در حال بارگذاری ...
نویسنده «سیزیف» به فارس گفت؛

نمایشنامه‌نویسان ایرانی توانمند و خلاق هستند

محمدصادق گلچین عارفی که در بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شرکت دارد، گفت: نمایشنامه‌نویسان ایرانی هم خلاق وهم توانمندند.

«محمدصادق گلچین عارفی»، نویسنده نمایشنامه «سیزیف» که در بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی این رویداد شرکت دارد، گفت: این نمایشنامه درباره زندگی یک بازیگر است که در یکی از نقش‌هایش هنوز مانده و در همان حال و هوا زندگی می‌کند. این بازیگر سعی می‌کند خودش را از این وضعیتی که به آن دچار شده، نجات بدهد.

وی با اشاره به سوررئال بودن نمایشنامه ،‌افزود: ایده اصلی این نمایشنامه از زندگی ویوین لی گرفته شده که در فیلم‌های «برباد رفته» و «اتوبوسی به نام هوس» بازی کرده است. او مدت زمانی از زندگی‌اش را درگیر بلانش یکی از کاراکترهایی بود که نقش آن را بازی کرده بود.

گلچین عارفی با بیان اینکه نمایشنامه «سیزیف» تا به حال دو بار اجرا شده است، عنوان کرد: این نمایشنامه یک بار در آبان ماه سال 97 در تماشاخانه ایرانشهر اجرا شد و بار دیگر در تیر ماه سال 98 در تئاتر مستقل تهران به اجرا درآمد.

این نویسنده ، درباره اجرای نمایشنامه‌های غیرایرانی در تئاتر ایران گفت: با توجه به اینکه نمایشنامه‌های غیرایرانی ترجمه شده عمدتا آثار ممتاز و درخوری هستند که در اروپا یا آمریکا جایزه گرفته‌اند و شناخته شده هستند، طبیعتاً در ایران هم استقبال خوبی از آن‌ها معمولا صورت می‌گیرد، بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که اجرای صحنه‌ای آن‌ها در ایران هم می‌تواند مورد پسند مخاطبان تئاتر باشد.

وی با اشاره به بحث اقتباس در تئاتر ایران گفت: کارگردان و گروه اجرایی در بازنویسی و اقتباس از نمایشنامه‌های غیرایرانی می‌توانند نمایشنامه را از فیلترهایی خود عبور بدهند تا بتوانند نمایشنامه را اجرا کنند. البته باید به روح اثر وفادار بمانند. 

وی خاطر نشان کرد: در تئاتر ما نمایشنامه‌های ایرانی خوبی هم به اجرا در می‌آیند و با استقبال خوبی هم روبرو می‌شوند، این اتفاق قابل توجه است و نشان می‌دهد که نویسندگان کشورمان بسیار توانمندند و از سلایق مخاطبان شناخت درستی دارند.

وی خاطر نشان کرد: نمایشنامه «سیزیف» اولین اثری است که من به بخش مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر فرستاده‌ام و از این که نامزد دریافت جایزه این بخش هستم، خوشحالم.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند بهمن ماه امسال در تهران برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

همراه با اطلاعیه شماره یک دبیرخانه، فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد. فراخوان 3 بخش دیگر از جشنواره که امکان برگزاری آن در شرایط فعلی و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی اعلامی مقدور است نیز به زودی اعلام می شود.

|

حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم
حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم

حسین مسافرآستانه، دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در حال انجام مطالعات قوی برای چگونگی برپایی جشنواره به دلیل احتمال وجود کرونا هستیم، امیدواریم که بتوانیم در یکی ـ دو هفته آتی به فراخوان جشنواره دست پیدا کنیم.

|

نظرات کاربران