در حال بارگذاری ...
محمد پورجعفری، کارگردان نمایش «لیدر»

تمرکززدایی، باعث گسترش تئاتر در کشور می‌شود

محمد پورجعفری، کارشناس حوزه‌ هنرهای نمایشی گیلان که با نمایش «لیدر» در چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور یافته، می‌گوید تمرکززدایی یکی از نکات مهم برای گسترش تئاتر در کشور است.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، نمایش «لیدر» به کارگردانی محمد پورجعفری، امروز (دوشنبه دهم بهمن) در دو نوبت 17 و 19 در تالار سایه روی صحنه خواهد رفت.

این کارگردان که از سال 80 به صورت حرفه‌ای وارد عرصه تئاتر شده است، آثاری همچون «عشق‌ورزی»، «محاله فکر کنید این‌طوری بشه»، «برخورد نزدیک از نوع آخر»، «دوستت دارم با صدای آهسته»، «جفت چهار»، «بهتر است دهان‌مان را ببندیم» و ... را در کارنامه خود دارد.

پورجعفری، داستان «لیدر» را این‌گونه شرح می‌دهد: «داستان این نمایش در حوزه آسیب‌های اجتماعی است و وقایع و حواشی فوتبال بانوان تیم سپیداران رشت را در خانه یکی از لیدرهای این تیم به تصویر می‌کشد.»

این کارگردان، هنرمند را به نورافکنی تشبیه می‌کند که به بخش دیده نشده در جامعه می‌تابد و در این‌باره ادامه می‌دهد: «تئاتر باید زبان جامعه باشد و هنرمند به عنوان جامعه‌شناش باید پدیده‌ها و اتفاقات پیرامون را رصد کند. هنرمند، زبان جامعه است و باید به مخاطب برای کشف و شهود آثار هنری کمک کند، بنابراین هنرمند، آینده را در آثار خودش بررسی و تحلیل می‌کند.»

او با اشاره به جایگاه بلند تئاتر می‌گوید: «اگر مدیران و مسئولان بیش از پیش به تئاتر توجه کنند، متوجه می‌شوند که بخشی از مشکلات جامعه در تئاتر بازتاب می‌یابد.»

پورجعفری، بالا بودن تعداد تئاترهای اجرا شده در یک کشور را مبنای غنی بودن فرهنگ آن کشور می‌داند و توضیح می‌دهد: «هرچقدر تعداد آثار و تئاترهایی که در یک کشور اجرا می‌شود و مخاطبینی که به تماشای این هنر می‌پردازند، بیشتر باشد، آن کشور به لحاظ فرهنگی غنی‌تر خواهد بود.»

کارگردان نمایش «لیدر»، با تاکید بر ضرورت گسترش تئاتر در سطح کشور، می‌گوید: «تمرکززدایی یکی از نکات مهم برای گسترش تئاتر است. این هنر را باید در مناطقی که از امکانات کم‌تری برخوردار هستند گسترش بدهیم تا بتوانیم فرهنگ را به شکل عادلانه تقسیم کنیم.»

این کارگردان باسابقه، جشنواره تئاتر فجر را بنگاهی برای تعاملات هنرمندان می‌‎نامد و معتقد است: «جشنواره تئاتر فجر مکانی است که گروه‌های هنری آثار یکدیگر را می‌بینند و ماحصل تئاتر کشور در نقطه‌ای به نام جشنواره تئاتر فجر به نمایش گذاشته می‌شود.»

او با ابراز خوشحالی از برپایی مجدد جشنواره تئاتر منطقه‌ای می‌گوید: «برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای، بسیار مفید و کمک‌کننده به هنرمندان شهرستان است و یکی از پل‌ها برای دیده شدن استعداد هنرمندان و آثار برگزیده شهرستان در جشنواره تئاتر فجر است.»

علی بدرطالعی، مریم یکتافرد، مهدی پورخانی، عرشیا زمانی و پریا بوران بازیگران نمایش «لیدر» هستند.

محمد پورجعفری (نویسنده، کارگردان، طراح صحنه)، فرزاد عبادتی (دستیار اول کارگردان)، بهناز پارسا (منشی صحنه)، شایان حریری (انتخاب موسیقی)، شاهین بشرا (طراح پوستر و بروشور)، بهراد آبسالان، عرفان اقبالی و پارسا عاشورزاده (ساخت دکور) و ریحانه هندی (طراح لباس)، از دیگر عوامل این نمایش صحنه‌ای هستند.

چهل‌و‌یکمین جشنواره تئاتر فجر تا ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ به دبیری کوروش زارعی در تهران در حال برگزاری است.
مطالب مرتبط

رادمهر، کارگردان حاضر در بخش رادیو تئاتر جشنواره فجر:

«اسپویلر»، نقد معضلات اجتماعی فضای مجازی است
رادمهر، کارگردان حاضر در بخش رادیو تئاتر جشنواره فجر:

«اسپویلر»، نقد معضلات اجتماعی فضای مجازی است

کارگردان حاضر در بخش رادیو تئاتر چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در مورد نمایش خود در مهمترین رویداد تئاتری کشور گفت «اسپویلر» به نویسندگی مصطفی جعفری خوزانی به مضرات و معظلات فضای مجازی و اینستاگرام بر زندگی زوجین است.

|

نظرات کاربران