در حال بارگذاری ...
یادداشت آرش عباسی به مناسبت بزرگداشت همایون علی‌آبادی؛

علی‌آبادی از نسلی است که تئاتر جانشان بود

آرش عباسی کارگردان، نویسنده و بازیگر تئاتر به بهانه بزرگداشت همایون علی‌آبادی در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر یادداشتی را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، همزمان با اختتامیه جشنواره تئاتر فجر از همایون علی‌آبادی مدرس، پژوهشگر و منتقد تئاتر تقدیر به عمل خواهد آمد. علی آبادی متولد 1332 در تهران است. وی دارای مدرک کارشناسی هنرهای نمایشی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. او مقاله‌های پژوهشی و علمی بسیاری در زمینه هنرهای نمایشی از جمله تعزیه خوانی و نمایش نامه خوانی انجام داده است. علی آبادی از روزنامه نگاران با سابقه در حوزه فرهنگ و هنر محسوب می شود که نزدیک به 40 سال در این حوزه قلم زده است.
 به منظور بزرگداشت این روزنامه‌نگار، مدرس، منتقد و محقق تئاتر آرش عباسی یادداشتی را به شرح زیر منتشر کرد:
همایون علی‌آبادی از نسلی‌ست که تئاتر جانشان بود
«برای نوشتن از همایون علیآبادی من گزینه مناسبی نیستم. من بیست سال است ستایشگر او هستم. پس الان چه چیزی میتوانم بنویسم جز ستایش؟ هر بار به دیدن کارم آمده چهارستون بدنم لرزیده. فکر اینکه کارم را دوست نداشته باشد آنقدر برایم هولناک بوده که تمام طول اجرا را به سختی نفس کشیدهام. گاهی کارهایم را دوست داشته و گاهی دوست نداشته در هر دو حالت نظرش را پنهان نکرده. من از چشمهایش، صدایش، حالت صورتش فهمیدهام خوشش آمده یا نه. راستش هیچ وقت خوش نیامدنش برایم ساده نبوده و همین الان که دارم این ها را مینویسم آن ناخوشیها جلوی چشمم رژه میروند.

باید بگویم همایون علیآبادی از اولین آدمهایی بود که من را آدم حساب کرد. بیست سال پیش وقتی بازبین جشنواره استانی بود و من نمایشنامه یک سبد فحش برای شمسی خانم را نوشته و بازی میکردم در پایان اجرا در سالن پانزده خرداد ملایر از روی صندلی بلند شد و ایستاده تشویقم کرد. تشویقی طولانی و با احساس، طوری که شب از فرط خوشحالی نمیتوانستم بخوابم. آن تشویق ایستاده زحمتی برای این مرد نداشت. شاید حتی یادشان هم نباشد، اما همان کار یکی از دلایل نمایشنامه نویس شدنم بود. از فردای آن روز نوشتن شد اولین هدف زندگیام. همایون علیآبادی، یکی از سختگیرترین منتقدین تئاتر به من گفته بود تو نویسنده و بازیگر خوبی هستی و من در آن سن چه چیز دیگری از دنیا میتوانستم بخواهم؟ دلم میخواهد تا زمانی که زنده‌ام و کار میکنم تماشاگر و منتقد کارهایم باشد. این سالها تئاتر ما خیلی بیشتر از قبل به لحن، زبان، ادبیات و قلم خاص همایون علیآبادی نیاز دارد.

همایون علیآبادی برای من آخرین مرد مقاوم نسلی است که تعریفش از تئاتر از اینجا تا آسمان با نسل من فرق دارد.نسلی که جانش تئاتر بود. سایهاش همیشه بر سر من و ما و تئاتر پایدار باشد.»
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه تا 20 بهمن در حال برگزاری است.

آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.
 
نظرات کاربران