در حال بارگذاری ...
یادداشت رضا صابری به مناسبت بزرگداشت جمشید داورپناه؛

نقالی، روایتگری و شاهنامه خوانی از جلوه‌های ناب جمشید داورپناه است

رضا صابری کارگردان و نویسنده و بازیگر تئاتر و سینما به بهانه بزرگداشت جمشید داورپناه در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر یادداشتی را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، همزمان با اختتامیه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر از جمشید داورپناه پیشکسوت تئاتر خراسان شمالی تقدیر به عمل خواهد آمد. جمشید داورپناه در ۵١ سال فعالیت هنری خود آثار فراوانی را در حوزه‌های نقالی، شاهنامه خوانی و پرده خوانی به اجرا در آورده است که عمده هنرنمایی‌های وی به سال های بعد از انقلاب اسلامی مربوط می‌شود. وی همچنین کارگردانی، نمایشنامه نویسی و نوازندگی چند آثار برگزیده در جشنواره تئاتر فجر را عهده دار بوده است.

به منظور بزرگداشت این هنرمند عرصه تئاتر رضا صابری یادداشتی را به شرح زیر منتشر کرد:

نقالی، روایتگری و شاهنامه خوانی از جلوه های ناب و تاثیرگذار جمشید داورپناه است
در گذشته و اکنون، طی سفرهای گاه و بیگاه و آمد و شدهای مکرر، بیش از سایر جاها، توفیق سفر به شهر زیبای بجنورد، مرکز خراسان شمالی را داشتم و همین امر موجب پیوند عمیق میان من و بعضاً هنرمندان عموماً فعال و شناخته شده در حوزه تئاتر و نمایش شد. خوشبختانه و همچنان، این ارتباط به قوت خود باقیاست. در همین سیر و سفرها و آمد و شدها، باب آشنایی با "جمشید داورپناه" فراهم شد و هرگاه که به آن جغرافیا سفر میکردم، حضور گرم و رفیقانه او در جمع اهالی تئاتر، با آن ساز و نواز دلانگیز، از نغمه و نوای تار و ته لهجه شیرین و خوش آهنگ کُردی، شور و هیجانی به جمع میبخشید. چنانکه هنوز پس از سالیان نه چندان دور و دیر، توفیق دیدار ما فراهم نشده، اما روحیه پاک باختگی و جمعگرایی "داورپناه" در ذهن و زبان من به یادگار مانده.

"جمشید داورپناه" به باور من، همان نماد زنده و بیدار یک جریان ریشهدار آیینی-فرهنگی اقلیم کُردنشین خراسان است، که دو عنصر موسیقی و نمایش را همواره در اندوخته خود به یادگار دارد.

نقالی، روایتگری و شاهنامهخوانی از جلوههای ناب و تاثیرگذار این هنرمند خلاق، وارسته و پیشکسوت خراسانی است و از طرفی یکی از ستونهای شناخته شده و مطرح تئاتر، که آثار ماندگاری از "داورپناه" طی این سالها به صحنه رفته و در جشنوارههای مختلف حضور یافته.

قابلیت، لیاقت و شایستگیهای "جمشید داورپناه" در میدان موسیقی و نمایش، به عنوان یک هنرمند نام آشنای خراسانی که به درستی سالیان بسیار، بخشی از عمر عزیز و شریفش را صرف پیوندهای فرهنگی و همینطور حفظ آیینها و سنن نمایشی و موسیقی بومی و مقامی منطقه نموده؛ او به حق شایسته تکریم و تجلیل است.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه فردا(دوشنبه 20 بهمن) با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان خواهد داد.

 
نظرات کاربران