در حال بارگذاری ...
در هنرآنلاین مطرح شد؛

روایت حسین مسافر آستانه از داوری آثار سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

حسین مسافر آستانه گفت: نمایش‌های خارج از استیج جشنواره جز آثار چشمگیر این رویداد تئاتری هستند و مردم با وجود وضعیت و شرایط نامساعد آب و هوایی مشتاقانه به دور گروه‌های اجرایی حلقه زده و تماشاگر و پیگیر آثار تا آخرین لحظه اجرا هستند.

حسین مسافر آستانه نویسنده، کارگردان، بازیگر و مدرس تئاتر که داوری بخش خیابانی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را در کنار مجید صالحی و علیرضا استادی برعهده دارد، او درباره کیفیت آثار خیابانی این دوره از رویداد فجر گفت: طی این سال‌ها نمایش‌های بخش خیابانی از رشد قابل توجهی برخوردار شده‌اند. در آثار نمایشی، ضمن دارا بودن ایده‌پردازی منطبق بر مسائل روز جامعه شاهد خلاقیت بالایی در کیفیت هنری هستیم.

او ضمن اشاره به اینکه اطلاق عنوان تئاتر خیابانی که به شدت مصطلح شده است، نادرست است، عنوان کرد: باید به این‌گونه نمایشی که به اشتباه تئاتر خیابانی اطلاق می‌شود، عنوان تئاترهای خارج از صحنه یا اجراهای تئاتر در فضای باز گذاشته شود و این عناوین نام مناسب‌تری برای تئاترهای خارج از صحنه هستند و امیدوارم به زودی و در جشنواره‌های آتی نام این‌گونه تئاتری تغییر یابد.

مسافر آستانه در ادامه اضافه کرد: تاکنون تقریباً نیمی از آثار شرکت‌کننده در بخش تئاترهای خارج از صحنه را به اتفاق دو داور دیگر دیده‌ایم و خوشبختانه باید بگویم جسارت بازیگران و ایده‌پردازی کارگردان‌ها در این آثار بسیار قابل توجه بوده است. نمایش‌های خارج از استیج جشنواره جز آثار چشمگیر این رویداد تئاتری هستند و مردم با وجود وضعیت و شرایط نامساعد آب و هوایی مشتاقانه به دور گروه‌های اجرایی حلقه زده و تماشاگر و پیگیر آثار تا آخرین لحظه اجرا هستند.

او با بیان اینکه کیفیت آثار نمایشی فرآیند داوری و قضاوت را دشوارتر می‌کند، اظهار کرد: کیفیت مطلوب آثار نمایشی این دوره از جشنواره دقت نظر بیشتری را می‌طلبد و هیئت داوران موظف می‌شوند تا با دلایل بهتر قضاوت درست‌تری نسبت به نمایش‌ها داشته باشند.

کارگردان نمایش "برگشتن" در ادامه صحبت‌هایش افزود: ما تنها با یک نوع تئاتر خیابانی سروکار نداریم بلکه این آثار از نمایش‌های آئینی تا آثاری که بر مسائل روز تمرکز دارند را شامل می‌شوند و بنابراین قضاوت آن‌ها کار دشواری است و تلاش‌مان بر این است تا به حول و قوه الهی نهایت دقت در انتخاب آثار را داشته باشیم.

حسین مسافرآستانه همچنین اضافه کرد: هر چند که گروه‌های شرکت‌کننده ساکن شهر تهران آثارشان را از استان زادگاه خود در جشنواره شرکت داده‌اند اما باید عنوان کنم که به صورت کلی تئاتر شهرستان از پتانسیل بالایی برخوردار است و به نظرم هنرمندان تئاتر شهرستان از جسارت و ایده‌پردازی بالایی در آثارشان برخوردارند و هر از گاهی تنها فقدان مشکل آموزشی دارند. بهتر است با برگزاری کارگاه‌هایی برای آن‌ها برنامه مدون آموزشی برایشان فراهم شود تا شاهد ارتقای هنری قابل توجهی شوند.

او در پایان صحبت‌هایش تصریح کرد: سال‌های سال است که به عنوان داور، هیئت انتخاب و سمت‌های دیگر در جشنواره تئاتر فجر حضور دارم اما امسال بسیار خوشحال هستم که در کنار مجید صالحی و علیرضا استادی داوری بخش خارج از صحنه این جشنواره را برعهده دارم. هر چند که این دو چهره هنری با انگیزه، بازیگر هستند اما دانش لازم و کافی تئاتر را دارند و این موضوع برایم قابل توجه است.  
مطالب مرتبط

نشست رسانه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر برگزار شد؛

حسین مسافرآستانه: تئاتر در فرهنگ اقتصادی مظلوم و مهجور واقع شده است رونمایی از پوستر جشنواره 39 توسط همسر شهید مدافع سلامت
نشست رسانه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر برگزار شد؛

حسین مسافرآستانه: تئاتر در فرهنگ اقتصادی مظلوم و مهجور واقع شده است/ رونمایی از پوستر جشنواره 39 توسط همسر شهید مدافع سلامت

حسین مسافر آستانه در نشست رسانه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: هنرمندان و هنر تئاتر در ایام کرونا دست روی دست نگذاشتند و به نقش تاثیرگذار و التیام اجتماعی خود واقف بودند. اما تئاتر همواره مظلومیت و مهجوریتی از نظر فرهنگ اقتصادی داشته است.

|

لیلی عاج:

«فجر۳۹» جشنواره عاشقان تئاتر است
لیلی عاج:

«فجر۳۹» جشنواره عاشقان تئاتر است

لیلی عاج کارگردان نمایش «کجایی ابراهیم» که در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارد، عنوان کرد که این نمایش درباره جوانی عاصی‌ است که مشکلات معیشتی دارد اما به ناگاه با شهید هادی رو به رو می‌شود.

|

نظرات کاربران