در حال بارگذاری ...
در گفت‌و‌گو با فارس مطرح شد؛

«خون بس»؛ نقدی بر باورهای غلط اجتماعی است

کارگردان نمایش «خون بس» گفت: در تاریخ بلوچستان باورهای مختلفی وجود دارد اما ما تصمیم گرفتیم در قالب نمایش نقدی هم بر این باورهای غلط داشته باشیم.

نظیر برهان‌زهی، کارگردان نمایش «خون بس» که در چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها در تهران شرکت داشت، درباره موضوع و سوژه نمایش خود گفت: در تاریخ بلوچستان داستان‌های مختلفی وجود دارد اما آنچه هنوز جامعه ما با آن دست و پنجه نرم می‌کند، برخی از باورهای کهنه‌ است که همچنان مردم را آزار می‌دهد. ما تصمیم گرفتیم در قالب نمایش نقدی هم بر این باورهای غلط داشته باشیم. 

وی ادامه داد: نمایشنامه را به نگارش درآوردیم و سرانجام نمایش روی صحنه رفت و خوشبختانه بازخورد خوبی هم از مخاطبان گرفتیم.

این کارگردان درباره نقش جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بر رونق تئاتر ایران بیان کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر سیاست‌ها و رویکردهای اداره کل هنرهای نمایشی در زمینه تئاتر از تمرکزگرایی فاصله گرفته و به سمت تمرکززدایی پیش می‌رود.

وی اظهار داشت: همچنین جشنواره تئاتر فجر شور و نشاط خاصی به هنرمندان فعال در حوزه تئاتر بلوچستان داده است تا به واسطه تبادل افکار و آرایی که در این رویداد هنری صورت می‌گیرد، بتوانند تجربیات خوبی کسب کنند.

برهان‌زهی تاکید کرد: در واقع جشنواره اشتیاق ما را برای فعالیت در حوزه تئاتر بیشتر کرده است و تمرکززدایی زمینه رونق فعالیت‌های هنری در شهرستانی مانند ایرانشهر را که 1500 کیلومتر با مرکز فاصله دارد، فراهم کرده است. همچنین ما می‌توانیم جایگاه تئاتر خود را نسبت به کشور ارزیابی کنیم تا بتوانیم نقاط ضعف خود را برطرف کنیم.

این هنرمند افزود: از طرفی جشنواره هم فرصت دیده شدن به ما می‌دهد و هم می‌توانیم آثار متعددی را ببینیم و درباره جریان رایج تئاتر کشور ذهنیت دقیق تری پیدا کنیم. 

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

همراه با اطلاعیه شماره یک دبیرخانه، فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد. فراخوان 3 بخش دیگر از جشنواره که امکان برگزاری آن در شرایط فعلی و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی اعلامی مقدور است نیز به زودی اعلام می شود.

|

حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم
حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم

حسین مسافرآستانه، دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در حال انجام مطالعات قوی برای چگونگی برپایی جشنواره به دلیل احتمال وجود کرونا هستیم، امیدواریم که بتوانیم در یکی ـ دو هفته آتی به فراخوان جشنواره دست پیدا کنیم.

|

نظرات کاربران