در حال بارگذاری ...
در نشست هیات انتخاب برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی مطرح شد؛

اسدی: هسته اولیه جشنواره تئاتر فجر تغییر نکرده است

سعید اسدی و مهرداد کوروش نیا در نشستی با برگزیدگان جشنواره های تئاتر استان های کشور به ارائه نظرات خود درباره بهبود روند برگزاری بخش استانی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پرداختند.

به گزارش روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سعید اسدی و مهرداد کوروش‌نیا، دو عضو هیات انتخاب برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی شامگاه دوشنبه (نهم دی) در نشستی درباره روند انتشار فراخوان بخش استانی جشنواره تئاتر فجر با شرکت‌نندگان در همایش گفت و گو کردند.
سعید اسدی در این نشست درباره رویکرد جشنواره تئاتر فجر در بخش استانی و همچنین ضرورت بهره‌گیری از نظرات هنرمندان استان‌ها گفت: تمرکز فعالیت‌های تولید نمایش و پیروی آن برگزاری جشنواره شکل دوپاره‌ای دارد، بخشی از آن از نظر تقسیم مسئولیت‌ها به ساختار کلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باز می‌گردد، ما هم اداره کل هنرهای نمایشی را داریم و هم هر استان اداره کل خود را دارد و بودجه‌ها هم به دو بخش تخصیص پیدا می‌کند. اداره کل هنرهای نمایشی باید در سراسر ایران متولی تولید تئاتر باشد اما تمامی بودجه مختص به تئاتر را دریافت نمی‌کند.
وی ادامه داد: این سیاست دوگانه یکی از مسایل اساسی است و اگر تولید تئاتر به طور کلی به اداره کل هنرهای نمایشی اختصاص پیدا می‌‌کرد و سازوکار مشخصی داشتیم که در تخصیص بودجه و خدمات تاثیرگذار باشد، اوضاع بهتر بود. این تناقض ما را هم آزار داده است، به همین دلیل در برنامه ریزی برای تولید و حمایت از تئاتر همواره یک بام و دو هوا وجود دارد.
این هنرمند تاکید کرد: حال انجمن هنرهای نمایشی فضایی را ایجاد کرد که اداره کل با یک شبکه‌ای از هنرمندان همراه شود تا بتواند اقدامات و برنامه‌های خود را به درستی انجام دهد. بخش دوم به جشنواره باز می‌گردد، جشنواره در طی این سال‌ها هسته‌ بنیادین داشته است که از بین نرفته و با حضور هر دبیر باز هم برقرار بوده است، البته ما تغییر رویکردی هم در زمینه اتکا به تولیداتی که روی صحنه رفته‌اند داشته‌ایم که به نظرم اتفاق مثبتی است چون در این شرایط آثار از پختگی بیشتری برخوردار هستند. 
اسدی همچنین گفت: فراخوان و شیوه‌نامه‌هایی که منتشر می‌شوند، قرار و قاعده‌ای می‌گذارند که تا حدودی با جشنواره تئاتر فجر تناسب دارد و قابل نفی هم نیستند. فکر می کنم اگر اداره کل هنرهای نمایشی برنامه‌ای را پیش می‌برد، دبیر جشنواره نمی‌تواند خلاف آن عمل کند و مشارکت استان‌ها در شکل دادن به این شیوه ها باید بیشتر شود. 
مهرداد کوروش‌نیا هم سپس بیان کرد: من فکر می‌کنم بهترین شکل انجام امور جشنواره مشارکت جامعه تئاتری از طریق انجمن هنرهای نمایشی استان‌هاست و این اتفاقات باید در استان‌ها توسط هنرمندان انجام شود. آموزش در استان‌ها باید بیشتر و دقیق‌تر پیگیری شود، همچنین برگزاری کارگاها با حضور اساتید مطرح فضای تعاملی ‌تری را ایجاد می کند. 
وی ادامه داد: اساتید از این طریق جهان بینی و مکتب فکری و هنری خود را می‌توانند به هنرمندان انتقال دهند، البته به نظرم عملی شدن تمامی این اتفاقات است که می‌تواند نتیجه مثبت داشته باشد.
سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند 10 تا 20 بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

برگزیدگان سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر بعد از دریافت جایزه‌شان چه گفتند؟

از اهدای جایزه به یک عزیز از دست رفته تا انتظاری که به سرانجام رسید
برگزیدگان سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر بعد از دریافت جایزه‌شان چه گفتند؟

از اهدای جایزه به یک عزیز از دست رفته تا انتظاری که به سرانجام رسید

برگزیدگان بخش‌های مختلف سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر جایزه شان را ماحصل سال ها تلاش بر صحنه تئاتر و انتظار برای به دست آوردنش دانستند. 

|

در گفت‌و‌گو با تسنیم مطرح شد؛

کریم اکبری‌مبارکه: عرصه بازیگری جای افرادی نیست که فقط به فکر شهرت هستند
در گفت‌و‌گو با تسنیم مطرح شد؛

کریم اکبری‌مبارکه: عرصه بازیگری جای افرادی نیست که فقط به فکر شهرت هستند

بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون اعتقاد دارد که فقط کسانی باید وارد این عرصه شوند که عاشق و درگیر فن بازیگری‌اند. این عرصه جای کسانی نیست که فقط به شهرت فکر می‌کنند و می‌خواهند یک شبه ره صد ساله بروند.

|

در گفت‌و‌گو با فارس مطرح شد؛

رضا مهدی‌زاده:‌ موافق گستردگی جشنواره هستم
در گفت‌و‌گو با فارس مطرح شد؛

رضا مهدی‌زاده:‌ موافق گستردگی جشنواره هستم

رضا مهدی زاده، عضو هیأت داوران مسابقه تئاتر صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر گفت:‌ موافق گستردگی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر هستم تا امکان بروز خلاقیت‌ها، رقابت‌ها و چالش‌ها در این رویداد به وجود بیاید و زمینه توسعه تئاتر فراهم شود.

|

حسین عاطفی به فارس گفت؛

از سیاهی لشکری تئاتر را شروع کردم
حسین عاطفی به فارس گفت؛

از سیاهی لشکری تئاتر را شروع کردم

حسین عاطفی، بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر می‌گوید؛ پدرم با فعالیتم در تئاتر موافق نبود. او در بازارچه سعادت بازار مولوی مشغول به کار بود و گاهی مطرب‌هایی را می‌دید که به اعتیاد دچار هستند و از این رو فکر می‌کرد که تئاتر آخر و عاقبت ندارد!

|

نظرات کاربران