در حال بارگذاری ...
کریم علیخواه به فارس گفت؛

تئاتر صحنه‌ای همیشه پیشتاز بوده است

کریم علی‌خواه کارگردان «چند روایت نامعتبر از آنچه نمی‌دیدیم» در جشنواره تئاتر فجر گفت: تئاتر یک هنر فاخر است که پیشتاز همه گونه‌های آن به نظر من تئاتر صحنه‌ای است. متأسفانه بودجه جشنواره فجر اجازه نمی‌دهد که جشنواره در تعداد روزهای بیشتری برگزار شود.

«کریم علی‌خواه» کارگردان نمایش «چند روایت نامعتبر از آنچه نمی‌دیدم» که از استان آذربایجان غربی در بخش مسابقه تئاتر ایران سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد، درباره داستان نمایش خود و همچنین وضعیت تئاتر در استان‌ها گفت: من این نمایش نامه را قبلا خوانده بودم اما در اسفند سال 97 دوباره در گروه خود این متن را دقیق‌تر مورد تحلیل قرار دادیم.

وی افزود: این نمایش همزمان سه داستان را در یک فضای غیر رئال پیش می‌برد. ما در این نمایش داستان سه شخصیت اسد، تیمور و عطا را در دنیای شبیه برزخ دنبال می‌کنیم که به نوعی با هم مرتبط می‌شوند و سرنوشت آن‌ها به هم گره خورده است.  

علی خواه درباره حضور در جشنواره اظهار کرد: در ایران با توجه به بودجه کمی که برای جشنواره‌ها از جمله جشنواره فجر اختصاص داده می‌شود امکان برگزاری جشنواره در تعداد روزهای بیشتری وجود ندارد اما واقعا برای بچه‌های تئاتر استان‌ها امکان این موضوع وجود ندارد که در 10 روز بتوانند همه آثار را ببینند. بنابراین مخاطبان جشنواره مجبورند تا از بین کارها انتخاب کنند.

این کارگردان با بیان اینکه تئاتر صحنه‌ای به نوعی پیشتاز در میان گونه‌های تئاتر است، عنوان کرد: تئاتر یک هنر فاخر است و در کشورهای اروپایی هر کسی می ‌واهد به دیدن تئاتر برود همیشه بهترین لباس خود را به تن می‌کند زیرا این هنر بسیار ارزش بالایی دارد. 

وی درباره رقابت تئاتر خصوصی و دولتی تصریح کرد: در استان‌ها خیلی بیشتر با این موضوع مواجه هستیم. در شهر تبریز تئاتر خصوصی وضعیت خوبی دارد اما در شهر ارومیه در حال حاضر ما یک مجموعه‌ای داریم به نام آکادمی هنر ارومیه که حتی آن‌ها نیز در دخل و خرجشان مشکل دارند.

این کارگردان اظهار داشت: در کشورهای خارجی کمپانی‌هایی داریم که به صورت کاملا حرفه‌ای به تئاتر می پردازند و اتفاقا صنعت پولسازی را هم به وجود آوردند که توانسته سرمایه‌هایی زیادی را به تئاتر وارد کنند اما در ایران تعاریف دیگری از تئاتر خصوصی داریم و جا دارد که بیشتر به این موضوع پرداخته شود تا سر و شکل مناسبی پیدا کند.

علی خواه همچنین درباره سابقه حضورش در تئاتر عنوان کرد: من از سال 71 در شهرستان مرند کار در حوزه تئاتر را آغاز کردم و از سال 83 که به ارومیه آمدم و در اینجا مقیم شدم تا کنون تئاتر حرفه‌ای کار کردم و هر سال به صورت مستمر در جشنواره‌های مختلف هنری کار داشتم. در ایران هم از اساتید بسیاری بهره بردم و خودم کارهای اساتیدی مانند آتیلا پسیانی و رضا کیانیان را بیشتر می‌پسندم. 

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند دهم بهمن ماه در تهران آغاز می‌شود.
مطالب مرتبط

همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

همراه با اطلاعیه شماره یک دبیرخانه، فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد. فراخوان 3 بخش دیگر از جشنواره که امکان برگزاری آن در شرایط فعلی و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی اعلامی مقدور است نیز به زودی اعلام می شود.

|

حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم
حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم

حسین مسافرآستانه، دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در حال انجام مطالعات قوی برای چگونگی برپایی جشنواره به دلیل احتمال وجود کرونا هستیم، امیدواریم که بتوانیم در یکی ـ دو هفته آتی به فراخوان جشنواره دست پیدا کنیم.

|

نظرات کاربران