در حال بارگذاری ...

آغاز اجرای نمایش «فراتر از کلمات» کار مشترک ایران و فرانسه در بخش به علاوه فجر

دیزی فل: جشنواره تئاتر فجر در فرانسه شناخته شده است

دیزی فل کارگردان فرانسوی نمایش «فراتر از کلمات» گفت: جشنواره تئاتر فجر در فرانسه شناخته شده است و برای ما مهم بود که در این رویداد نمایشی ایران حضور داشته باشیم.
به گزارش روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نمایش «فراتر از کلمات» کار مشترک ایران و فرانسه به کارگردانی جعفر مهیاری و دیزی فل از امروز ۸ بهمن ماه در بخش به علاوه فجر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در تماشاخانه ارغنون به صحنه می‌رود.
جعفر مهیاری نویسنده و کارگردان «فراتر از کلمات» درباره شکل‌گیری این نمایش گفت: گروه تئاتر زندگی و کمپانی لیتکوس (Litecox)  در سال ۲۰۱۳ در جشنواره بورسا ترکیه با یکدیگر آشنا شدند و در آن‌جا گفت‌وگوهایی در مورد تئاتر داشتیم که این گفت‌وگوها ادامه داشت تا این‌که دو سال بعد، این گروه برای برگزاری یک ورک‌شاپ به تهران و اصفهان دعوت شد و ما در ایران در مورد یک همکاری با همدیگر صحبت کردیم. در نتیجه صحبت‌های‌مان تصمیم بر آن شد که یک نمایش مشترک توسط گروه «تئاتر زندگی» و این گروه فرانسوی تولید شود. من برای این همکاری نمایشنامه «فراتر از کلمات» را که نوشته خودم بود پیشنهاد دادم که مورد پذیرش گروه فرانسوی قرار گرفت.
مهیاری درباره این نمایش افزود: از ابتدا قرار بود که نمایش به طور مشترک توسط من و دیزی فل کارگردانی شود. از آنجا که دیزی در زمینه حرکات نمایشی فعالیت دارد پیشنهاد داد که فضای تئاتر معاصر که بیشتر بر پایه حرکت و طراحی حرکات نمایشی‌ است را وارد این اثر کند و خود او طراحی حرکات آن را برعهده بگیرد. از سوی دیگر کمپانی طرف قرارداد ما «لیتکوس» نیز زمینه کاری‌اش صرفاً در زمینه حرکات نمایشی است، بنابراین لازم بود که ما تئاتر را با حرکات نمایشی ترکیب کنیم که این کار را به کمک دیزی انجام دادیم.
او درباره بازیگران این نمایش گفت: من برای بازی شخصیت‌های این نمایش سعید ابک را از ایران و بئاتریس گارنیر را از فرانسه انتخاب کردم. تمرین و تولید این نمایش از تابستان امسال در فرانسه شروع شد و این اثر ترکیبی از درام و حرکت است که الان آماده اجرا در جشنواره تئاتر فجر شده است. پس از اجرا در جشنواره فجر هم در نوروز پیش رو این نمایش را در فرانسه اجرا خواهیم کرد. 
دیزی فل دیگر کارگردان نمایش «فراتر از کلمات» نیز درباره حضور در ایران و جشنواره تئاتر فجر گفت: جشنواره تئاتر فجر تقریباً در فرانسه معروف است و ما می‌دانستیم که در این رویداد تعداد زیادی نمایش و اتفاقات هنری دیگر در تهران رخ می‌دهد. برای همین خیلی دوست داشتیم که این فضا را از نزدیک ببینیم و واکنش مردم نسبت به نمایش‌مان را لمس کنیم .
دیزی فل در پایان گفت: ما چند اجرای محدود در فرانسه داشتیم که بسیار مورد توجه قرار گرفت و مخاطب جوری با دقت ما را تماشا می‌کردند که انگار داشتند حرکت‌های ما را می‌بلعید. من از کارمان مطمئنم و می‌دانم که بازخورد مخاطب ایرانی هم نسبت به نمایش‌ خوب خواهد بود.
نمایش «فراتر از کلمات» ۸ و ۹ بهمن‌ماه در ساعت‌های ۱۸ و ۲۰:۳۰ در بخش «به علاوه فجر» سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در تماشاخانه «ارغنون» واقع در خیابان حافظ، نوفل لوشاتو، بعد از چهارراه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر، بن‌بست زیبا، شماره یک،  اجرا می شود.
نظرات کاربران