در حال بارگذاری ...

رییس یونیمای بلژیک: انتقال حس مهم‌تر از شکل عروسک است/هنرمندان بلژیک بدون حمایت دولت فعالیت می‌کنند

رونی آلبرشت، رییس یونیمای بلژیک، تاکید کردهنرمندان آن کشور بدون حمایت دولت به فعالیت هنری می‌پردازند.

به گزارش روابط عمومی سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، رونی آلبرشتدر پنجمین روز جشنواره تئاتر فجر، در باره تئاتر عروسکی معاصر اروپا در تالار استاد امیرخانی خانه هنرمندان سخنرانی کرد.
این هنرمند بلژیکی در حاشیه این سخنرانی که در قالب بخش کارگاه‌های آموزشی و سمینارهای جشنواره تئاتر فجر برگزار شد،‌ در گفت‌و‌گویی کوتاه تاکید کرد:‌ « بعضی از هنرمندان تئاتر عروسکی در کار خود به شکل ظاهری و کاربرد عروسک اهمیت می‌دهند، اما من بیشتر به انتقال حس از طریق عروسک به مخاطب باور دارم.»
او در باره وضعیت تئاتر بلژیک و اتکا به بخش خصوصی توضیح داد: «در کشور بلژیک، دولت حمایت لازم را از تئاتر نمی‌کند. برای مثال اگر روزی یکی از بازیگران کمپانی ما دچار مشکل شود، ما دیگر نمی‌توانیم به فعالیت هنری خود ادامه دهیم. به طور کلی یکی از ویژگی‌های هنرمندان بلژیک، فعالیت هنری بدون حمایت دولت است.»
آلبرشت درباره آشنایی‌اش با تئاتر ایران گفت: « سال 77 برای اولین بار در جشنواره تئاتر عروسکی تهران شرکت کردم، اما از قبل هم با تئاتر ایران در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی آشنایی داشتم و چندین نمایش از ایران دیده بودم.»
این طراح خلاق اجسام و عروسک بلژیکی در ارتباط با سطح کار هنرمندان تئاتر عروسکی ایران توضیح داد: «گروه‌های ایرانی، هم مانند دیگر کشورها، درجه بندی دارند و تکنیک‌های متفاوتی را در نمایش استفاده می‌کنند. بنابراین، نمی‌توان آنها را در یک دسته بندی خاص قرار داد و به طور کلی درباره آنها اظهار نظر کرد.»
رونی آلبرشت درباره تولید یک کار مشترک با ایران گفت: «اگر شرایط برای تولید یک کار مشترک فراهم شود، از آن استقبال خواهم کرد، اما این برنامه به هزینه نیازمند است که مسئولان و دولت‌مردان کشورها باید آن را تامین کنند.»
سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری اردشیر صالح‌پور تا 12 بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

 
نظرات کاربران