در حال بارگذاری ...
محمدرضا خاکی مطرح کرد: یکی از مشکلات امروز تئاتر ما، فقدان گفت‌وگوست

راهی برای از میان بردن سوتفاهم‌ها

به گزارش روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، متولیان این دوره از جشنواره در حال برگزار کردن نشست‌هایی تحت عنوان نشست تخصصی نمایشنامه‌نویسی هستند که تاکنون از سه جلسه‌ی برنامه‌ریزی شده در سه‌شنبه‌های سه هفته‌ی پیاپی، دو جلسه برگزار شده است.

محمدرضا خاکی (مدرس دانشگاه، مولف، مترجم و کارگردان تئاتر) که از جمله حاضران در جلسه دوم این سلسله نشست‌ها تحت عنوان «گفت‌وگوی کارگردان و نویسنده‌ی نمایشنامه‌نویسی امروز ایران: پیوستگی‌ها/ ناپیوستگی‌ها» بود در مورد این رویداد گفت: به نظر من یکی از مشکلات امروزی ما مسئله فقدان گفت‌وگو است. تئاتر ما، چه تئاتر حرفه‌ای‌مان، چه تئاتر آماتوری‌مان و چه تئاتر دانشجویی‌مان عمیقا نیازمند گفت‌وگو است و ما اگر به گفت‌وگو با یکدیگر ننشینیم متوجه نمی‌شویم چه کسی در حال انجام چه کاری است.

 

او ادامه داد: البته که از آن سو، گفت‌وگو هم معنایی دارد و آن معنا این نیست که کسانی چیزهایی بگویند و ما الزاما آن‌ها را گوش دهیم و هیچ جایی برای مطرح کردن سوال به صورت جدی وجود نداشته باشد و من چندان این شیوه را نمی‌پسندم. آن‌چه می‌گویم نظر شخصی‌ام است و به عنوان مثال دوست ندارم برای شکل دادن به گفت‌وگو به جلسه‌ای بروم و ببینم گفت‌وگوکنندگان حتی یک تکه کاغذ یا یادداشت در دست ندارند. چون این نشان می دهد که همه چیز در حال ساخته شدن به صورت فی‌البداهه است.

این کارگردان تئاتر تصریح کرد: معتقدم ما باید آن قدر در این تمرین‌ها و در این نشست‌ها شرکت کنیم تا روش گفت‌وگو، روش اداره کردن، مدیریت، زمان‌دهی، نحوه تقسیم مناسب زمان میان شرکت‌کنندگانش و... را دریابیم. چون این‌ها هیچ کدام ابتدا به ساکن به دست نمی‌آیند. ما نیازمند گفت‌وگو کردن هستیم اما منظور این نیست که هر کسی هر چه گفت بپذیریم و قبول کنیم ولی نقطه نظر دیگران را باید شنید.

 

او در پایان گفت: امیدوارم برگزاری چنین نشست‌هایی تنها محدود به ایام جشنواره نباشد و هر هفته یا حداقل هر ماه، شاهد برگزاری گفت‌وگوهایی هفتگی یا ماهانه باشیم. گفت‌وگو می‌تواند کمک بزرگی به ما کند و حداقل بعضی از سوتفاهم‌ها را از بین ببرد.    

 

عنوان نخستین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی نمایشنامه‌نویسی در قالب سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، «بررسی اجمالی متون ارسالی به مسابقه‌ی نمایشنامه‌نویسی با سخنرانی هیئت‌داوران آثار بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر فجر: محمد چرم‌شیر، شهرام زرگر و ریما رامین‌فر» بود که روز سه‌شنبه چهارم دی‌ برگزار شد. دومین نشست نیز با موضوع «گفت‌وگوی کارگردان و نویسنده نمایشنامه‌نویسی امروز ایران: پیوستگی‌ها/ ناپیوستگی‌ها» با سخنرانی فرهاد مهندس‌پور،کورش نریمانی، اشکان خیل‌نژاد و پیام لاریان روز سه‌شنبه 11 دی‌ انجام شد.

 

موضوع نشست سوم «زنان نمایشنامه‌نویس و چالش تداوم امروز» با سخنرانی محمد امیریاراحمدی، سعید اسدی و هاله مشتاقی‌نیا است و روز سه‌شنبه 18 دی‌ ساعت 16:30 تا 20:30 در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران