در حال بارگذاری ...
مروری چهارروزه بر اجراهای بزرگ‌ترین رویداد تئاتری ایران

جشنواره تئاتر فجر به نیمه‌راه رسید

چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در بخش صحنه‌ای و خیابانی که از روز اول بهمن آغاز به کار کرده تاکنون ۲۸ اجرای صحنه‌ای و ۲۷ اجرای خیابانی پیش روی مخاطبان قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به نیمه‌راه خود رسید و حال در این گزارش به آثار اجرا‌شده در جشنواره اشاره خواهیم کرد.

جشنواره چهل و یکم تئاتر فجر، شنبه اول بهمن‌ با بخش‌های بین‌الملل، مسابقه بزرگ صحنه‌ای ایران و آثار خیابانی آغاز کرد.

در مدت‌زمان سپری‌شده از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تاکنون 28 اجرا در بخش‌های جایزه بزرگ صحنه‌ای، بین‌الملل و میهمان ویژه روی صحنه رفته است.

روز اول جشنواره

در روز نخست جشنواره پس از برگزاری مراسم افتتاحیه تئاتر فجر و اختتامیه بخش رادیوتئاتر، نمایش «طلقه الرحمه» به نویسندگی و کارگردانی محمد مؤید از عراق در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا شد.

همچنین در ادامه نخستین روز جشنواره نمایش‌های «آخرین نامه» به نویسندگی مهرداد کوروش‌نیا و کارگردانی مهسا بایرام‌زاده از نقده در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر، نمایش «افلیا» به نویسندگی و کارگردانی مسعود طیبی از تهران در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر، نمایش «پیله‌های خیس» به نویسندگی مجید انوری و کارگردانی فائزه نوآبادی از گرگان در تالار مولوی، نمایش «الهه سنگ» به نویسندگی فرشید تمری و کارگردانی عبدالحکیم مشورتی از خواف در تالار ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر و نمایش «ژیک» به نویسندگی و کارگردانی ناصر علاقبندان از تهران در تالار حافظ روی صحنه رفته‌اند.

روز دوم جشنواره

در روز دوم جشنواره، دوم بهمن‌ نیز نمایش «طلقه الرحمه» به نویسندگی و کارگردانی محمد مؤید از عراق دومین اجرای خود را در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر تجربه کرد.

و در ادامه نمایش «روز دهم» به نویسندگی اصغر گروسی و کارگردانی علی برجی از تهران در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران فرهنگی و هنری اجرا شد.

«بیست و سومین جلسه جن‌گیری آنه میشل» به نویسندگی و کارگردانی مسعود احمدی از شیراز در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر، «بی در کجایان» به نویسندگی و کارگردانی سجاد بحری از تنکابن در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر، «صنم» به نویسندگی بهناز دوستی و کارگردانی امیرارسلان مهدوی از ساری در تماشاخانه سنگلج، «آهوان» به نویسندگی مهدی سیم‌ریز و کارگردانی محمد جهانپا از مشهد در تالار مولوی، «هی می‌خوابم خوابتو می‌بینم» به نویسندگی محمود خرم ‌آزادی و کارگردانی رضا بهنامی از تهران در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر و نمایش «که» به نویسندگی و کارگردانی بهمن علاقبندان از تهران در تالار حافظ هر کدام در دو نوبت روی صحنه رفته‌اند.

روز سوم جشنواره

در روز سوم بهمن‌ و هم‌زمان با سومین روز از برگزاری جشنواره نیز نمایش‌های «مانداک» به نویسندگی و کارگردانی محمد قاسمی از ملایر در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر، «آگنی‌تاژ» به نویسندگی رسول حق‌جو و کارگردانی حسین کارگر از ماهشهر در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر، «سیمرغ» به نویسندگی محمود مهدوی و کارگردانی اکبر صادقی از اردبیل در تماشاخانه سنگلج، «امل» به نویسندگی و کارگردانی جواد اسدی از کشور عراق در تالار مولوی، «مأمور خیابان نود و دو» به نویسندگی داوود فتحعلی‌بیگی و کارگردان میثم زندی از نوشهر در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر و «آخرین راه» به نویسندگی و کارگردانی محسن متین‌وفا از تهران در تالار حافظ روز سوم این جشنواره بین‌المللی را رقم زدند.

روز چهارم جشنواره

در روز چهارم بهمن‌ تالار وحدت اولین میزبانی خود از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را با اجرای نمایش «ایرانیان» به نویسندگی و کارگردانی رضا صابری از مشهد با حضور محمود سالاری (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدمحمد هاشمی (معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت ارشاد)، محمدحسین نیرومند (مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری و سینمایی)، شیوا قاسمی‌پور (نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی و دبیر کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی)، کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی)، علی‌اصغر دریایی (مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کردستان)، کوروش زارعی (دبیر جشنواره تئاتر فجر) و جمعی از مدیران فرهنگی، هنرمندان و مخاطبان آغاز کرد.

همچنین در ادامه، نمایش‌های «داستان اسف‌انگیز یک صعود تبه‌کارانه...» به نویسندگی و کارگردانی غلامحسین دولت‌آبادی از تهران در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر، «خاکستری» به نویسندگی و کارگردانی پریا امینی از شهرکرد در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر، «نذر عباس» به نویسندگی و کارگردانی محمد یزدی از ملارد در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر، «نقطه صفر مرزی» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا عبادیانی از شاهرود در تالار مولوی، «جاودانگی» به نویسندگی اصغر گروسی و کارگردانی محسن جاور از یزد در تالار ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر، «مأمور خیابان نود و دو» به نویسندگی داوود فتحعلی‌بیگی و کارگردانی میثم زندی از نوشهر در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر و «گل‌های قرآنی» به نویسندگی و کارگردانی علی زیستی از کرمانشاه در تالار حافظ روی صحنه رفتند.

روز پنجم جشنواره

نمایش‌های «ایرانیان» به نویسندگی و کارگردانی رضا صابری از مشهد در تالار وحدت، «کرنر زیر درختان بلوط» به نویسندگی و کارگردانی اصغر خلیلی از ایلام در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر، «در و گبر و یک قرص نان» به نویسندگی و کارگردانی داوود فتحعلی‌بیگیاز کرج در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر، «مادرم زری سر زا رفت» به نویسندگی محمود خرم‌آبادی به کارگردانی داوود پارسا از گچساران در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر، «لابیرنت» به نویسندگی و کارگردانی پدرام رحمانی از ارومیه در تالار مولوی، «شاه اسماعیل» به نویسندگی علی حسن‌زاده و کارگردانی غریب منوچهری از پارس‌آباد در تالار ناظرزاده کرمانی، «هفت شبانه‌روز» نویسنده آرش رضایی و کارگردانی مشترک فروزان حسینی و مهدی روزبهانی در تالار حافظ، امروز چهارشنبه 5 بهمن میزبان مخاطبان و علاقه‌مندان خواهند بود.

در بخش خیابانی جشنواره تئاتر فجر نیز 27 اجرا در پهنه رودکی و ایوان انتظار مترو ولی‌عصر (عج) اجرا شدند.

اولین روز بخش خیابانی جشنواره

نمایش«قل آب» به نویسندگی و کارگردانی بهناز زحمتکش از یزد، نمایش«بازمانده» به نویسندگی اصغر گروسی و کارگردانی مریم دهقانی از شیراز، نمایش خیابانی «لیلی و مجنون» بهنام کاوه از آبادان «یک فنجان قهوه برای عشق»به نویسندگی و کارگردانی جهانگیر چالاکی از بناب، «چرخیدن»به نویسندگی و کارگردانی آرش رضایی از ازنا و «کوسه‌برنشین» به نویسندگی رضا فقیهی و کارگردانی مرجان خورسند از تهران، در پهنه رودکی اجرا شدند.

دومین روز بخش خیابانی جشنواره

در پهنه رودکی به ترتیب نمایش «شوشی و انگشتر» نوشته احمد جولایی و کارگردانی حسن سبحانی مینابی از میناب، نمایش «راه بی‌پایان» به نویسندگی و کارگردانی حشمت‌الله زارعی از اراک، نمایش «مترس‌ها» نوشته سامان شکیبا و کارگردانی مشترک علیرضا شمسی و سامان شکیبا از فلاورجان، نمایش «سردار بی‌سر» به نویسندگی سعید ذبیحی و کارگردانی علی زیستی از کرمانشاه، نمایش «هدیه حاج قاسم برای دخترم» به نویسندگی و کارگردانی کاظم ارجمندنیا از بوشهر و نمایش «همراه مردم» به نویسندگی و کارگردانی حسین ناهیدی از کرمانشاه اجرا شدند.

در ایوان انتظار مترو ولی‌عصر (عج) صبح یکشنبه دوم بهمن نمایش «تکم» به نویسندگی علی بایبوردی و کارگردانی معین جعفری از شهر اهر اجرا شد.

سومین روز بخش خیابانی جشنواره

نمایش‌های «مترس‌ها» به کارگردانی علیرضا شمسی و سامان شکیبا از فلاورجان، «یک فنجان قهوه برای عشق» به کارگردانی جهانگیر چالاکی از بناب، «کوسه برنشین» به کارگردانی مرجان خورسند از تهران، «تکم» به کارگردانی معین جعفری از اهر، «لیلی و مجنون» به کارگردانی بهنام کاوه، «چرخیدن» به کارگردانی آرش رضایی از ازنا در پهنه رودکی و «قل آب» به کارگردانی بهناز زحمت‌کش از یزد در ایوان انتظار مترو ولی‌عصر (عج) اجرا شدند.

چهارمین روز بخش خیابانی جشنواره

نمایش‌های «بازمانده» نوشته اصغر گروسی و کارگردانی مریم دهقانی از شیراز، «قل آب» به نویسندگی و کارگردانی بهناز زحمتکش از یزد، «شوشی و انگشتر» به نویسندگی احمد جولایی و کارگردانی حسن سبحانی مینابی از میناب، «تکم» به نویسندگی علی بایبوردی و کارگردانی معین جعفری از اهر، «لالایی‌های ننه‌ایران» به نویسندگی کیانوش احمدی و کارگردانی حسنا قبادی از ایلام و «همراه مردم» به نویسندگی و کارگردانی حسین نادری از کرمانشاه در پهنه رودکی اجرا شدند.

در این روز نمایش «چرخیدن» به نویسندگی و کارگردانی آرش رضایی از ازنا نیز در ایوان انتظار متروی ولی‌عصر (عج) اجرا شد.

پنجمین روز بخش خیابانی جشنواره

نمایش «هدیه‌ حاج قاسم برای دخترم» به نویسندگی و کارگردانی کاظم ارجمند‌نیا از بوشهر، نمایش «تکم» به نویسندگی علی بایبوردی و کارگردانی معین جعفری از اهر، نمایش «سردار بی‌سر» به نویسندگی سعید ذبیحی و کارگردانی علی زیستی از کرمانشاه در پهنه رودکی اجرا خواهند شد.

چهل و یکمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری کوروش زارعی از 25 دی تا یازدهم بهمن‌ در تهران در حال برگزاری است.
مطالب مرتبط

گفت‌وگو با یوسف البلوشی، نویسنده و کارگردان نمایش «مدق الحنا» از عمان

مادری که داغ فرزند را در هاون حنا می‌کوبد
گفت‌وگو با یوسف البلوشی، نویسنده و کارگردان نمایش «مدق الحنا» از عمان

مادری که داغ فرزند را در هاون حنا می‌کوبد

یوسف البلوشی، نویسنده و کارگردان نمایش «مدق الحنا» (هاون حنا) جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را جشنواره بزرگی می‌داند و می‌گوید من همیشه اشتیاق داشتم در این جشنواره شرکت کنم. من شخصاً دوست دارم که آثار نمایشی متنوع‌تری را در این جشنواره ببینم.

|

کارگردان نمایش «رستم و سهراب» مطرح کرد

رضا حسن‌خانی: هویت اجرای ما یک تراژدی بزرگ است
کارگردان نمایش «رستم و سهراب» مطرح کرد

رضا حسن‌خانی: هویت اجرای ما یک تراژدی بزرگ است

رضا حسن‌خانی کارگردان حاضر در بخش مهمان چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر می‌گوید سبک نمایش «رستم و سهراب» ملودرام و ساختارش ارسطویی است و هویت اجرای ما یک تراژدی بزرگ است.

|

گفت‌وگو با نویسنده و کارگردان نمایش «مضحکه عجایب‌المخلوقات»

هادی کیانی: تئاتر، تنها برای مردم است
گفت‌وگو با نویسنده و کارگردان نمایش «مضحکه عجایب‌المخلوقات»

هادی کیانی: تئاتر، تنها برای مردم است

هادی کیانی نویسنده و کارگردان نمایش «مضحکه عجایب‌المخلوقات» با اشاره به اینکه دوست دارد حال تماشاگر با تماشای نمایش‌اش خوب شود می‌گوید برای من، اصطلاحاتی مثل هنر برای هنر یا تئاتر برای تئاتر، شوخی محسوب می‌شود. از نظر من تئاتر، تنها برای مردم است.

|

این اسب هرگز رام کسی نمی‌شود

نگاهی به نمایش «اسب قاتلین» نوشته رضا گشتاسب به کارگردانی سیدمحمدهادی هاشم‌زاده از شیراز
این اسب هرگز رام کسی نمی‌شود

نگاهی به نمایش «اسب قاتلین» نوشته رضا گشتاسب به کارگردانی سیدمحمدهادی هاشم‌زاده از شیراز

سیدعلی تدین صدوقی: متن نمایش «اسب قاتلین» با نگاهی به نمایش‌هایی چون مکبث و... نگاشته شده است. موضوع این اثر حول محور شورش کارگران و رعایا علیه ارباب است؛ اربابی که همگان باور دارند آدم خوبی است و ...

|

نگاهی به نمایش «پهلوان قلیچ» به کارگردانی رضا محمدیان و حسین قاسمی از پیشوا

سوار بر بال‌های خیال تا وصال با عشق واقعی
نگاهی به نمایش «پهلوان قلیچ» به کارگردانی رضا محمدیان و حسین قاسمی از پیشوا

سوار بر بال‌های خیال تا وصال با عشق واقعی

بهنام حبیبی: «پهلوان قلیچ» نمایشی در گونه نمایش‌های ایرانی است که با طراحی و تلفیق داستان‌های نمایشی، تماشاگرش را بر بال‌های خیال سوار می‌کند، در مکان و زمان حرکت می‌کند و تماشاگر را ...

|

نگاهی به نمایش «مطرب آقا» نوشته و کار مهیار هزارجریبی از بهشهر

ظرفیت بالای نمایش‌های سنتی-آیینی
نگاهی به نمایش «مطرب آقا» نوشته و کار مهیار هزارجریبی از بهشهر

ظرفیت بالای نمایش‌های سنتی-آیینی

سید‌علی تدین صدوقی: داستان نمایش «مطرب آقا» برگرفته از یک اتفاق واقعی در هفتاد-هشتاد سال پیش است. تاجری معروف در مشهد که فردی به‌ظاهر دین‌دار و متشرع بوده می‌میرد. برای او قبری در صحن امام ...

|

نظری به نمایش «لابیرنت» به نویسندگی و کارگردانی پدرام رحمانی

در جدالی ابدی با شیطان درون
نظری به نمایش «لابیرنت» به نویسندگی و کارگردانی پدرام رحمانی

در جدالی ابدی با شیطان درون

عرفان پهلوانی: به دفتر کار شیطان خوش آمدید! شما قرار است در این دفتر، بیننده­ معامله­ ویژه­ شیطان با هفت کاراکتر باشید و برای معامله­ ویژه­ خود با شیطان آماده شوید! زیرا به گفته­ بروشور ...

|

نقدی بر نمایش «بیگانه در خانه» به نویسندگی عارف مهتاب و کارگردانی یاشار منوچهری

از سپنتای خانه­ ماست تیره‌گونی بیگانگان
نقدی بر نمایش «بیگانه در خانه» به نویسندگی عارف مهتاب و کارگردانی یاشار منوچهری

از سپنتای خانه­ ماست تیره‌گونی بیگانگان

عرفان پهلوانی: خانه سپنتاست؛ چه نیستان باشد که از آن ببریده شده‌ایم و ناله مردمان را بر نفیرمان در پی داشته است؛ چه زهدان مادر که گویا آرام‌ترین خانه انسان در این سرای است. شاید به خاطر تجربه همان ...

|

نظرات کاربران