهای دنیا از جنگ‌های مختلف چند سال اخیر در سوریه و مهاجرت‌های مختلف ایده و تفکری داشتیم تا یک اجرای نمایشی مبتنی بر تکنیک،‌تکنولوژی و ویدئوآرت بدون کلام ارائه دهیم.

  دهقان اظهار داشت: دراین اثر تلاش شده دغدغه‌های تمام مهاجرت‌های غیر قانونی که برخی از آنها پایشان به خاک اروپا می‌رسد و برخی دیگر در نیمه راه یا کشته می‌شوند و یا از ادامه راه باز می‌مانند را به تصویر بکشیم، چرا که یک انسان همیشه در ذهن و رویای خود تصور می‌کند با مهاجرت می‌تواند از مشکلاتی که بر دوش دارد، رها شود.

  این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه اجرای عمومی کار «مهر و آبان» در تماشاخانه ایرانشهر سالن استاد سمندریان بوده، توضیح داد: پس از آن این کار در جشنواره هنرهای نمایشی هایفس ارائه شد و قرار است سال آینده نیز به دلیل موضوع خاصی که برای مهاجرت‌های غیر قانونی و شرایطی که تروریست‌ها در دنیا ایجاد کرده اند، تور اروپایی در جشنواره‌های مختلف داشته باشیم.

  وی در پاسخ به این سؤال که آیا تغییراتی برای اجرای این اثر در جشنواره فجر امسال ایجاد کرده‌اند، گفت: خیر با توجه به اینکه این کار بیشتر در قالب ویدئو و بدون کلام است و خیلی میلیمتری ساخته شده، تغییرات در آن منجر به زمان طولانی برای ما می‌شد به خاطر همین همان کاری که قبلا اجرا کرده بودیم را در جشنواره ارائه می‌دهیم.

  «جاودانگی» با کارگردانی نیما دهقان در 35 دقیقه شنبه، ‌دوم بهمن ماه در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می‌رود.

  جشنواره تئاتر فجر یکم تا دوازدهم بهمن ماه 95 برگزار خواهد شد.
  مطالب مرتبط

  علی رفیعی در بزرگداشتش در جشنواره تئاتر فجر:

مهمترین وظیفه تئاتر، انتقال شعف به بازیگر و تماشاگر است
  علی رفیعی در بزرگداشتش در جشنواره تئاتر فجر:

  مهمترین وظیفه تئاتر، انتقال شعف به بازیگر و تماشاگر است

  علی رفیعی در مراسم بزرگداشتش که در آیین پایانی جشنواره تئاتر فجر برگزار شد، خطاب به مسوولان فرهنگی گفت: می‌خواستم سخنانی در حجم دوازده صفحه تایپ شده مطرح کنم اما از آن صرف نظر و به یک پاراگراف اکتفا می‌کنم.

  |

  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

نمایشنامه نویسی بخش های بین الملل، محیطی، جوانان، مرور
  لیست اسامی برگزیدگان تا به این لحظه

  نمایشنامه نویسی بخش های بین الملل، محیطی، جوانان، مرور

  نمایشنامه نویسی بخش بین الملل تقدیر: (نمایشنامه اقتباسی) «سیاوش پاکراه» برای نگارش نمایشنامه «صور اسرافیل» تقدیر می نماید. برگزیده: «حسین پاکدل» برای نگارش نمایشنامه «کابوس حضرت اشرف» ...

  |

  نظرات کاربران