در حال بارگذاری ...
اصغر همت در گفت‌و‌گو با ایرنا عنوان کرد؛

جشنواره تئاتر فجر نمایش توانمندی‌های عرصه اجراست

بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون معتقد است جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر رویدادی است که توانمندی‌های هنر نمایش ایران را به رخ می‌کشد. 

اصغر همت با بیان اینکه معتقدم جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بیشتر گردهمایی یا آیینی است که باید هر ساله در تاریخی معین برگزار شود، اظهار داشت: برآیند جشنواره بدون تردید برخواسته از تئاترهایی است که به اجرا رسیده‌، تماشاگران بازخوردهایی داشته‌اند و تقریبا در پایان سال در محفلی با حضور اهالی تئاتر به صحنه می‌روند تا جشنی را برگزار کرده باشیم و توانمندی تئاتر کشور را به دیگر دست اندرکاران عرصه فرهنگ و تماشاگران نشان دهیم.

وی افزود: در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، تماشاگران و هنرمندان تئاتری کشور به تماشای کارهایی می‌نشینند که در طول سال نتوانستند ببینند و به همین واسطه از یکدیگر یاد می‌گیرند و تهییج می‌شوند تا بیشتر تلاش کنند و کاری انجام دهند که در دوره آتی جشنواره فجر که مهم‌ترین رویداد تئاتری کشور است، حضور یابند.

این هنرمند با اشاره به اهمیت این جشنواره برای هنرمندان تئاتر استان‌ها گفت: به نظرم مهم‌تر از اجرا، به طور ویژه برای هنرمندان استان‌ها تماشای آثار است، جلال تهرانی در کارگاه نمایشنامه‌نویسی خود در همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها گفت برای نوشتن، آثار میرزافتحعلی آخوندزاده تا نویسندگان معاصر و همچنین نسل قبل از خود را مطالعه کرده است، این نکته نشانگر اهمیت حوزه تئاتر است.

همت با انتقاد از بودجه اندکی که در اختیار حوزه فرهنگ و هنر و به ویژه تئاتر قرار می‌گیرد، بیان کرد: این وضعیت نامطلوب دامن‌گیر تئاتر هم شده است. کمبود بودجه تئاتر دست مدیران دلسوز را برای ارتقای سطح کیفی این هنر می‌بندد. 

این بازیگر تئاتر همچنین با اشاره به راهکاری برای تاثیرگذاری بیشتر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بر نمایش در ایران ادامه داد: جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر باید هر دوره نسبت به دوره قبل ارتقا یابد. باید شرایطی را ایجاد کنیم که جشنواره تاثیرات مثبت چشمگیری بر تئاتر ایران داشته باشد و دچار رکود نشود اما اوضاع مالی فرهنگ و هنر وخیم است و نباید توقع بیش از حدی هم داشته باشیم.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ۱۰ تا ۲۰ بهمن ماه سال جاری همزمان با گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دبیری نادر برهانی مرند برگزار می‌شود.

این جشنواره شامل بخش های مختلف نمایش‌های صحنه‌ای، خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، تئاتر ملل، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی و به علاوه فجر می شود که بخش آثار صحنه‌ای ایرانی در دو شاخه مسابقه‌ تئاتر ایران و بخش غیررقابتی پیش بینی شده است.
مطالب مرتبط

همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

همراه با اطلاعیه شماره یک دبیرخانه، فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد. فراخوان 3 بخش دیگر از جشنواره که امکان برگزاری آن در شرایط فعلی و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی اعلامی مقدور است نیز به زودی اعلام می شود.

|

حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم
حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم

حسین مسافرآستانه، دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در حال انجام مطالعات قوی برای چگونگی برپایی جشنواره به دلیل احتمال وجود کرونا هستیم، امیدواریم که بتوانیم در یکی ـ دو هفته آتی به فراخوان جشنواره دست پیدا کنیم.

|

نظرات کاربران