در حال بارگذاری ...

برگزیدگان دوره بیست‌وهشتم

کاندیداها و برگزیدگان بیست‌وهشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

 

مسابقه عکس

بیانیه هیأت داوران

هیأت داوران در نهایت صداقت سعی کردند آنچه را که می بینند قضاوت کنند. قضاوت، کاری بسیار دشوار است و وقتی صحبت هنر پیش می‌آید قضاوت دشوارتر  جالب این است که تا هم اکنون نام برگزیدگان بر داوران پوشیده است و معیار ارزشگذاری، خود عکس ها بودند. از تعداد 288 عکس که به جشنواره رسید 47 فریم در مرحله اول انتخاب شدند و سه عکس از آن ها برگزیده شدند. در انتظار عکس‌هایی بهتر بودیم؛ حتی عکس‌های منتخب هم کامل و مطلق نیستند. همه می‌دانیم تئاتر هنری مظلوم

و فاخر تلقی می‌شود و عکاسی از آن فقط عشق است و فداکاری. تئاتر را هنری میرا می دانند. باشد که عکاسان عاشق، این هنر را با ثبت خود جاویدان سازند. (حمید جبلی، فتانه دادخواه و رضا معطریان(

کاندیداها

1. ساغر برکات برای عکس از نمایش بیچاره مکبث

2. ابراهیم حسینی برای عکس از نمایش صدهزار افلیای عاشق

3. محمدرضا سلطانی برای عکس از نمایش شکار روباه

4. حسن طاهری برای عکس از نمایش شکار روباه

5. حسین گلپا برای عکس از نمایش شکار روباه

6. مانی لطفی زاده برای عکس از نمایش آسمان روزهای برفی

 

برگزیدگان

رتبه اول حسن طاهری برای عکس از نمایش شکار روباه

رتبه دوم مانی لطفی‌زاده برای عکس از نمایش آسمان روزهای برفی

رتبه سوم ساغر برکات برای عکس از نمایش بیچاره مکبث

تقدیر از حسین گلپا و محمدرضا سلطانی برای عکس از نمایش شکار روباه

 

مسابقه پوستر

بیانیه هیأت داوران

هیأت داوران پوسترهای تئاتر فجر با معیارهای متنوعی به داوری مجموعه آثار دو سال فعالیت طراحان گرافیک در این عرصه پرداخت. بسیار مسلم است که در داوری پوسترهای این عرصه، باید به تئاتر و ادبیات دراماتیک اندیشید؛ اما پوستر، رسانه ای است که بر دیوارهای شهر باید بنشیند، توجه مخاطب را از فاصله دور به سوی خود جلب نماید و مثل دعوتی جذاب در کوتاه ترین زمان، به زبان مناسب و گویا، درباره موضوع بگوید.در میان آثار ارائه شده بیشترین فراوانی به کلیشه های رایجی تعلق داشت که از عناصر محدودی چون عکس و برخی عناصر نشانه ای به شکل تکراری استفاده نموده بودند. نوآوری، رفتارهای خلاق و ایده‌پردازی های هدفمند و متناسب با موضوع ادبیات دراماتیک در میان کارهای ارائه شده کم دیده می‌شد و بسیاری اوقات به نظر می‌رسید نسخه تأیید شده یا توصیه شده‌ای، توسط طراح صرفا تکرار شده است. شوق و گرایش رایج امروزه طراحان گرافیک جوان ایرانی برای درگیر شدن با قلم ها و نشان های نوشتاری به این عرصه هم راه یافته، اما در بیشتر وقت‌ها بدون توجه به متن و موضوع و مخاطب! برخی آثار راه یافته به جشنواره به واسطه روش های اجرایی تصویرسازانه و یا بهره برداری منطقی از عکس، دارای گرایش های بیانی- ارتباطی در خور توجه بودند. انتظاری که از کیفیت و کمیت فعالیت های فرهنگی به مثابه پرچم رشد و توسعه اجتماعی می رود، حساسیت بیشتری را برای داوری و سنجش مجموعه آثار این جشنواره می طلبید. هیأت داوران با هم اندیشی و هماهنگی بر پایه معیارهای تئاتر- گرافیک، داوری را انجام داده و آثار منتخب را از میان تعداد 185 اثر انتخاب نمود  باید به یاد داشت که تمام عرصه های فعالیت هنری نیاز به این دارند که هر لحظه لبه تماس خود را با مخاطبین گسترش دهند و در این میان رفتارهای منزوی و دور از واقع بینی در تولید آثار، در نهایت منجر به محدودیت بیان و عدم گسترش موفقیت‌های اجتماعی- فرهنگی می‌گردد. طراحان آگاه، نیروی اندیشه و خلاقیت خود را در جهت تحقق بیان و اهداف انسانی- اجتماعی آن به کار می برند؛ به همین سبب در آثار گرافیک- مانند سایر آثار هنری و به روایتی بیش از آن‌ها- طراحان به مخاطب و شیوه دریافت او باید توجه بنمایند. پوسترهای راه یافته به جشنواره تئاتر فجر آینه تمام نمای کاستی ها و پیروزی های بیان در روزگار کنونی است و از دل انسانی ترین آرزوهای بشری برای ارتباط و دگرگونی پدید آمده اند. (علی رفیعی، مسعود سپهر، و بهرام کلهرنیا(

کاندیداها

1. مرتضی اتابکی برای پوستر نمایش های دیوار چین ، بوق و مجلس برادرکشی

2. امیر اسمی برای پوستر نمایش کابوس های یک پیرمرد بازنشسته خائن ترسو

3. رضا باباجانی برای پوستر نمایش مرد گل به دهان

4. مهدی پاکدل برای پوستر نمایش خواب وقت حوریه

5. یحیی پاکدل و سپهر دانش اشراقی برای پوستر نمایش کرگدن

6. مهدی رایگانی برای پوستر نمایش رویای خلیج فارس

7. اشکان قازانچایی برای پوستر نمایشنامه خوانی نیاوران

8. همایون غنی‌زاده برای پوستر نمایش آگاممنون

برگزیدگان

رتبه اول مرتضی اتابکی

رتبه دوم رضا باباجانی

رتبه سوم اشکان قازانچایی

تقدیر از همایون غنی‌زاده، یحیی پاکدل و سپهر دانش اشراقی

 

نمایش‌های رادیویی

بیانیه هیأت داوران)ندارد(

برگزیدگان

افکتور(بدون اولویت(

1. محمدرضا قبادی فر برای نمایش‌های پلکان و روز واقعه

2. فرشاد آذرنیا برای نمایش سرگذشت عجیب بنجامین با تن

 

صدابردار(بدون اولویت(

1. رضا طاهری برای نمایش‌های پلکان و خواب خفتگان

2. علی حاج نوروزی برای نمایش روز واقعه

 

تنظیم کننده

کاندیداها

1. رضا عمرانی برای نمایش‌های پلکان و روز واقعه

2. ایوب آقاخانی برای نمایش باجه تلفن

3. فاطمه دلیری برای نمایش در پوست شیر

4. میلاد اکبرنژاد برای نمایش من اینجا هستم مامان

5. مجید نظری‌نسب برای نمایش داستان عجیب بنجامین با تن

برگزیده

ایوب آقاخانی برای نمایش باجه تلفن

 

سردبیر

کاندیداها

1. ندا هنگامی برای نمایش‌های پلکان و روز واقعه

2. زهره سطوت برای نمایش باجه تلفن

3. مهدی شرفی برای نمایش خواب خفتگان

4. فاطمه دلیری برای نمایش در پوست شیر

5. مرضیه رشید برای نمایش داستان عجیب بنجامین با تن

برگزیده

ندا هنگامی برای نمایش‌های پلکان و روز واقعه

 

بازیگر مرد

کاندیداها

1. علی عمرانی برای بازی در نمایش پلکان

2. سیامک صفری برای بازی در نمایش روز واقعه

3. مهدی نمینی برای بازی در نمایش در پوست شیر

4. مصطفی عبداللهی برای بازی در نمایش پلکان

5. آرش جمالدینی برای بازی در مجموعه کارهای استان فارس

6. امین رسولی برای بازی در نمایش عاشیق حیدر و جیران

برگزیده

مصطفی عبداللهی برای بازی در نمایش پلکان

 

بازیگر زن

کاندیداها

1. رویا فلاحی برای بازی در نمایش پلکان

2. شهین نجف‌زاده برای بازی در نمایش روز واقعه

3. فاطمه سیم زاری برای بازی در نمایش عاشیق حیدر و جیران

4. سعیده فرضی برای بازی در نمایش داستان عجیب بنجامین با تن

5. شهرزاد عبدحق برای بازی در نمایش در پوست شیر

برگزیده

شهین نجف‌زاده برای بازی در نمایش روز واقعه

تقدیر از فاطمه سیمزاری

 

تهیه کننده

کاندیداها

1. محمد مهاجر برای نمایش پلکان

2. امین رسولی برای نمایش عاشیق حیدر و جیران

3. فریبرز گلبن برای نمایش در پوست شیر

4. لیلا اسراری برای نمایش یک شیوه متفاوت

5. محمود احمدی برای نمایش روز واقعه

برگزیده

محمود احمدی برای نمایش روز واقعه

 

نویسنده

کاندیداها

1. محمود استادمحمد برای نمایش تَهرن(پهریز(

2. ایوب آقاخانی برای نمایش نن هی دلاور

3. امین رسولی برای نمایش عاشیق حیدر و جیران

4. رعنا طهماسبی گرمارودی برای نمایش خواب خفتگان

5. علیرضا حنیفی برای نمایش نقش بر آب

برگزیده

محمود استاد محمد برای نمایش تَهرن(پهریز(

 

کارگردان

کاندیداها

1.علی عمرانی برای نمایش‌های پلکان و روز واقعه

2. ایوب آقاخانی برای نمایش باجه تلفن

3. سلمان خطی برای نمایش تلاقی در شهر باران

4. امین رسولی برای نمایش عاشیق حیدر و جیران

برگزیده

علی عمرانی برای نمایش‌های پلکان و روز واقعه

 

بهترین کار

کاندیداها

1. عاشیق حیدر و جیران(مرکز اردبیل(

2. روز واقعه(مرکز نمایش صدا- تهران(

3. پلکان(مرکز نمایش صدا- تهران(

4. باجه تلفن(مرکز نمایش صدا- تهران(

5. سرگذشت شگفت‌انگیز بنجامین باتن(مرکز نمایش صدا- تهران(

برگزیده

نمایش پلکان به تهیه کنندگی محمد مهاجر

 

نمایش‌های تلویزیونی

بیانیه هیأت داوران)ندارد(

برگزیدگان

طراحی صحنه

کاندیداها

1. حسین حاتمی برای نمایش برگزیده

2. حسین رنجبر شیرازی برای نمایش مبارز

3. فریبرز قربانزاده برای نمایش سکوت

4. منوچهر شجاع برای نمایش سفر به گُمسک

برگزیده

منوچهر شجاع برای نمایش سفر به گُمسک

 

بازیگر مرد

کاندیداها

1. فرهاد اصلانی برای بازی در نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان

2. فرهاد آئیش برای بازی در نمایش‌های هنر و خانواده تت

3. رضا امینی پور برای بازی در نمایش مبارز

4. احمد مهرانفر برای بازی در نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان

5. رضا عباسی برای بازی در نمایش شباهنگ در حضیض

برگزیده

فرهاد آئیش برای بازی در نمایش‌های هنر و خانواده تت

 

بازیگر زن

کاندیداها

1. حمیرا ریاضی برای بازی در نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان

2. مهتاج نجومی برای بازی در نمایش سفر به گُمسک

3. رویا میرعلمی برای بازی در نمایش بچه های من، آفریقای من

4. رویا افشار برای بازی در نمایش آدم خوابش می‌گیره

5. آزاده حاتمی برای بازی در نمایش روژانو

برگزیده

رویا میرعلمی برای بازی در نمایش بچه های من، آفریقای من

تقدیر از مهتاج نجومی برای بازی در نمایش سفر به گمسک

 

نویسندگی

کاندیداها

1. علیرضا نادری نجف آبادی برای نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان

2. سعید تشکری برای نمایش یوسف می آید

3. رسول صانعی برای نمایش مبارز

4. مهرداد رایانی مخصوص برای نمایش سکوت و دغدغه های پرچین

5. چیستا یثربی برای نمایش روژانو

برگزیده

علیرضا نادری نجف آبادی برای نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان

 

کارگردانی تلویزیونی

کاندیداها

1. مسعود فروتن برای نمایش دل سگ

2. بیژن صمصامی برای نمایش های روژانو ، سکوت و دغدغه های پرچین

3. علی اصغر شادروان برای نمایش برگزیده

4. رسول صانعی برای نمایش مبارز

5. احمد شادکامی برای نمایش یوسف می آید

برگزیده

بیژن صمصامی برای نمایش های روژانو ، سکوت و دغدغه های پرچین

تقدیر از مسعود فروتن برای نمایش دل سگ

 

کارگردانی هنری

کاندیداها

1. سعید تشکری برای نمایش یوسف می آید

2. مهرداد رایانی مخصوص برای نمایش سکوت

3. محمد یعقوبی برای نمایش دل سگ

4. کورش نریمانی برای نمایش هتل پلازا

5. علی اصغر شادروان برای نمایش برگزیده

برگزیده

مهرداد رایانی مخصوص برای نمایش سکوت

 

تئاتر خیابانی

بیانیه هیأت داوران)ندارد(

برگزیدگان

موسیقی

برگزیده گروه موسیقی نمایش تراژدی آب

تقدیر از حمیدرضا نوری آهنگساز نمایش کانال کمیل

 

 

طراحی

برگزیده

مهدی حبیبی برای نمایش اعترافات یک مستأجر

تقدیر

1. پوریا کریمی برای نمایش ما همه می‌دونیم

2. سامان خلیلیان و احمد صمیمی برای نمایش شما چی می‌گید

 

بازیگر زن

تقدیر از نرگس خاک کار برای نمایش اعترافات یک مستأجر

 

بازیگر مرد

برگزیده بهنام شرفی برای نمایش اعترافات یک مستأجر

تقدیر محمد موسوی و ابوذر چهل امیرانی برای نمایش غنی

 

طرح و ایده

برگزیده

نرگس خاک کار برای نمایش اعترافات یک مستأجر

تقدیر

1. جمشید عسگری برای نمایش غنی

2. حمیدرضا نوری برای نمایش کانال کمیل

3. مهدی صالح یار برای نمایش تراژدی آب

 

 

کارگردانی

برگزیده

نرگس خاک کار برای نمایش اعترافات یک مستأجر

تقدیر

1. جمشید عسگری برای نمایش غنی

2. سامان خلیلیان برای نمایش شما چی می‌گید

تقدیر ویژه از گروه نمایش تراژدی آب

 

جایزه مردمی

بیانیه هیأت داوران)ندارد(

کاندیداها

نمایش‌های ایرانی

1. دخترای ننه دریا 

2. لیر شاه

3. گِل

4. خنکای ختم خاطره

5. زیرزمین

برگزیده

نمایش گل

 

نمایش های خارجی

1. دکتر فرانکشتاین(ایتالیا)

2. فانتو میس تریا(جمهوری چک)

3. مشهدی عباد(جمهوری آذربایجان)

4. میز)لهستان)

5. تقریباً هیچ(برزیل(

برگزیده

نمایش میز از لهستان

 

نمایش منتخب در بخش برگزیدگان جشنواره‌های مناطق

بیانیه هیأت داوران)ندارد(

برگزیده

از بین 11 نمایش حاضر در بخش برگزیدگان تئاتر مناطق جشنواره به انتخاب کارشناسان دفتر هماهنگی تئاتر استانهای مرکز هنرهای نمایشی به دلیل انسجام کلی اثر به ویژه در انتخاب موضوع هدایت بازیگران و استفاده به جا از موسیقی، برگزیده تئاتر مناطق کشور معرفی می شود. جایزه این بخش به تشخیص مرکز هنرهای نمایشی

تعلق می‌گیرد به نمایش خانه کاغذی به کارگردانی مهدی برومندنیا از کرمانشاه.

 

داوری کانون منتقدان جهانی

بیانیه هیأت داوران

نمایندگان کانون بین‌المللی منتقدان تئاتر جهان با مسرت و خشنودی فراوان، حضور در این جشنواره را که نخستین داوری رسمی این کانون در سطح جهان است، قدمی مثبت تلقی می کند و بر تکرار و استمرار آن تأکید می ورزد. آثار راه یافته در دو بخش چشم‌انداز تئاتر ایران در سال 1388 و تجربه های نو، مجموع های متنوع از تولیدات و آثاری است که آیینه‌ای از توانمندی‌های هنری تئاتر ایران به شمار می رود. هیأت داوران کانون با توجه به مشاهده آثار ارائه شده به استثنای  3اثر نمایشی با نام‌های داستان یک پلکان، تنها سگ اولی می‌داند که چرا پارس می‌کند مکبث و نمایش مثل همه ذکر موارد زیر را برای ارتقای بیشتر سطح کیفی آثار توصیه می‌کند.

1. توجه بیشتر بر ظرافت‌ها و هماهنگی مؤلفه‌های اجرایی به ویژه تصویرگرایی

2. شناخت و به کارگیری تکنیک های جدید تئاتری به ویژه آثار تجربی

برگزیدگان

موسیقی

کاندیداها

1. ابراهیم یساول‌زاده توسی و میثم جوادی برای موسیقی نمایش پری خوانی عشق و سنگ

2. مجید درخشانی برای موسیقی نمایش صدرا صدرا

3. بهرنگ بقایی و سینا خشک بیجاری برای موسیقی نمایش تور عروس

برگزیده

ابراهیم یساول‌زاده توسی و میثم جوادی برای موسیقی نمایش پری خوانی عشق و سنگ

 

طراحی صحنه و لباس

کاندیداها

1. سیامک احصایی برای نمایش مکاشفه در باب یک مهمانی خاموش

2. سحر افتخارزاده برای نمایش اتللو

3. مهدی نیکروش برای نمایش شام آخر

برگزیده

سحر افتخارزاده برای طراحی لباس نمایش اتللو

 

بازیگر زن

کاندیداها

1. نگار درخشان برای بازی در نمایش موضوع، زمان، مکان

2. آیدا صادقی برای بازی در نمایش بلوط های تلخ

3. سیما تیرانداز برای بازی در نمایش پری‌خوانی عشق و سنگ

برگزیده

سیما تیرانداز برای بازی در نمایش پری‌خوانی عشق و سنگ

 

بازیگری مرد

کاندیداها

1. کاوه قائمی برای بازی در نمایش اتللو

2. بهزاد فراهانی برای بازی در نمایش خدا در آلتونا حرف می زند

3. مصطفی شب خوان برای بازی در نمایش اتللو

برگزیده

بهزاد فراهانی برای بازی در نمایش خدا در آلتونا حرف می زند

 

نمایشنامه‌نویسی

کاندیداها

1. آتیلا پسیانی برای نمایش‌های ساعت صفر ، مکاشفه در باب یک میهمانی خاموش و باغ مرگ

2. حسن برزگر برای نمایش 11:11

3. امیر امجد برای نمایش تور عروس

برگزیده

امیر امجد برای نمایشنامه تور عروس

 

کارگردانی

کاندیداها

1. عاطفه تهرانی برای نمایش اتللو

2. سیامک احصایی برای نمایش باغ مرگ

3. رضا حداد برای نمایش مکاشفه در باب یک مهمانی خاموش

برگزیده عاطفه تهرانی برای نمایش اتللو

 

بهترین نمایش

کاندیداها

1. اتللو

2. مکاشفه در باب یک مهمانی خاموش

3. باغ مرگ

برگزیده

نمایش مکاشفه در باب یک مهمانی خاموش به کارگردانی رضا حداد

 

مسابقه بین‌الملل

بیانیه هیأت داوران)ندارد(

برگزیدگان

موسیقی

کاندیداها

1. گروه کاربیدو برای موسیقی نمایش میز(لهستان(

2. چانگ سو پارک برای موسیقی نمایش من، یک، هرکسی)کره جنوبی(

3. آندره پینیا برای موسیقی نمایش پازی)سوئیس(

4. بامداد افشار برای موسیقی نمایش مکبث)ایران(

5. فرشاد فزونی برای موسیقی نمایش خنکای ختم خاطره)ایران(

برگزیده

فرشاد فزونی برای موسیقی نمایش خنکای ختم خاطره

 

طراحی صحنه

کاندیداها

1. شیما میرحمیدی برای نمایش مکبث)ایران(

2. منوچهر شجاع برای نمایش خنکای ختم خاطره)ایران(

3. مارچلو زوراوسکی برای نمایش تقریباً هیچ)برزیل(

4. پیام فروتن برای نمایش خانه)ایران(

5. امیررضا کوهستانی برای نمایش 17دی کجا بودی؟)ایران(

برگزیده

منوچهر شجاع برای نمایش خنکای ختم خاطره

 

بازیگر زن

کاندیداها

1. ناهید مسلمی برای بازی در نمایش عشق لرزه)ایران(

2. ستاه پسیانی برای بازی در نمایش خانه)ایران(

3. نگار جواهریان برای بازی در نمایش 17 دی کجا بودی؟)ایران(

4. نازگل نادریان برای بازی در نمایش خانه)ایران(

5. بهنوش طباطبایی برای بازی در نمایش داستان یک پلکان)ایران(

برگزیده

ستاره پسیانی برای بازی در نمایش خانه)ایران(

 

بازیگر مرد

کاندیداها

1. فابریزیو پوگلیزه برای بازی در نمایش دکتر فرانکشتاین)ایتالیا(

2. مرتضی اسماعیل کاشی برای بازی در نمایش مکبث)ایران(

3. علی سرابی برای بازی در نمایش خنکای ختم خاطره)ایران(

4. جواد نمکی برای بازی در نمایش شاه لیر)ایران(

5. صابر ابر برای بازی در نمایش داستان یک پلکان)ایران(

برگزیده

فابریزیو پوگلیزه برای بازی در نمایش دکتر فرانکشتاین)ایتالیا(

 

نمایشنامه‌نویسی

کاندیداها

1. امیررضا کوهستانی برای نمایشنامه 17دی کجا بودی؟)ایران(

2. نغمه ثمینی برای نمایشنامه خانه)ایران(

3. حمیدرضا آذرنگ برای نمایشنامه خنکای ختم خاطره)ایران(

برگزیده حمیدرضا آذرنگ برای نمایشنامه خنکای ختم خاطره)ایران(

 

کارگردانی

کاندیداها

1. سالواتوره تراماچره برای نمایش دکتر فرانکشتاین)ایتالیا(

2. نیما دهقان برای نمایش خنکای ختم خاطره)ایران(

3. لوئیز آندره چروبینی برای نمایش تقریباً هیچ)برزیل(

4. رضا ثروتی برای نمایش مکبث)ایران(

5. امیررضا کوهستانی برای نمایش 17 دی کجا بودی؟)ایران(

برگزیده

نیما دهقان برای نمایش خنکای ختم خاطره)ایران(

 

جایزه ویژه هیأت داوران

به خاطر طراحی بدیع و تأثیرگذار به رضا ثروتی کارگردان نمایش مکبث

 

جایزه بزرگ جشنواره

کاندیداها

1. نیما دهقان برای نمایش خنکای ختم خاطره)ایران(

2. امیررضا کوهستانی برای نمایش 17 دی کجا بودی؟)ایران(

3. لوئیز آندره چروبینی برای نمایش تقریباً هیچ)برزیل(

4. رضا ثروتی برای نمایش مکبث)ایران(

5. سالواتوره تراماچره برای نمایش دکتر فرانکشتاین)ایتالیا(

برگزیده

نمایش خنکای ختم خاطره به کارگردانی نیما دهقان(ایران(




نظرات کاربران