در حال بارگذاری ...
وضعیت تئاتر در روزگار کرونا از نگاه هادی مرزبان؛

تئاتر با پایمردی اهالی‌اش ماندگار شده است

هادی مرزبان معتقد است تئاتر با پایمردی همه اهالی این حوزه ماندگار شده است.

به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، هادی مرزبان، کارگردان و بازیگر تئاتر درباره لزوم تداوم فعالیت در حوزه هنرهای نمایشی در دوران کرونا گفت: خوشبختانه تا به امروز به هر صورتی بود، حتی اگر شده با پایمردی همه بچه‌های تئاتر از پیر و جوان این حوزه ماندگار شده است، در مقطعی از لحاظ تاریخی تئاتر را نمی‌خواستند، اما اهالی این هنر ایستادگی کردند و ما امروز تئاتر داریم و تئاتر خوبی هم داریم.

وی افزود: تا اینکه سال گذشته بلای جهانی کرونا پیش آمد، اما مهم این بود که متولیان، دست اندرکاران و سیاست گذاران کشور فکری به حال بچه‌های تئاتر می‌کردند، حال آن که رویکرد مدیران به گونه‌ای است که یا وضعیت امروز تئاتر را چندان باور نکردند یا این حوزه اصلا برایشان مهم نیست.

این هنرمند ادامه داد: در شرایط امروز بسیار راحت است که ما به قول ضرب‌المثل معروف بگوییم: «سری را که درد نمی‌کند، دستمال نمی‌بندند» و از سر بی حوصلگی تمایلی به برقراری و تداوم تئاتر نداشته باشیم اما اگر دل سوز این ابر هنر ارزنده باشیم و بدانیم و بفهمیم که تئاتر تا چه اندازه می‌تواند در جامعه راهگشا باشد و رهنمودهای ارزنده‌ای برای مردم داشته باشد، دلسوز آن خواهیم بود.

مرزبان با اشاره به راهکار خود برای تداوم حیات تئاتر در دوران کرونا، بیان کرد: من از ابتدای همه گیری ویروس کرونا گفتم نمی‌توانیم تماشاچی به سالن‌ها بیاوریم و باید فکری کنیم و تنها راه‌حل برای تداوم حیات تئاتر حرکت به سمت تولید و اجرای تله تئاتر است. این حرکت‌هایی که در فضای مجازی و گوشی‌های هوشمند انجام می‌شود بازی و هتک حرمت به تئاتر است. تئاتر جایگاه و مراسمی قابل احترام دارد و نمی‌توان در گوشی موبایل و هر مکانی به تماشای آن نشست.

وی افزود: برای تولید تئاتر به سه مورد نیاز داریم، مکان اجرا، مجری و تماشاچی. در حال حاضر مکان اجرا را از دست داده‌ایم اما نباید خیال خود را راحت کنیم که دیگر نمی‌شود تئاتر اجرا کرد. با توجه به اینکه کرونا تا یکی دو سال دیگر با ما همراه خواهد بود، باید فکری به حال تئاتر کنیم وگرنه بعدها در کتاب‌ها خواهیم خواند که هنری به نام تئاتر در کشور وجود داشت.

این کارگردان تئاتر تاکید کرد: راه‌حل امروز حرکت به سمت تله تئاتر است، که دو خاصیت دارد، اول اینکه هنرمندان حوزه تئاتر نیاز به کار دارند چراکه مانند تمامی افراد باید زندگی خود را بگذرانند و معیشت شان را تامین کنند، به همین دلیل می‌توان با تله تئاتر کمکی به آن‌ها کرد. دوم اینکه ما تئاتر خواهیم داشت و تماشاچی بدون آنکه در سالن حضور پیدا کند تا در معرض ابتلا به کرونا قرار بگیرد، تئاتر را با شرایطی محترمانه تماشا می‌کند.
مرزبان همچنین گفت: به نظرم بهترین اقدام که توسط سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر انجام شده است حضور بخش تله تئاتر است که می تواند بعد از گذشت 10 سال و بازگشت دوباره به جشنواره در این دوره مورد توجه مخاطبان و هنرمندان قرار بگیرد.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه بهمن 99 برگزار می شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.
مطالب مرتبط

از سوی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

اعضای شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند
از سوی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

اعضای شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند

اعضای شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حکم سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شدند.

|

ظرفیت‌های فجر سی‌ونهم در دوران کرونا؛

چرا تله تئاتر به فجر بازگشت؟
ظرفیت‌های فجر سی‌ونهم در دوران کرونا؛

چرا تله تئاتر به فجر بازگشت؟

دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به منظور توجه به قالب‌های مختلف عرضه‌ی آثار نمایشی و شیوه‌هایی از اجرای تئاتر که با شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا سازگارتر است، تا 30 آذر پذیرای آثار متقاضی در بخش تله تئاتر و گزارش صحنه‌ای است.

|

مهدی آشنا توضیح داد:

ساز و کار  برگزاری مسابقه عکس و پوستر تئاتر فجر در شرایط کرونا
مهدی آشنا توضیح داد:

ساز و کار برگزاری مسابقه عکس و پوستر تئاتر فجر در شرایط کرونا

مهدی آشنا مدیر بخش مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر از برگزاری این بخش با استفاده از ظرفیت های سوشال مدیا، تهیه ویدئوهایی از عملکرد سایر کشورها در زمینه هنر عکاسی و طراحی پوستر تئاتر همزمان با دوران کرونا و برگزاری ورکشاپ های آنلاین در ایام ...

|

برای حضور در سی و نهمین دوره جشنواره

مهلت مسابقه عکس و پوستر تئاتر فجر تمدید شد
برای حضور در سی و نهمین دوره جشنواره

مهلت مسابقه عکس و پوستر تئاتر فجر تمدید شد

با وجود شرایط ویژه سال جاری به جهت همه‌گیری بیماری کرونا و به‌تبع آن کم شدن تعداد اجراهای تئاتر در کشور، بنابر درخواست متقاضیان مهلت ارسال اثر برای شرکت در «مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر» سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، تا اول دی‌ماه تمدید شد.

|

برای ارزیابی نهایی و حضور در جشنواره تئاتر فجر

نمایش‌های منتخب بخش «دیگرگونه‌های اجرایی» معرفی شدند
برای ارزیابی نهایی و حضور در جشنواره تئاتر فجر

نمایش‌های منتخب بخش «دیگرگونه‌های اجرایی» معرفی شدند

هیات انتخاب بخش «دیگرگونه‌های اجرایی» سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر؛ ندا شاهرخی، حسین توازنی‌زاده و امیر راد، نمایش‌های منتخب برای ارزیابی نهایی در این رویداد را معرفی کردند.

|

ظرفیت‌های فجر سی‌ونهم در دوران کرونا را بشناسیم

بخش دگرگونه‌های اجرایی؛ فضایی برای ایده‌های نوین این روزها
ظرفیت‌های فجر سی‌ونهم در دوران کرونا را بشناسیم

بخش دگرگونه‌های اجرایی؛ فضایی برای ایده‌های نوین این روزها

بخش دیگرگونه‌های اجرایی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر تحت شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و در راستای بهره‌مندی از ظرفیت‌های فضای مجازی، از ایده‌های نوین استقبال می‌کند.

|

نظرات کاربران