کاندیداها و برگزیدگان بیستوهفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
برگزیدگان دوره مسابقه عکس
بیانیه هیأت داوران: عکاسی تئاتر به دلایل متعدد و شاید بدون هیچ دلیلی در چند دوره گذشته رو به فراموشی سپرده شد و در نتیجه، هیأت داوری مسابقه عکس تئاتر جشنواره بیستوهفتم با تنوع غریبی از عکسهای سالهای اخیر رو به رو بود. ویژگی غیر قابل انکار عکسهای این دوره، حضور پر رنگ و به عبارتی تمام قامت تکنولوژی دیجیتال در این عرصه بود. دیجیتالیزم، در کنار معضل عدم گزیده کاری عکاسان تئاتر و در نتیجه تولید انبوه(اکثراً همراه با اندوه) امکانات و موهبتی استثنایی را به همراه دارد و آن ثبت لحظات گذرایی از تئاتر است که اکثراً با دوربینهای آنالوگ به لحاظ کیفیت نوری و حرکتی امکان ناپذیر مینمود. همین ویژگی مثبت تکنولوژی دیجیتال و طبیعتاً افزایش غرور انگیز تعداد عکاسان تئاتر، هیأت داوری این دوره را با تعداد قابل توجهی از آثار روبرو کرد که با استانداردهای حرفهای عکاسی تئاتر قرابت داشتند. هیأت داوری امیدوار است که کتاب عکس تئاتر این دوره سرنوشتی جز انتشار نداشته باشد. چرا که عکس تئاتر سند همیشه زنده تئاتر هر کشور است. فراموش نکنیم که فراموش کردن عکاسی تئاتر، فراموش کردن خود تئاتر است و فراموش کردن تئاتر، فراموش کردن تاریخ است و از این رو است که برگزاری منظم و سالانه نمایشگاه عکس تئاتر، کمترین وظیفه فرد فرد آنهایی است که با تئاتر و یا برای تئاتر کار و زندگی میکنند. (فرهاد آئیش، سیفالله صمدیان و رضا معطریان)
برگزیدگان
رتبه اول: حسن طاهری برای عکس از نمایش مرگ دانتون
رتبه دوم: عباس کوثری برای عکس از نمایش در میان ابرها
رتبه سوم: میلاد پیامی برای عکس از نمایش ددالوس و ایکاروس و مهدی حسنی برای عکس از نمایش بیداری خانه نسوان
تقدیر
1. رئوفه رستمی برای عکس از نمایش پینوکیو
2. محمدمهدی زابلی برای عکس از نمایش نقاشی با شبنم
3. آزاده میرزایی برای عکس از نمایش کشتی شیطان
4. مجید خمسه برای عکس از نمایش مجلس شبیه در ذکر مصائب مهندس نوید ماکان و همسرش رخشید فرزین
مسابقه نمایشهای رادیویی و تلویزیونی
بیانیه هیأت داوران انقلاب اسلامی ایران به مثابه دگرگونیهای اجتماعی، سیاسی و جابه جاییهای قدرت در دنیا نیست بلکه رویدادی تفکر محور با سرآهنگی فرهنگ است که پیامهای آشکار و پنهانی را برای جوامع بشری به ارمغان آورده؛ ارمغانی که طپش آن جوهره عدالت را برای اهل زمین در بر داشته است. چنین جانشینی سترگی در ادبیات انقلابهای دنیا میسر نبود مگر با اندیشه ورزی، قدرت ماهوی اسلام، توانمندی فرهنگ و هنر این جغرافیای شکوهمند. اکنون که سی بهار از این رخداد ارزشمند میگذرد جای دارد که هیأت داوران بخش رادیو تلویزیونی بیستوهفتمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر، اذهان هنرمندان و سیاستگذاران این مرز و بوم گرانمایه را به چند نکته معطوف دارد: 1- هنر نمایش از شریفترین و پیشروترین گونههای ابراز اندیشه در دنیاست که میتوان با تحقیق، توسعه مفاهیم، بسط و پیوند حال با سرچشمههای تفکر ناب انقلاب اسلامی به واسطه این هنر شریف آثاری را بنا نهیم که از قشرگری و توجه به ظواهر پا فراتر نهاده و به سمت تولید معناهای تازه برای جهان تشنه عدالت، ارمغانی نامکرر داشته باشیم. 2- هنر نمایش ما به ازای فرهنگی است در بسیاری از جوامع پیشاهنگ دنیا، جا دارد انقلابی که دور نمایه خود را با فرهنگ در مهجورترین نقاط دنیا مانا و پایا کرده توجه شایسته ای را به تولیدات نمایشی با این پشتوانه معطوف دارد. 3- کمیت آثار رسیده منطبق با موضوع اعلامی در بخش رادیویی و تلویزیونی نشانگر آگاهی بخشی از گسترش این گونههای نمایشی در کشور است اما بی شک سرمایه گذاریهای مادی و معنوی و ارج نهادن به تلاشگران این عرصه، باعث رشد گسترش و بسط علمی و تخصصی فراختر این آثار در آتی خواهد داشت. جا دارد رادیو و تلویزیون عطف به سرمایه گذاریهای چند ساله اخیر، تمرکز و عنایت خود را به این گونه های نمایشی بیش از پیش معطوف د ارند. 4- اجراهای رادیو در بیستوهفتمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر نشان از توان بالای نمایشگران رادیویی در اقصی نقاط کشور و علاقه پرشور تماشاگران برای دیدن یک اثر رادیویی روی صحنه بود. هیأت داوران این بخش امیدوار است در آتی، امکانی فراهم آید تا این گونه اجراهای مردمی در سالنی با امکانات مناسب به علاقهمندان به طور دائم عرضه شوند که تا شاهد قوام هر چه بیشتر این رسانه نوظهور در جشنوارههای بعدی باشیم. در پایان ضمن ارج نهادن به زحمات تمامی هنرمندان فرهیخته ای که با آثار خود به این بخش رونق بخشیدند برخود لازم میدانیم از حلقه برگزاری جشنواره که در جهت همزاد گرایی تئاتر و مردم، گامهای بسیار ارزشمندی را در این دوره برداشتند تقدیر و تشکر نماید. (نادر برهانی مرند، رحمان سیفی آزاد و شهرام گیل آبادی)
برگزیدگان نمایشهای رادیویی افکتور
کاندیداها
1. فرشاد آذرنیا برای نمایش شب تنهایی از تهران
2. محمدرضا قبادی فربرای نمایش سلیمه از تهران
3. محمود ستایش برای نمایش ساعت صفر از خوزستان
4. مسعود نصیریان برای نمایش مسافر از فارس
5. ابوالفضل سردشتی برای نمایش آخرین عصر پاییزی از سیستان و بلوچستان
برگزیده: فرشاد آذر نیا برای نمایش شب تنهایی از تهران
صدابردار
کاندیداها
1. محبوبه روزبهانی برای نمایش آرشی دیگر از همدان
2. حبیب شهسواری برای نمایش لبخند سرخ از خراسان رضوی
3. محمدرضا محتشمی برای نمایش فصل خون از تهران
4. علی حاجی نوروزی برای نمایش بابونه از تهران
5. کامیار جان احمدی برای نمایش نا تمام از لرستان
برگزیده: علی حاجی نوروزی برای نمایش بابونه از تهران
بازیگر مرد(نقش مکمل)
کاندیداها
1. احمد فخارپور برای نمایش بازگشت از همدان
2. علی اصغر دریایی برای نمایش آش قجری از تهران
3. رضا عمرانی برای نمایش بهشت من از تهران
4. علی تاج میر برای نمایشهای بهشت من و دریا از تهران
5. امیر جو شقانی برای نمایش رانده شدگان از تهران
6. جوهر تنگستانی برای نمایش ردپای خاطره از بوشهر
برگزیده: علی اصغر دریایی برای نمایش آش قجری از تهران
بازیگر مرد(نقش اصلی)
کاندیداها
1. محمد پورحسن برای نمایش سلیمه از تهران
2. محمد عمرانی برای نمایش رانده شدگان از تهران
3. حسین توسلی حجتی برای نمایش غریبانه از گیلان
4. مجید حمزه برای نمایش یک دکه خاطره از تهران
5. رامین پورایمان برای نمایش بهشت من از تهران
6. علی میلانی برای نمایشهای شب تنهایی و فصل خون از تهران
برگزیده: علی میلانی برای نمایشهای شب تنهایی و فصل خون از تهران
بازیگر زن(نقش مکمل)
کاندیداها
1. بهاره غنیزاده برای نمایش زائر از آذربایجان غربی
2. صدیقه کیانفر برای نمایش شب تنهایی از تهران
3. فریبا طاهری برای نمایش لالههای سرخ از تهران
4. افسانه محمدی برای نمایش سلیمه از تهران
5. مژده برزگر برای نمایش سمفونی روی گدازههای آتشفشان تلخ از فارس
برگزیده: بهاره غنیزاده برای نمایش زائر از آذربایجان غربی
بازیگر زن(نقش اصلی)
کاندیداها
1. ثریا قاسمی برای نمایش سلیمه از تهران
2. فریبا متخصص برای نمایش آنسوی خط از تهران
3. مهین نثری برای نمایش شب تنهایی از تهران
4. رویا فلاحی برای نمایش سنگ و سایه از تهران
5. زهرا اسماعیلی برای نمایشهای چرخ چوبی بهانهگیر از چهارمحال و بختیاری
برگزیده: مهین نثری برای نمایش شب تنهایی از تهران
نمایشنامهنویسی
کاندیداها
1. میلاد اکبرنژاد برای نمایش سمفونی روی گدازههای آتشفشان تلخ از فارس
2. ایوب آقاخانی برای نمایش فصل خون از تهران
3. مجید نظرینسب برای نمایش شب تنهایی از تهران
4. مجید حیدری برای نمایش بهشت من از تهران
5. جهانشاه آل محمود برای نمایش آنسوی خط از تهران
برگزیده: جهانشاه آل محمود برای نمایش آنسوی خط از تهران
تقدیر: مجید حیدری
کارگردانی
کاندیداها
1. ایوب آقاخانی برای نمایش فصل خون از تهران
2. رضا عمرانی برای نمایش سنگ و سایه از تهران
3. مهین فردنوا برای نمایش شب تنهایی از تهران
4. مجید حمزه برای نمایشهای شاخه گلی از آسمان و دکه خاطرات از تهران
5. میکائیل شهرستانی برای نمایش سلیمه از تهران
6. جواد پیشگر برای نمایش بهشت من از تهران
برگزیده: مجید حمزه برای نمایشهای شاخه گلی از آسمان و دکه خاطرات از تهران
تهیه کننده
کاندیداها
1. ماهداد توکلی برای نمایش سنگ و سایه ازتهران
2. حسین توکلی برای نمایشهای چشم به راه و من بی تو از گیلان
3. محمد مهاجر برای نمایش بهشت من از تهران
4. فرشاد آذرنیا برای نمایش آن سوی آتش از تهران
5. مهران ارگانی برای نمایش مرگ همکار از اصفهان
برگزیده: محمد مهاجر برای نمایش بهشت من از تهران
سردبیر
کاندیداها
1. مهدی شرفی برای نمایش سلیمه از تهران
2. مرضیه رشید بیگی برای نمایش شب تنهایی از تهران
3. حسین فلاح برای نمایش قطره قطره تا باران از کیش
برگزیده: مهدی شرفی برای نمایش سلیمه از تهران
گروه برگزیده به انتخاب ستاد برگزاری جشنواره
برگزیده: مرکز هنرهای نمایشی صدای جمهوری اسلامی ایران
تقدیر: گروه صدای مرکز اصفهان
نمایشهای تلویزیونی
نورپرداز
برگزیده: ایرج عاشوری برای نمایش شب مهتابی نادر
صدابردار
برگزیده: کریم کاشانی برای نمایش عزیز مایی
طراح صحنه
کاندیداها
1. منوچهر شجاع برای نمایشهای تیغ کهنه و زمستان 66 از تهران
2. حسین حاتمی برای نمایش شیر و باد از اهواز
3. محمود زنده نام برای نمایش شب مهتابی نادر از همدان
4. سپیده نظری پور برای نمایش عزیز مایی از تهران
5. فرشید موثق برای نمایش ملودی شهربارانی از تهران
برگزیده: منوچهر شجاع برای نمایشهای تیغ کهنه و زمستان 66 از تهران
تدوینگر
کاندیداها
1. رسول سهرابی برای نمایش روزی که زمین خون گریه کرد از ارومیه
2. مهدی نادری برای نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان از تهران
3. محسن توکل فرد برای نمایش شیر و باد از اهواز
4. ساسان امیرپور برای نمایش سه پاس از حیات طیبه نوجوانی نجیب و زیبا از زاهدان
5. علیرضا رضایی برای نمایش عزیزمایی از تهران
برگزیده: مهدی نادری برای نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان از تهران
بازیگر مرد
کاندیداها
1. رضا جوشنی برای نمایش پیکر از گیلان
2. سیامک صفری برای نمایش تیغ کهنه از تهران
3. علی سلیمانی برای نمایش عزیز مایی از تهران
4. فرهاد اصلانی برای نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان از تهران
5. رضا خدادبیگی برای نمایش سه پاس از حیات طیبه نوجوانی نجیب و زیبا از زاهدان
برگزیده: سیامک صفری برای نمایش تیغ کهنه از تهران
بازیگر زن
کاندیداها
1. نگار عابدی برای نمایش تیغ کهنه از تهران
2. آشا محرابی برای نمایش زمستان 66 از تهران
3. حمیرا ریاضی برای نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان از تهران
4. آزاده صمدی برای نمایش شیر و باد از اهواز
5. لیلا زارع زاده برای نمایش شیر و باد از اهواز
برگزیده: آشا محرابی برای نمایش زمستان 66 از تهران
نمایشنامهنویسی
کاندیداها
1. مهرداد رایانی مخصوص برای نمایش عزیزمایی از تهران
2. محمد امیر یاراحمدی برای نمایش تیغ کهنه از تهران
3. علیرضا نادری نجف آبادی برای نمایش چهار حکایت از چندین حکایت رحمان از تهران
4. محمد یعقوبی برای نمایش زمستان 66 از تهران
5. داوود میرباقری برای نمایش حکایت مسافر گمنام از تهران
6. اکبر رادی برای نمایش ملودی شهر بارانی از تهران
برگزیده: محمد امیر یاراحمدی برای نمایش تیغ کهنه از تهران
تقدیر از داوود میرباقری و نکوداشت زنده یاد اکبر رادی
کارگردان هنری
کاندیداها
1. علی اصغر شادروان برای نمایش شیر و باد از تهران
2. فرهاد مهندس پور برای نمایش سه پاس از حیات طیبه نوجوانی نجیب و زیبا از تهران
3. هادی مرزبان برای نمایش ملودی شهر بارانی از تهران
4. مهرداد رایانی برای نمایش عزیز مایی از تهران
5. قدرتالله فتحی برای نمایش شب مهتابی نادر از همدان
برگزیده: علی اصغر شادروان برای نمایش شیرو باد از تهران
کارگردان تلویزیونی
کاندیداها
1. بیژن صمصامی برای نمایش تیغ کهنه و زمستان 66 از تهران
2. مسعود فروتن برای نمایشهای ملودی شهر بارانی و شیر و باد از تهران
3. ساسان امیرپور برای نمایش سه پاس از حیات طیبه نوجوانی نجیب و زیبا از زاهدان
4. محمود زنده نام برای نمایش شب مهتابی نادر از همدان
5. رسول سهرابی برای نمایش روزی که زمین خون گریه کرد از ارومیه
برگزیده: مسعود فروتن برای نمایشهای ملودی شهر بارانی و شیر و باد از تهران
تهیه کننده
کاندیداها
1. رضا حامدیخواه برای نمایش تیغ کهنه از تهران
2. محسن توکلفرد برای نمایش شیر و باد از اهواز
3. محمد حیدریان قادیکلائی برای نمایش سه پاس از حیات طیبه نوجوانی نجیب و زیبا از زاهدان
4. محمدمهدی افغانیان برای نمایش شب مهتابی نادر از همدان
5. علی اصغر آزادان برای نمایش ملودی شهربارانی از تهران
برگزیده: محمدمهدی افغانیان برای نمایش شب مهتابی نادر از همدان
گروه برگزیده به انتخاب ستاد برگزاری جشنواره
گروه نمایش و فیلم شبکه 4 سیمای جمهوری اسلامی ایران
مسابقه نمایشهای خیابانی
بیانیه هیأت داوران: این ویژگی البته هم در فطرت مردمی تئاتر ریشه دارد و هم به منزله نوعی آئین اجتماعی بوده است که مردم به طور مستقیم و همبسته با مشارکت در آن حضور اجتماعی خود را به اثبات میرسانند. نمایش خیابانی یکی از گونههای نمایشی است که از بطن زندگی روزمره و اجتماعی مردم برخاسته و تابع شرایط دوران معاصر خود است. سعی در مقابله با واقعیتها و مسائل مبتلا به اجتماعی ناخوشایند از جمله مواردی است که هنرمندان و نمایشگران خیابانی را به کنش و واکنشهای گوناگون نمایشی در برابر ناملایمات رهنمون میسازد و صحنه نمایش خیابانی همواره آوردگاه مسائل اجتماعی است. این گونه نمایشی ابعاد جامعه شناختی، روانشناختی اجتماعی و ماهیتی تهییجی و آموزشی و طنز آلود و انتقادی دارد. ارتباط بی واسطه و زنده با تماشاگران و به کارگیری شیوههای خالق و ذهن آشنای اجتماعی از دیگر خصیصههای ممتاز این هنر نمایشی است. بیستوهفتمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر در بخش خیابانی دوازده اثر نمایشی را به تناسب وقایع و رویدادهای انقالب اسلامی و خاطرات و مخاطرات آن که هر کدام حدیث جانفشانیها و همبستگیهای بی نظیر مردم این مرز و بوم را در مضامین خود داشت به صحنه آورد تا بخش دیگری از تجلیات هنر نمایش ایرانی را با شهروندان و علاقهمندان این رشته در آستانه سیامین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در میان بگذارد. با تشکر از تلاش کلیه گروههای شرکت کننده بدیهی است آنچه که در این بخش اجرا شد تمام بضاعت نمایش خیابانی کشور نیست. هیأت داوران ضمن تقدیر از تلاش و تکاپوی نمایشگران خیابانی و اصرار بر حمایت و گسترش این گونه نمایش مردمی، مواردی را پس از مشاهده و تطبیق آثار از حیث ساختار و مضمون توصیه و تأکید مینماید. 1- از آنجا که تماشاگران نمایش خیابانی خود بازیگران و تحلیل گرانی متفکر در عرصه فعالیتهای اجتماعی به شمار میروند همواره نسبت به هر پدیده اجتماعی خصوصا آنکه خود در آن رویداد، سهمی مؤثر و زنده داشته باشند با رغبت و موضع گیری دقیقتری حوادث و وقایع را دنبال میکنند و همین امر میزان دقت و خالقیت نمایشگران را در خلق آثار دو چندان میکند. 2- تئاتر خیابانی اگر چه ساده و آسان جلوه میکند اما در باطن آنچنان عمیق، فنی و پیچیده است که گاه از اجراهای کلاسیک صحنهای نیز دشوارتر مینماید زیرا بازیگران به طور مداوم و پیوسته و با انرژی مضاعف میبایست ارتباط و پیوند خود را با تماشاگر بی قرار و گذری برقرار سازند و از این رهگذر، این مفهوم به مثابه سادگی و ساده انگاری نیست و نمیبایست به طرح مسائل به شکلی سطحی اکتفا کنیم. 3- تحرک فکری و عملی و تنویر افکار تماشاگران، اصلی اساسی در نمایش خیابانی است و هرگز نمیباید مفاهیم و جوهرههای عمیق را فدای اشکال زیبا شناسانه کرد اگر چه این گونه نمایش همانند سایر هنرها، زیبا شناسی، سواد بصری و اصول خود را طلب میکند. 4- پرهیز از شعارهای رایج و کلیشه های تکراری آسیبی است که بعضاً تماشاگران را به ملال و خستگی نزدیک میسازد و از جذابیت، ایجاز و پویایی آثار خواهد کاست. 5- درک ضرورتهای اجتماعی و آشنایی هر چه بیشتر با مخاطبان و شهروندان و سخن گفتن به زبان نمایشی، از اصول دیگری است که نیاز به خلاقیتهای روز افزون آفرینش گران نمایشی را طلب میکند. 6- آنچه مسلم است هیچ امری بدون توجه به بنمایههای پژوهشی و تحقیقی ره به جایی نخواهد برد و ضروری است تا نمایشگران بیش از هر چیز نسبت به موضوع، اشراف و احاطه کامل داشته و روشهای زبانی و بیانی گوناگونی را جهت ارتباط و پیوند هرچه بیشتر با مخاطبان تجربه کنند. 7- استفاده از موسیقی و ملزومات از جمله مواردی است که میبایست به حد و اندازه مناسب و کارآمد مورد استفاده قرار گیرد. 8- همراهی و همدلی، اصلی مهم در ارتباط میان گروه اجرایی و تماشاگران است و این مشارکت به طور آشکاری نسبت مستقیم با خلاقیتها و ابتکارات نوین و پویای اثر داشته و میزان رغبت و تمایل را به همه تماشاگران تضمین میکند. با آرزوی توفیق روز افزون. (اردشیر صالح پور، شکرخدا گودرزی و اصغر همت)
برگزیدگان
موسیقی
محمدعلی نقدی آهنگساز نمایش میرزا از لاهیجان
طراحی صحنه و لباس
مهدی حبیبی برای نمایش مصائب شیرین از ملایر
مسعود محرابی برای نمایش مسیر سبز از تهران
بازیگری مرد
رتبه اول: آرش غلامی بازیگرمسیر سبز از تهران
رتبه دوم: سید علی موسویان بازیگر نمایش چشمهای کاملا خسته از تهران
رتبه سوم: سامان خلیلیان بازیگر نمایش جوینده یابنده از اهواز و عبدالله بهادری بازیگر نمایش گل و گلوله از سیاهکل
بازیگری زن
تقدیر از نرگس خاک کار بازیگر نمایش اسپری رنگ از ملایر و حدیث نیکرو بازیگر نمایش میرزا از لاهیجان
طرح و ایده
رتبه اول: مسعود محرابی و پروانه علی ضامنی برای طرح و ایده نمایش خیابانی مسیر سبز از تهران
رتبه دوم: فردین نظری و امیر حسین شفیعی برای طرح و ایده نمایش خیابانی خاطرات برفی از ورامین
رتبه سوم: محمد هادی عطایی و امین آبان برای طرح و ایده نمایش خیابانی آبی از تهران
کارگردانی
رتبه اول: مسعود محرابی کارگردان نمایش مسیر سبز از تهران
رتبه دوم: محمد بی ریا کارگردان نمایش چشمهای کاملا خسته از تهران
رتبه سوم: نگار نادری کارگردان نمایش میرزا از لاهیجان و امیر حسین شفیعی و فردین نظری کارگردان نمایش خاطرات برفی از ورامین
جوایز ویژه
رسول حقشناس کارگردان نمایش آهی سفید از تهران به جهت مشارکت موثر هنرمندان کانون سندرم داون و حامد زارعان کارگردان نمایش گل یا فرشته یا پوچ از تهران به جهت مشارکت در خور توجه جانبازان هنرمند انقلاب اسلامی در شکل گیری نمایش
برگزیدگان مسابقه بینالملل
موسیقی
آنکیدو دارش برای نمایش متابولیک از ایران
طراحی صحنه
استفان وبر برای نمایش قصر از آلمان
بازیگر زن
آنی ریشتا برای نمایش مریض خیالی از فرانسه
بازیگر مرد
قربان صابر برای نمایش رستم و سهراب از تاجیکستان
کارگردانی
توماس شوایگن برای نمایش قصر از آلمان
جایزه بزرگ
نمایش رستم و سهراب به کارگردانی سلطان عثمانوف از تاجیکستان