در حال بارگذاری ...
در گفت‌و‌گو با تسنیم عنوان شد؛

رستمی‌فر: رویکرد حمایتی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تاثیرگذار است

کارگردان نمایش «همه فرزندان مکبث» معتقد است رویکرد حمایتی جشنواره تئاتر فجر بر رویکرد رقابتی آن سایه افکنده و این اتفاق نتایج مثبتی به دنبال دارد.

مجتبی رستمی‌فر، کارگردان نمایش «همه فرزندان مکبث» که توانست به جمع آثار رقابتی صحنه‌ای این رویداد راه یابد، درباره ارتباط این اثر با نمایشنامه «مکبث» گفت: مدتی درباره نمایشنامه «مکبث» مطالعه کردیم و با توجه به موضوعی که برای اقتباس از این نمایشنامه مدنظر داشتیم، شکل و فرم خاصی را برای اجرا در نظر گرفتیم. در واقع «همه فرزندان مکبث» بیشتر برگرفته از فصل 9 این نمایشنامه است که تلاش کردیم محوریت اثر را بر تأثیرات کشت و کشتار، خشونت و جنگ بر جوامع در دنیای امروز بگذاریم. در واقع تأثیر جنایت را نسبت به شکل‌گیری خود آن بیشتر مدنظر قرار دادیم.
وی با تأکید بر بعد آموزشی و حمایتی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بیان کرد: به نظرم رویکرد جدید جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر مثل گذشته رقابتی نیست و بعد آموزشی در جشنواره پررنگ‌تر شده است، این دو رویکرد اتفاق مثبتی برای رویداد هنری است. جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ویترین تئاتر ایران است که با این رویکرد می‌تواند محفلی برای تفکر، تعامل و هم‌اندیشی هنرمندان تئاتر کشور بدل شود تا شاهد روی صحنه رفتن نمایش‌های پخته‌تر، حرفه‌ای‌تر و بهتر در آینده باشیم و سطح دانش هنرمندان هم همزمان با کسب تجربه‌شان ارتقا پیدا کند.

این هنرمند همچنین درباره وضعیت تئاتر در شهرها و استان‌های کشور، توضیح داد: متأسفانه تئاتر شهرستان‌ها بیشتر از اجرای عمومی به برگزاری جشنواره خلاصه شده است، البته در سال‌های اخیر شاهد بهبود این روند بوده‌ایم و در فراخوان جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر هم شرط اجرای عموم برای حضور آثار در نظر گرفته شده است اما هنوز در برخی از شهرهای کشور از جمله استان خوزستان امکانات مطلوبی برای اجرای عمومی در اختیار هنرمندان نیست.

رستمی‌فر افزود: کمبود امکانات هنرمندان را آزار می‌دهد، هنرمند وقتی می‌خواهد تفکر خود را عرضه کند تا چند متخصص، اساتید و ... ببینند در نهایت مجبور می‌شود رویکرد خود را جشنواره‌ای کند. خوشبختانه رویکرد حمایتی جشنواره امسال، بر رقابت اولویت دارد و به نظرم این اتفاق عامل مثبتی در بهبود شرایط برای هنرمندان است تا با کوله باری از تجربه جشنواره را ترک کنند.
سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند بهمن‌ماه امسال در تهران برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

در ایران تئاتر مرور شد؛

معرفی نسل جدیدی از زنان به تئاتر ایران
در ایران تئاتر مرور شد؛

معرفی نسل جدیدی از زنان به تئاتر ایران

در روند جشنواره سی‌وهشت ساله تئاتر فجر که با انگیزه ارزیابی سالانه فعالیت هنرمندان عرصه تئاتر شکل گرفت، با نگاهی اجمالی، می توان دریافت حضور زنان هنرمند سال های سال به شکلی کم رمق ولی محسوس تداوم داشته تا اینکه در سال های اخیر به قدم های آهسته و مقتدر زنان در تئاتر ایران ...

|

در ایرنا مطرح شد؛

ایرج راد: رابطه میان مردم و هنرمندان گسستنی نیست
در ایرنا مطرح شد؛

ایرج راد: رابطه میان مردم و هنرمندان گسستنی نیست

رئیس هیات مدیره خانه تئاتر و بازیگر پیشکسوت هنرهای نمایشی هنرمندان را که وظیفه‌شان ارتزاق روحی افراد است، والدین معنوی جامعه خواند و تاکید کرد: درست بر همین اساس است که رابطه میان مردم و هنرمندان هرگز گسستنی نخواهد بود.

|

شهرام کرمی در برنامه «شهر فرنگ» مطرح کرد؛

جشنواره تئاتر فجر به حمایت مخاطبان، مشارکت مسئولان و تلاش هنرمندان نیاز دارد
شهرام کرمی در برنامه «شهر فرنگ» مطرح کرد؛

جشنواره تئاتر فجر به حمایت مخاطبان، مشارکت مسئولان و تلاش هنرمندان نیاز دارد

مدیرکل هنرهای نمایشی در برنامه «شهر فرنگ» تاکید کرد جشنواره تئاتر فجر به حمایت مخاطبان، مشارکت مسئولان و تلاش هنرمندان نیاز دارد که مهم ترین سرمایه هستند.

|

میزبانی تئاتر مستقل تهران و تماشاخانه شهرزاد از دو نمایش جشنواره تئاتر فجر 

میزبانی تئاتر مستقل تهران و تماشاخانه شهرزاد از دو نمایش جشنواره تئاتر فجر 

دبیرخانه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعلام کرد به دلیل اجرای فعلی نمایش «بیگانه در خانه» در تئاتر مستقل تهران و تناسب دکور نمایش «شاه ماهی» با تماشاخانه شهرزاد، تالارهای نامبرده در ایام جشنواره از این دو اثر میزبانی می‌کنند. 

|

نظرات کاربران