در حال بارگذاری ...
در برنامه «شب تئاتر» مطرح شد؛

نادر برهانی‌مرند: در انتخاب و ارزیابی آثار کیفیت را مدنظر داشتیم
سایت جامع 38 دوره جشنواره تئاتر فجر پاسخ به یک نیاز جدی است

دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تاکید کرد هیات های انتخاب و داوری این دوره از جشنواره برای ارزیابی آثار کیفیت را مدنظر داشتند.

نادر برهانی‌مرند: در انتخاب و داوری آثار کیفیت را مدنظر داشتیم

به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، نادر برهانی مرند، دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که امشب (19 بهمن ماه) مهمان ویژه برنامه «شب تئاتر» بود، درباره رویکرد این رویداد هنری گفت: مرز مبهمی بین دولتی و غیردولتی وجود دارد، اساسا جشنواره بین المللی تئاتر فجر با اینکه برگزارکننده دولتی دارد اما هنرمندان عنصر اصلی و تعیین کننده آن هستند و اتفاقات امسال نشان می دهد که هنرمندان روند برگزاری این رویداد هنری را جهت دهی می کنند. برای من بسیار باعث افتخار است که دبیری چنین رویدادی را برعهده دارم. داوری امری نسبی است و ترکیب یا سلیقه هیات های داوری بر انتخاب ها نقش دارد.

برهانی مرند درباره رقابتی یا غیررقابتی برگزار کردن جشنواره، توضیح داد: اکثر هنرمندان بر غیررقابتی شدن جشنواره تاکید داشتند چون به استانداردهای جهانی نزدیک می شود، امسال ما بخش رقابتی و غیررقابتی داشتیم و حدود 250 اثر در بخش رقابتی ثبت نام کردند و تنها 50 هنرمند متقاضی حضور در بخش غیررقابتی شدند و بسیاری از هنرمندان که از غیررقابتی برگزار کردن جشنواره صحبت می کردند، وقتی من از جایگاه دبیری برای حضور در بخش غیررقابتی دعوت‌شان کردم، شرط گذاشتند که یا در بخش رقابتی حضور داشته باشند یا نه.

دبیر جشنواره تئاتر فجر ادامه داد: ما امسال در بخش غیررقابتی آزمودیم که به جای رقابت و هیجانی که دوستان می پسندند، شاید به درست یا غلط، حوزه دیگری را جایگزین کنیم که متاسفانه محقق نشد. اینکه داوری را به اهل این کار که منتقدان هستند و با هنرمندان تعارف ندارند بسپاریم چون چندان هم سلیقه و ذائقه خود را در انتخاب خود دخیل نمی کنند.

وی همچنین گفت: ما یک وضعیت تدارک دیده داشتیم و اگر آن نظم و برنامه ای که مدنظر داشتیم محقق می شد، 20 دی ماه، یک ماه قبل  قرار بود تمام اقلام تبلیغاتی، آثار و مهمانان خارجی اعلام شوند، منتهی اتفاقات اخیر تا حدودی شرایط ما را سخت کرد.

برهانی مرند: در بخش انتخاب ها کوچک ترین دخالتی نداشتم و تنها نکته ای که به دوستان گوشزد می کردم داوری بر اساس کیفیت آثار بود ولی طبق فراخوان من فرصتی را به عنوان انتخاب دبیر برای خود ایجاد کرده بودم که البته در این بخش هم کیفیت مدنظرم بود.

وی درباره بخش خیابانی گفت: من معتقدم بخش خیابانی اتفاق خوبی در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است و شور و نشاط را به این رویداد می‌بخشد. از تمامی دوستانی که در برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر همکاری کردند بسیار سپاسگزارم.

برهانی مرند درباره راه اندازی سایت جشنواره بین المللی تئاتر فجر، توضیح داد: وقتی دبیری این رویداد هنری را پذیرفتم نیاز داشتم تا اطلاعات دوره های گذشته جشنواره را بررسی کنم اما علیرغم زحمات دوستان اطلاعات جامعی در اختیار نبود، حضور یک کتاب و سایت جامع از 38 دوره برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر تا به امروز احساس می شد و ما امسال تمام تلاش خود را به کار بستیم تا سایت و کتاب جامع جشنواره تهیه شوند.سایت جامع 38 دوره جشنواره تئاتر فجر پاسخ به یک نیاز جدی است و خوشبختانه روز یکشنبه 20 بهمن ماه مراسم رونمایی از سایت و کتاب جشنواره برگزار خواهد شد.
نظرات کاربران