در حال بارگذاری ...
آیین افتتاحیه بازار بین المللی هنرهای نمایشی برگزار شد؛

شهرام کرمی: صلح، امید و دوستی پیام جامعه هنرمندان ایران است 

شهرام کرمی در آیین افتتاحیه پنجمین بازار بین المللی هنرهای نمایشی تاکید کرد صلح، امید و دوستی پیام جامعه هنرمندان ایران است.

به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، آیین افتتاحیه پنجمین بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران عصر امروز (یکشنبه 13 بهمن ماه) در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.
شهرام کرمی(مدیرکل هنرهای نمایشی)، نادر برهانی مرند(دبیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر)، مهرداد رایانی مخصوص(مدیر بخش بین الملل و بازار هنرهای نمایشی ایران)، حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی بهداروند(مشاور عالی مدیرکل هنرهای نمایشی)، مژگان وکیلی(مدیر بین الملل اداره کل هنرهای نمایشی)، سعید اسدی (مدیر مجموعه تئاتر شهر)، وحید لک (مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات جشنواره بین المللی تئاتر فجر)، حسن جودکی و جمعی از مهمانان بین المللی این رویداد هنری از جمله حاضران در این مراسم بودند.
در ابتدای این مراسم مهرداد رایانی مخصوص ضمن خیر مقدم به مهمانان حاضر گفت: متاسفانه موج ایرانی ستیزی درباره کشور ما امسال اتفاق افتاد، ما 38 دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را برگزار کردیم، 38 سال پیش من 9 سالو در این رویداد هنری حضور داشتم و به واقع باهم بزرگ شدیم. وقتی به این موضوع فکر می کنم، گاهی بغض می کنم و گاهی بسیار خوشحالم و امروز هم از آن مقاطعی است که خشنود هستم چون شما عزیزان با توجه به تبلیغاتی که علیه ایران انجام شده است در این رویداد حضور پیدا کردید.
وی افزود: می خواهیم گفت و گوی فرهنگی داشته باشیم، درحالیکه اطراف ایران به واسطه فضای ایرانی ستیز نگاه های غیرفرهنگی زیادی وجود دارد.
کرمی: بازار هنرهای نمایشی ایران آغازی برای تداوم فعالیت های فرهنگی است
شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید بر اینکه مهمان نوازی از ویژگی‌های بارز ایرانیان است، بیان کرد: اینجا ایران است، کشوری که با افتخار دست دوستی به سوی جهانیان دراز کرده است، امیدوارم در این مدت که در ایران حضور دارید بتوانید آثار خوبی را تماشا کنید و با فرهنگ اصیل ایرانی بیشتر آشنا شوید.
وی افزود: ما از برگزاری این بازار بسیار استقبال می‌کنیم زیرا می توانیم به واسطه آن فرهنگ خود را بیشتر معرفی کنیم و همینطور ارتباط مطلوب تری با تئاتر جهان برقرار کنیم. قدردانم که دعوت ما را پذیرفتید و افتخار می کنیم که میزبان شما دوستان هستیم، این برنامه را آغازی برای تداوم فعالیت های فرهنگی و هنری خود با شما عزیزان می دانیم. جشنواره بین المللی تئاتر فجر یکی از رویدادهای باسابقه در منطقه است که 38 دوره از برگزاری آن می گذرد؛ سال هایی که انقلاب اسلامی ایران پیروز شده بود و ما درگیر تغییر و تحولات بودیم. 
کرمی با اشاره به شاخصه های تئاتر در ایران، بیان کرد: در شهر تهران 400 سالن نمایشی وجود دارد که 102 سالن به شکل مستمر اجرای تئاتر دارند، به شکل میانگین در شهر تهران شبی 22 هزار نفر تماشاگر داریم، سالانه بین 5 تا 7 میلیون مخاطب تئاتر در کشور داریم و 18 هزار هنرمند در سراسر کشور در رشته تئاتر فعالیت می کنند و زندگی و حرفه شان براساس این حوزه سپری می شود و نزدیک 1000 سالن نمایشی در سراسر ایران فعال هستند. 
مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: تئاتر در ایران فقط محدود به تهران نمی شود و در شهرهای بزرگ ما هم تئاتر رونق دارد و همچنین 82 جشنواره در کشور برگزار می شود. تئاتر در ایران در ژانرهای مختلفی چون تئاتر کودک، آیینی و سنتی و انواع جدید تئاتر اجرا می شود اما جشنواره بین المللی تئاتر فجر بزرگ ترین رویداد تئاتر کشور است و امیدوارم شما بتوانید با برخی از آثار شرکت کننده در این رویداد آشنا شوید.
کرمی تاکید کرد: من این رویداد را فرصتی را برای ارتباط بیشتر با جهان می دانم و امیدوارم شما سفیرانی برای معرفی فرهنگ و تئاتر ایران به کشورتان باشید. می توانید در خیابان های شهر تهران قدم بزنید و با مردم ایران بیشتر آشنا شوید، مردم ایران بسیار صلح دوست هستند و با مهربانی و امید به زندگی نگاه می کنند و شما هم با این هدف در ایران حضور دارید تا در ارتباط با جامعه هنری بتوانیم به یک افق مشترک نگاه کنیم. صلح، امید و دوستی پیام جامعه هنرمندان ایران است که امیدوارم ارتباط ما با شما به انتقال این پیام کمک کند.
برهانی مرند: بخش تئاتر ملل را خلاصه تر برگزار کردیم
نادر برهانی مرند هم سخنان خود را با بیتی از طالب آملی بدین شرح آغاز کرد: 
«آن شوخ نهالم که گرم بر کنی از جای
بر سطح هوا سبز کنم ریشه خود را»
وی در ادامه گفت: سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در چند بخش برگزار می شود و گروه های بی‌شماری از سراسر ایران در این رویداد هنری حضور دارند. البته در بخش تئاتر ملل هم برخی از کشورهای جهان حضور دارند. نمایش های صحنه ای جشنواره در دو بخش رقابتی و غیررقابتی برگزار می شود، در بخش تئاتر ملل هم پنج اثر حضور دارند. امسال با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی خاصی که داریم بخش تئاتر ملل را خلاصه تر برگزار کردیم، هر سال این بخش را به صورت مسابقه برگزار می کردیم و به همین دلیل مجبور بودیم 15 اثر از کشورهای مختلف را دعوت کنیم که برخی از گروه ها کیفی نبودند و برای برگزاری این بخش مجبور به دعوت از آن ها بودیم. 
برهانی مرند افزود: علاوه بر بخش صحنه ای، بخش نمایش های خیابانی را با 24 اثر برگزار می کنیم، بخش دیگرگونه های اجرایی هم با چهار اثر برگزار می شود و در نهایت بخش رادیوتئاتر را داریم که جزو بخش های جوان جشنواره است و ترکیبی از نمایش و صداست و با 11 اثر میزبان مخاطبان است. در بخش به علاوه فجر جشنواره هم که با حضور هشت سالن خصوصی شکل گرفته است 39 اثر داریم که امسال به پیشنهاد دوستان به صورت رقابتی برگزار می شود.
دبیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر همچنین تاکید کرد: این موارد ماموریت های اصلی جشنواره است اما در جشنواره سنتی 38 ساله مانند مسابقه نمایشنامه نویسی وجود دارد که با شرکت حدود 300 نمایشنامه نویس برگزار شد، برگزیدگان آن مشخص شده اند و قرار است در اختتامیه اسامی شان اعلام شود. همچنین ما مسابقه عکس و پوستر را در جشنواره تئاتر فجر داریم که با حضور حدود 800 عکاس و طراح برگزار می شود. از شما دعوت می کنم تا آثار این بخش را در نمایشگاهی که اکنون در گالری تابستان خانه هنرمندان برقرار است ببینید. همچنین اقلام تبلیغاتی بخش جوان جشنواره ماست که به تیزرها و اقلام تبلیغاتی تئاتر کشور اختصاص دارد که امسال به صورت مستقل در جشنواره تئاتر فجر برگزار می شود.  
برهانی مرند ادامه داد: ما هر ساله در زمینه پژوهش و سمینار هم برنامه هایی داریم که امسال تمامی پژوهش جشنواره بین المللی تئاتر فجر را به این رویداد اختصاص داده ایم. به زودی کتاب جامعی با محوریت تاریخچه برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتشر خواهد شد، همچنین سایت جامع و دو زبانه این رویداد هنری رونمایی خواهد شد که دوستان می توانند از طریق آن به هر چه درباره جشنواره می خواهند بدانند دسترسی داشته باشند.
وی تاکید کرد: بسیار خوشحالم که پنجمین بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران با حضور شما شکل گرفته است و امیدوارم که از این بازار شما بهره کافی را از این رویداد ببرید، به شما این اطمینان را می دهم که با آثار بسیار خوبی رو به رو خواهید شد. امیدوارم در این چند روز که در ایران حضور دارید، اوقات خوشی را پشت سربگذارید و با خاطرات شیرین و خوشی به کشور خود بازگردید.
سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا 21 بهمن ماه در حال برگزاری است.
مطالب مرتبط

در مراسم رونمایی از کتاب تاریخچه و سایت جشنواره تئاتر فجر مطرح شد؛

فرصتی برای بهره‌برداری بهتر و دقیق‌تر از جشنواره تئاتر فجر
در مراسم رونمایی از کتاب تاریخچه و سایت جشنواره تئاتر فجر مطرح شد؛

فرصتی برای بهره‌برداری بهتر و دقیق‌تر از جشنواره تئاتر فجر

در مراسمی با حضور مدیران و هنرمندان تئاتر و اهالی رسانه، از کتاب تاریخچه و سایت جامع و دوزبانه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر رونمایی شد.

|

در برنامه «شب تئاتر» مطرح شد؛

نادر برهانی‌مرند: در انتخاب و ارزیابی آثار کیفیت را مدنظر داشتیم
سایت جامع 38 دوره جشنواره تئاتر فجر پاسخ به یک نیاز جدی است
در برنامه «شب تئاتر» مطرح شد؛

نادر برهانی‌مرند: در انتخاب و ارزیابی آثار کیفیت را مدنظر داشتیم
سایت جامع 38 دوره جشنواره تئاتر فجر پاسخ به یک نیاز جدی است

دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تاکید کرد هیات های انتخاب و داوری این دوره از جشنواره برای ارزیابی آثار کیفیت را مدنظر داشتند.

|

در آخرین روز برگزاری بازار هنرهای نمایشی ایران چه آثاری معرفی شدند؟

از سرگذشت سردار افسانه ای قرن پنجم تا مونولوگی از گونه تئاتر مستند
در آخرین روز برگزاری بازار هنرهای نمایشی ایران چه آثاری معرفی شدند؟

از سرگذشت سردار افسانه ای قرن پنجم تا مونولوگی از گونه تئاتر مستند

در آخرین روز از  برگزاری پنجمین بازار بین المللی هنرهای نمایشی» که با حضور مهمانان این بخش و گروه های نمایشی ایرانی برگزار ‌شد، کارگردانان به ارائه آثار نمایشی خود پرداختند.

|

در گفت‌و‌گو با فارس عنوان شد؛

شهرام کرمی: نیمی از بودجه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را جذب کردیم
در گفت‌و‌گو با فارس عنوان شد؛

شهرام کرمی: نیمی از بودجه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را جذب کردیم

شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی عنوان کرد: تاکنون موفق شدیم نیمی از بودجه جشنواره را جذب کنیم و یک قسط گروه‌های نمایشی را پرداخت کنیم که به زودی با گروه‌هایی که اجرایشان به پایان رسیده، تسویه خواهیم کرد.

|

اعلام برنامه‌های هفتمین روز از جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر؛ 

روزهای گرم جشنواره سی و هشتم تئاتر فجر ادامه دارد
اعلام برنامه‌های هفتمین روز از جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر؛ 

روزهای گرم جشنواره سی و هشتم تئاتر فجر ادامه دارد

هفتمین روز از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اجرای آثار در بخش‌های مختلف تئاتر صحنه ای، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، به علاوه فجر، پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران، رادیو تئاتر و... دنبال می‌شود. 

|

نظرات کاربران