آثار شرکتکننده دوره سیوششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
بخش مرور تئاتر ایران
1. آیین دایرهزُدایی از یک در گچ مانده قفقازی، نوشته و کارگردانی سجاد طهماسبی(بر اساس دایره گچی قفقازی اثر برتولت برشت)، تویسرکان.
2. ابوبکر محمدی، فاطمه محمدی، نوشته و کارگردانی جلال تجنگی، تهران.
3. اتاق ورونیکا، نوشته ایرلوین؛ ترجمه شهرام زرگر، کار حسین اکبرپور، مشهد.
4. اگر شبی از شبهای تهران مسافری، نوشته علی شمس، کار جواد صداقت و الهام اِبنی، تهران.
5. برای کلاه آهنیها، نوشته و کارگردانی پژمان عبدی، تهران.
6. تنهایی مفرد من، نوشته و کارگردانی پیمان محمدی میآبادی، تهران.
7. تولد غمانگیز پسر آهنی، نوشته و کارگردانی رامین سیار دشتی، تهران.
8. تهران زیر بال فرشتگان، نوشته نادر برهانی مرند، کار اکبر صمدینیا، رشت.
9. خرس و خواستگاری، نوشته آنتوان چخوف؛ ترجمه [بینا]؛ برگردان به گیلکی مریمنژاد، کار محمدحسن معجونی، رشت.
10. دشمن خدا، نوشته و کارگردانی عمادالدین رجبلو، گرگان.
11. دشمن مردم، نوشته هنریک ایبسن؛ ترجمه [بینا]؛ ، کار سینا راستگو، تهران.
12. روایت یک مرگ در خانه، وا. ده، نوشته و کارگردانی وحید درویشی، رشت.
13. زریسلطان، نوشته کرامت یزدانی، کار جعفر دلدل، یزد.
14. زیرزمین، نوشته آرش عباسی، کار بیژن مرادی، کرمانشاه.
15. سندرم پای بیقرار، نوشته رئوف دشتی و علی حاتمینژاد، کار عبدالله برجسته، مشهد.
16. سِوِنسی، نوشته علی دلپیشه، کار مجتبی راوِش، کازرون.
17. شاه لیرک، نوشته محسن ایرجی و افق ایرجی، کار افق ایرجی، اراک.
18. موغُلیپنا، نوشته و کارگردانی علیرضا داوری، بندرعباس.
•بخش مسابقه تئاتر ایران(بخش الف)
1. آنا کارنینا، نوشته و کارگردانی آرش عباسی، تهران.
2. آواز زنی در گورستان، نوشته و کارگردانی مسلم نارکی، گچساران.
3. آئیس، نوشته و کارگردانی ندا اعتمادیکیا، آبادان.
4. پاشا، نوشته اکبر شریعت، کار نازیلا ایرانزاد بنام، تبریز.
5. پایان بازی، نوشته فردریش دورنمات؛ ترجمۀ [بینا]، کار افشین زمانی، تهران.
6. چند درجه سوءتفاهم در مقیاس اتللو، نوشته محسن رهنما، کار حبیبالله دانش، تهران.
7. خانهای در انتهای خیابان بهار، نوشته محمد چرمشیر، کار ندا هنگامی، تهران.
8. خسیس، نوشته ژان باپتیست پوکلن(مولیر)؛ ترجمه و ایدهپردازی مریم کاظمی، کار مریم کاظمی، تهران.
9. سرآشپز پیشنهاد میدهد، نوشته رضا شفیعیان(بازنویسی محمدامیر یاراحمدی)، کار شهابالدین حسینپور، تهران.
10. شب دشنههای بلند، نوشته و کارگردانی علی شمس، تهران.
11. کاش میشد منم بیام، نوشته و کارگردانی کامران شهلایی، آمل.
12. نسخه آزمایشی، نوشته و کارگردانی علی حاتمینژاد، مشهد.
11. ... و چند داستان دیگر، نوشته و کارگردانی پیام لاریان، تهران.
12. هذیان، نوشته و کارگردانی مرتضی سخاوت(داریوندنژاد)، دزفول.
•بخش مسابقه تئاتر ایران(بخش ب)
1. آواز ماهیها در مرداب، نوشته و کارگردانی فضلالله عمرانی، بندر دیر.
2. آیفون، نوشتۀ نوشته و کارگردانی سعید بادینی، زاهدان.
3. اعداد در بیابان، نوشته ابراهیم پشتکوهی، کار محمد سلامتی هرمزی، جزیره هرمز.
4. با کاروان سوخته، نوشته علیرضا کوشک جلالی، کار سیدحمید سجادی، رفسنجان.
5. تاریکی، نوشته و کارگردانی رامین اکبری، تهران.
6. دی بهمن شصتهزاروپنج به روایت باد سخت، نوشته و کارگردانی سیاوش عالیپور، اهواز.
7. سربسته از تهران، نوشته و کارگردانی مجتبی کریمی، تهران.
8. سوپ بوقلمون، نوشته سیدامیر رستگار، کار سینا علیپور، بابلسر.
9. شرقی غمگین، نوشته سجاد افشاریان، کار سعید زارعی، تهران.
10. شِلتِر، نوشتۀ ساناز بیان، کار امین میری، تهران.
11. قند خون، نوشته و کارگردانی لیلی عاج، تهران.
12. گیس گل، نوشته علیرضا سالمی، کار ایمان سالمی، رودبار جنوب.
13. مانوس، نوشته لیلا حکمتنیا و کیوان سررشته(ایدهپردازی نازنین سهامیزاده)، کار نازنین سهامیزاده، تهران.
14. و خداوند درون یک مرد دو قلب قرار نداد، نوشته و کارگردانی اکبر صادقی، بیلهسوار.
15. یک+دو، نوشته فراز مهدویان دهکردی و امیربهادر اکبرپور دهکردی، کار امیربهادر اکبرپور دهکردی، شهرکرد.
•بخش مسابقه تئاتر بینالملل
1. اگه بمیری، نوشتۀ فلوریان زلر؛ ترجمۀ ساناز فلاحفرد، کار سمانه زندینژاد، تهران.
2. پسران تاریخ، نوشتۀ اَلِن بنِت؛ ترجمۀ محسن ابوالحسنی، کار اشکان خیلنژاد، تهران.
3. حذفیات، نوشته و کارگردانی مهدی ضیاءچمنی، مشهد.
4. دریازدگی، نوشتۀ وحید محمدی و سینا شفیعی، کار مسعود بیگلری، کرج.
5. روز عقیم، نوشته و کارگردانی حسین کیانی، تهران.
6. مفیستو، نوشتۀ آریان منوشکین؛ ترجمۀ ناصر حسینیمهر، کار مسعود دلخواه، تهران.
•بخش برگزیده تئاتر دانشگاهی ایران
1. U+263f، نوشته و کارگردانی پریسا میرعلی، تهران.
2. تابستان، نوشته [بینا]، کار سعدی محمدی، تهران.
3. کار خانگی، نوشته عرفان غفوری صنعتی، کار نرگس بهروزیان، تهران.
4. مجلس مختلفخوانی، نوشته صبا نجاتی، کار مرتضی جلیلیدوست، تهران.
•بخش برگزیده جشنواره تئاتر کردی
1. پا تکیهکان(تویوتا پانکیها)، نوشته صابر نیکبخت، کار حسن ترقی، سنندج.
2. ئِه وانگهل(دیگران)، نوشته غلامرضا همتیان و جعفر سریشآبادی، کار غلامرضا همتیان، بیجار.
بخش نمایشهای میهمان
•بخش نمایشهای میهمان
1. آبیترین آسمانی زمین، نوشته و کارگردانی محمد قاسمی، تهران.
2. اپرای عروسکی خیام، نوشته و کارگردانی بهروز غریبپور، تهران.
3. افسانه ببر، نوشته، ترجمه و کارگردانی صدرالدین زاهد(بر اساس افسانه ببر اثر داریوفو)، تهران.
4. دام، نوشته تادئوش روژه ویچ؛ ترجمه سیدمیثم خویی، کار آرمین جوان، تهران.
5. دایره گچی قفقازی، نوشته برتولت برشت؛ ترجمۀ [بینا]، کار محمودرضا رحیمی، تهران.
6. دو دلقک و نصفی، نوشته و کارگردانی جلال تهرانی، تهران.
7. رُوِلوِر، نوشته و کارگردانی پوریا کاکاوند، تهران.
8. شاه اسماعیل، مکتب قزوین، نوشته و کارگردانی حسین نوشیر، تهران.
9. طبقه پایین خانه پدری، نوشته طیبه نیکآزاد و علی حیدری، کار علی حیدری، آبادان.
10. فعل، نوشته و کارگردانی محمد رضاییراد، تهران.
11. کوررنگی، نوشته و کارگردانی سیاوش پاکراه، تهران.
12. نهفت، نوشته داود زارع، کار محمد عباسی، تهران.
13. هنر، نوشته یاسمینا رضا؛ ترجمه و کارگردانی وحید رَهبانی، تهران.
•بخش مسابقه تئاتر ایران(بخش الف)
1. آبی مایل به صورتی، نوشته و کارگردانی ساناز بیان، تهران.
2. آکواریوم، نوشته سیامک احصایی و مهرک قزوینی، کار سیامک احصایی، تهران.
3. شنا در آتش، نوشته و کارگردانی رضا صابری، مشهد.
4. کوکوی کبوتران حرم، نوشته علیرضا نادری، کار افسانه ماهیان، تهران.
5. میرمهنا، نوشته و کارگردانی سیروس کهورینژاد بندری، تهران.
6. هفت روز از تیر شصت، نوشته کامران شهلایی، کار کامران شهلایی و محمد لارتی، تهران.
7. هفت عصر هفتم پاییز، نوشته و کارگردانی ایوب آقاخانی، تهران.
•بخش مسابقه تئاتر ایران(بخش ب)
1. 100%، نوشتۀ مارکس لید؛ ترجمه وحید رهبانی، کار مرتضی اسماعیل کاشی، تهران.
2. 1978، نوشته و کارگردانی محمد شجاعی، بابل.
3. پیانیستولوژی، نوشته سهند خیرآبادی، کار محمد نیازی، مشهد.
4. ماراساد، نوشته عرفان ناظر، کار ایمان اسکندری، تهران.
5. نفر دوم، نوشته و کارگردانی مهین صدری، تهران.
•بخش مسابقه تئاتر بینالملل
1. اسب، نوشته مهدی تاجالدین، کار آرش دادگر، تهران.
2. اولیور توییست، نوشته [بینا](بر اساس رمان الیور توییست اثر چارلز دیکنز)؛ ترجمه [بینا]، کار حسین پارسایی، تهران.
3. این یک پیپ نیست، نوشته و کارگردانی سیدمحمد مساوات، تهران.
4. صد سال تنهایی، نوشته محمد چرمشیر(بر اساس رمان صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز)، کار آتیلا پسیانی، تهران.
5. فهرست مردگان، نوشته رضا ثروتی، امیراحمد قزوینی و پیمان قدیمی، کار رضا ثروتی، تهران.
6. و/یا/ پُره/ مِتِه، نوشته [بینا] (بر اساس پرومته در زنجیر اثرآشیل)؛ ترجمۀ [بینا]، کار شهاب آگاهی، تهران.
بخش تئاتر ملل
•بخش تئاتر ملل
1. خط آبی، نوشته(ایدهپردازی)و کارگردانی آنتونیس کوترومپیس، یونان.
2. جزا، نوشته تامارا و الیوا، کار مهربان علیاکبرزاده، آذربایجان.
3. رختشوی خانه مفاخر، نوشته [بینا]، کار جاسم هیندی، فرانسه.
4. سرداب، نوشته احمد نسیم، کرم جاسم، عمر هاربر و زینول عبدین، کار احمد نسیم، عراق.
5. سفر به یک دشت چین خورده، نوشته(ایدهپردازی)و کارگردانی گوستاو وسیریاکو، برزیل.
6. شرتولوژی، نوشته(ایدهپردازی)و کارگردانی ژروم بل، فرانسه.
7. شگ، نوشته(ایدهپردازی)و کارگردانی لوسی ایدنبنز، سوییس.
8. مالیخولیای اژدهایان، نوشته(ایدهپردازی)و کارگردانی فیلیپ کن، فرانسه.
•بخش مسابقه تئاتر بینالملل
1. پکیج، نوشته [بینا]، کار شوساکو تاکئوچی و برنارد جوزف باب، آلمان.
2. ترکیه دوستت دارم، نوشته سرن ارکان، کار یلدا باسکین، ترکیه.
3. تنهایی پرهیاهو، نوشته، ترجمه و کارگردانی افشین غفاریان(بر اساس رمان تنهایی پرهیاهو اثر بهومیل هرابال)؛ فرانسه.
4. دهان گنده، نوشته [بینا]، کار والنتاین دایتنس، بلژیک.
5. هملت، نوشته ویلیام شکسپیر، کار کریستوفر روپینگ، آلمان.
•بخش خارج از صحنه، مسابقه مکانهای نامتعارف
1. ریموت تهران، نوشته و کارگردانی استفان کائگی و جورگ کارنبائر، آلمان.
2. شهرهای نامرئی، نوشته [بینا]، کار پینو دیبودو، ایتالیا.
3. گردهمآیی والدین، نوشته [بینا]، کار میخل چارک ویانی و داوید خوربالادزه، گرجستان.
4. مرگ قطعی است، نوشته [بینا]، کار اِوا مِیر- کلر، آلمان.
5. مناظر مجرم، نوشته(ایدهپردازی)و کارگردانی دریس ورهوفن، هلند.
6. منزل به منزل، نوشته [بینا]، کار گیل شیلات و رامونا پونارو، فرانسه.
بخش نمایشهای خارج از صحنه
•بخش خارج از صحنه
1. آنکه گفت آری، آنکه گفت نه، نوشته برتولت برشت؛ ترجمۀ [بینا]، کار هاجر عتیقی، اصفهان.
2. اِن اِی، نوشته و کارگردانی میثم کرمی، محلات.
3. چای تلخ پهلو، موسیای آسیایی، غرق گنج، نوشته [بینا]، کار حامد مهریزیزاده، یزد.
4. چهارراه، نوشته [بینا]، کار گلرخ نفیسی، تهران.
5. خط باریک قرمز، نوشته محسن بنیهاشمی، کار توماج دانش بهزادی، تهران.
6. سایبان آرامش ما، ماییم، نوشته [بینا]، کار سیدبهیاد نجفی، تهران.
7. سرنخ، نوشته [بینا]، کار محمدرضا دهقان، تهران.
8. سلبریتیهای گمنام، نوشته فرامرز کلانتری، کار سپیده حجامی، بوشهر.
9. طلوع آفتاب 7:14 دقیقه، نوشته جابر رمضانی و پیام سعیدی، کار سعید بهنام خانیکی، تهران.
10. کتو، نوشته و کارگردانی آندریا نوشاد، تهران.
11. گیلدخت، نوشته نگار نادری، کار آرزو علیپور، لاهیجان.
12. نادیدنی، نوشته امیرمحمد محدثی، کار بابک حجری، تهران.
•بخش مسابقه تئاتر خیابانی
1. آخرین مرزهای ایجاد اشتغال، نوشته و کارگردانی سوران حسینی، مریوان.
2. آینه زندگی(ئاوینهی ژیان)، نوشته و کارگردانی فاروق حسنپور، مریوان.
3. بوکس، نوشته (ایدهپردازی)مصطفی داوطلب، کار محمود فلاحی، مشهد.
4. تر، خشک، تفکیک، نوشته حسن حامد، کار شیدا خانزاده، رشت.
5. تندیسی برای شهر، نوشته و کارگردانی مختار محمدی، مریوان.
6. تولیدی لیلی و مجنون، نوشته و کارگردانی پژمان شاهوردی، بروجرد.
7. جاده قیدار، نوشته و کارگردانی شهریار بهاری و علی رضاپور، سنندج.
8. جنگ زیرپوست من و مادرم، نوشته امین جوکار و بهنام کاوه، کار بهنام کاوه، آبادان.
9. داد درد دارد، نوشته و کارگردانی عبید رستمی، سنندج.
10. درد دل روی خطوط حامل، نوشته مصطفی کولیوندی، کار شهرام جهانبازی، دهلران.
11. صادره از اَروند(خَین)، نوشته و کارگردانی فرامرز غلامیان و هیام احمدی، آبادان.
12. فرار از زندان، نوشته و کارگردانی فرامرز قلیچخانی، کرج.
13. مخاطب خاص، نوشته کرامت یزدانی، کار مریم نیکآیین، یزد.
14. موسسه کاریابی، نوشته و کارگردانی الهه پورجمشید، تهران.
15. ویروس، نوشته و کارگردانی سعید خیراللهی، دهلران.
16. یه سوءتفاهم کوچیک، نوشته و کارگردانی امیر رجبپور، رودسر، البرز.
•بخش مسابقه مکانهای نامتعارف
1. آن ریسمان گسسته، نوشته [بینا]، کار نسیم ریاضی، تهران.
2. بعد از اتفاق، نوشته نیلوفر ندایی، کار پویان باقرزاده، تهران.
3. مرغان اینروزی، نوشته مینا بزرگمهر و هادی کمالی مقدم، کار هادی کمالی مقدم، تهران.
4. مرگ، نوشته [بینا]، کار عرفان شیرنگی، تهران.
5. نادیدنی یا هر طور شما دوست دارید یا ایستگاه داده یا کدوم؟، نوشته [بینا]، کار جعفر حجازی، تهران.
6. نرگس، نوشته نوشته و کارگردانی حسین توازنیزاده، تهران.
7. هجوم به تفسیر، نوشته [بینا]، کار نسیم احمدپور، تهران.
بخش جشنوارههای فجر استانی
1. آناتومی تنهایی، نوشته و کارگردانیحامد محبی، ارومیه.
2. بادبان و دریا را باد برده است، نوشتۀ سعید زارع، کار مصطفی محمدیدوست و هوشنگ عزیزیپور، فارسان.
3. بدن مقدس، نوشتۀ عباس جمالی، کار مهدی محمدی، اراک.
4. پلکان، نوشتۀ اکبر رادی، کار محمدرضا احمدزاده، رشت.
6. سرگذشت چند غریق به استشهاد دار و درخت، نوشتۀ صابر محمدی، کار مهرداد علیپورنارگِ موسی و علی شفیعی، گچساران.
7. سولوی مرگ، نوشته و کارگردانی سعید فیوضی، آبادان.
8. شِرتل، نوشته و کارگردانی علیاصغر خطیبزاده، دامغان.
تمرین اجرا
1. [اسپینوزا] و [ما] و [دیگران]، نوشته(دراماتورژی)میثم خویی و محمدرضا اکبری، کار محمدرضا اکبری، تهران.
2. Idle Arts، نوشته [بینا]، کار [بینا]، تهران.
3. باک، نوشته احسان عزتی و عباس نصرتنیا و مائده اسداللهی، کار علی مسعودی، قم.
3. بهارشکنی، نوشته محمدحسین معارف، کار فریبرز کریمی، تهران.
5. توضیح صحنه، نوشته کیوان سررشته و آنا همتی، کار کیوان سررشته، تهران.
6. جادویت میکنم، نوشته(دراماتورژی)محمد عباسی، کار احسان همت، بروکسل و تهران.
7. رقص ابرهای نقطهای، نوشته [بینا]، کار ستاره فاتحی، تهران و آمستردام.
8. شهر-بازی، نوشته(ایدهپردازی)و کارگردانی بامداد افشار، تهران.
9. همان باش، که نیستی، نوشته سامان ارسطو، کار سامان ارسطو، تهران.
بخش تولید جایزه ادبیات نمایشی فجر
•بخش حرفه ای
1. استرالیا، نوشته پیام لاریان، [بیجا].
2. تیولا، نوشته علی عابدی، [بیجا].
3. لبخند باشکوه آقای اژدهاک در شب دراز تاریک خاموش سرد بیابان، نوشته محمد منعم، [بیجا].
•بخش تولید
1. چهارگانه، نوشته پریسا کیومرثی، [بیجا].
2. عند از مطالبه، نوشته مرتضی شاکرم، [بیجا].
3. کیک ... بخت، نوشته مریم الهامیان و نیاز اسماعیلپور، [بیجا].