بیستمین جشنواره بین ‌المللی تئاتر فجر

بخش دبیر جشنواره

مجید شریف‌ خدایی

بخش بهترین نمایش (صحنه ای)

برگزیده :

مجید واحدی ‌زاده برای نمایش سهراب سرخ

بخش نمایشنامه نویسی

اول :

محمدباقر بنائی‌ مقدم برای نمایش سهراب سرخ

سوم :

زهرا نجف پور برای نمایش یک کاسه نذر

تقدیر :

داریوش رعیت برای نمایش حاشیه ‌ای بر خسرو و شیرین

بخش نمایشنامه‌نویسی

دوم :

نادر برهانی مرند برای نمایش پاییز

بخش کارگردانی

اول :

ندا هنگامی برای نمایش اژدهاک

دوم :

مجید واحدی ‌زاده برای نمایش سهراب سرخ

سوم :

نادر برهانی مرند برای نمایش پاییز

تقدیر :

امیر ناصری ‌نیا برای نمایش دریایی از شراب

بخش بازیگری مرد

اول :

داور فرمانی برای نمایش سهراب سرخ

دوم :

امیر جعفری برای نمایش پاییز

سوم :

مجید امیری برای نمایش دار و گیر پهلوان

فرهاد اصلانی برای نمایش پچ پچه ‌های پشت خط نبرد

تقدیر :

محمدرضا زندی برای نمایش فصل مادربزرگ

بخش بازیگری زن

اول :

سیما تیرانداز برای نمایش محاله فکر کنید اینجوری ‌ام ممکنه بشه

دوم :

پانته‌آ بهرام برای نمایش رازها و دروغ ها

سوم :

شراره منصورآبادی برای نمایش رقص روی لیوان ها

تقدیر :

مژده مشیری برای نمایش تلفن مشترک

بخش طراحی صحنه

اول :

سیامک احصایی برای نمایش شب ‌نشینی در جهنم

دوم :

کریم عظیمی برای نمایش سهراب سرخ

سوم :

لیلا طاهرپسند برای نمایش شهرزاد هورالهویزه

تقدیر :

ناصح کامکاری برای نمایش محاله فکر کنید اینجوری ‌ام ممکنه بشه

بخش موسیقی

اول :

بیتا قریشی برای نمایش دریایی از شراب

دوم :

کار گروهی برای نمایش هویی

سوم :

سهراب بختیار رنجبر برای نمایش سهراب سرخ

بخش ویژه

برگزیده :

ناصر یاری برای نمایش بانوی سمنگان

بخش برگزیده تماشاگران

برگزیده :

حبیب رضایی - محمد رحمانیان برای نمایش شهادت‌ خوانی قدمشاد مطرب در طهران

بخش بهترین نمایش (خیابانی)

برگزیده :

علی رضایی برای نمایش آخرین معرکه

بخش تئاتر خیابانی (طرح و ایده)

برگزیده بدون اولویت :

امیر رستگار برای نمایش پلنگ

حمید قلعه ‌ای برای نمایش آخرین ‌پر

خسرو بامداد برای نمایش در انتظار خسرو

خداداد خدام برای نمایش جنگجوی مصلح

بخش تئاتر خیابانی (کارگردانی)

اول :

حسین ابرا برای نمایش هیمیاتوبوس

دوم :

خداداد خدام برای نمایش جنگجوی مصلح

حمیدرضا میرزایی برای نمایش آخرین ‌پر

سوم :

عبدالعلی نیکومنش برای نمایش شین سین

بخش تئاتر خیابانی (بازیگر مرد)

برگزیده بدون اولویت :

شاهد پیوند برای نمایش در انتظار خسرو

بهرام ریحانی برای نمایش طرز تهیه پشمک

غلامرضا عارف ‌نژاد برای نمایش سهرابی دیگر

تقدیر :

جواد عزتی برای نمایش در انتظار مرگ

عبدالعلی نیکومنش برای نمایش پلنگ

بخش کانون ملی منتقدان تئاتر (نمایشنامه نویسی)

برگزیده :

نغمه ثمینی برای نمایش رازها و دروغ ها

تقدیر :

نادر برهانی مرند برای نمایش پاییز

بخش کانون ملی منتقدان تئاتر (بازیگری مرد)

برگزیده :

قربان نجفی برای نمایش خاموشی ماه

تقدیر :

فرزین صابونی برای نمایش میررم روزنامه بخرم

بخش کانون ملی منتقدان تئاتر (بازیگری زن)

برگزیده :

پانته‌آ بهرام برای نمایش رازها و دروغ ها

تقدیر :

شراره منصورآبادی برای نمایش رقص روی لیوان ها

بخش کانون ملی منتقدان تئاتر (طراحی صحنه)

برگزیده :

سیامک احصایی برای نمایش شب‌ نشینی در جهنم

تقدیر :

امیر رضازاده برای نمایش مصائب ایاز عیار

بخش کانون ملی منتقدان تئاتر (طراحی لباس)

برگزیده :

نسترن آقاکریمی برای نمایش شهادت‌ خوانی قدمشاد مطرب در طهران

تقدیر :

پانته‌آ حمیدخانی برای نمایش والس مرده ‌شوران

بخش هیات بازخوانی بخش مسابقه

حسین مسافرآستانه - هوشنگ آزادی ‌ور - سعید کشن فلاح

بخش هیات بازخوانی بخش خیابانی

حسین راضی - محمود فرهنگ - سیدعظیم موسوی

بخش هیات بازبینی بخش مسابقه

حسین مسافرآستانه - محمود عزیزی - حسین پاکدل - داوود رشیدی - سعید کشن فلاح

بخش هیات بازبینی بخش خیابانی

حسین راضی - سیدعظیم موسوی - مسلم قاسمی

بخش هیات داوری بخش مسابقه

فرشید ابراهیمیان - پری صابری - داوود رشیدی - ایرج راد - محمود عزیزی

بخش هیات داوری بخش خیابانی

سیدعظیم موسوی - حسین راضی - محمدرضا خاکی

بخش هیات داوری کانون ملی منتقدان تئاتر

رحمت امینی - مهدی تقی ‌نیا - فرح یگانه

بخش صحنه ای - مسابقه

محمد ناصری برای نمایش یک کاسه نذر

علی یازرلو برای نمایش سه‌پاس از حیات طیبه نوجوانی نجیب‌ و زیبا

رزیتا طلایی برای نمایش شاهدی برای فردا

عباس اقسامی برای نمایش شکسپیر – خون 2003

رحمان سیفی آزاد برای نمایش شب نشینی در جهنم

میلاد اکبرنژاد برای نمایش شهرزاد هورالهویزه

محمد رحمانیان برای نمایش شهادت‌ خوانی قدمشاد مطرب در طهران

حسین خدادادی برای نمایش یک خنده از ته دل

علی خادم برای نمایش هویی

ریما رامین فر برای نمایش همان همیشگی

کوروش نریمانی برای نمایش والس مرده شوران

عبید رستمی برای نمایش نموک

جلال تهرانی برای نمایش نفرتی‌تی

رحیم نوروزی برای نمایش میرم روزنامه بخرم

نیما دهقان برای نمایش ملاقات شبانه

مهدی مکاری برای نمایش مصائب ایاز عیار

خسرو شهراز برای نمایش فصل مادربزرگ

حسین پارسایی برای نمایش قصیده بلند باران

آرش عباسی برای نمایش کیلومتر پنجاه

مجید واحدی‌ زاده برای نمایش سبز سهراب سرخ

امیررضا کوهستانی برای نمایش رقص روی لیوان ها

کیومرث مرادی برای نمایش رازها و دروغ ها

امیر ناصری ‌نیا برای نمایش دریایی از شراب

سیدمحمدجواد طاهری برای نمایش دار و گیر پهلوان

رویا کاکاخانی برای نمایش خاموشی ماه

داریوش رعیت برای نمایش حاشیه‌ ای بر خسرو و شیرین

رضا حامدی خواه برای نمایش تلفن مشترک

رامین سلیمان پور برای نمایش پیشته

سیما تیرانداز برای نمایش محاله فکر کنین این جوری‌ ام ممکنه بشه

سعید شهریار برای نمایش آرش

آرش آبسالان برای نمایش آبگوشت زهرماری

ناصر یاری برای نمایش بانوی سمنگان

ندا هنگامی برای نمایش اژدهاک

نادر برهانی مرند برای نمایش پاییز

علیرضا نادری نجف آبادی برای نمایش پچ‌ پچه‌ های پشت‌ خط نبرد

بخش صحنه ای (خارج از مسابقه)

فرهاد مهندس پور برای نمایش روز رستاخیز

داوود فتحعلی بیگی برای نمایش رام کردن زن سرکش

حمید صفایی برای نمایش تشبایی

منیژه محامدی برای نمایش دشمنان جامعه سالم

محمود استادمحمد برای نمایش دیوان تئاترال

آتیلا پسیانی برای نمایش بسه دیگه خفه شو

علیرضا کوشک جلالی برای نمایش بازرس

مهدی شمسایی برای نمایش شیخ صنعان

نصرالله قادری برای نمایش آه، مریم مقدس

مجید جعفری برای نمایش آنتیگونه

مجید جعفری برای نمایش هملت

رضا کرم رضایی برای نمایش سوگ مضحکه آقا بزرگ ها

قطب الدین صادقی برای نمایش سحوری

سهراب سلیمی برای نمایش مده آ

تاجبخش فنائیان برای نمایش کمپیرک جادو

مریم معترف برای نمایش مادر همه آن اسفندیاران

داوود دانشور برای نمایش کسی به سرهنگ نامه نمی نویسد

علی رفیعی برای نمایش کلفت ها

رضا صابری برای نمایش عشیق

هادی مرزبان برای نمایش سیمرغ

رضا ژیان برای نمایش عشق روی خرپشته

بخش صحنه ای - بین الملل

سهیل پارسا برای نمایش آرش

ماکسیم ایسائف برای نمایش یک اتاقک سفید

مارکو مارتینلی برای نمایش لهستانی ها

نجیب الله برای نمایش ما خیلی خوشبختیم

آنتونیس دیامانیس برای نمایش شهید

سامر عمران برای نمایش شام شب طولانی

احمد عطار برای نمایش زندگی زیباست

کلاوس پایمان برای نمایش ریچارد دوم

روبرتو چولی برای نمایش خانه برنارد آلبا

رومن کوزاک برای نمایش آکادمی خنده

میشل بروب برای نمایش آناتول فلد و کاناردبلو

بخش دانشگاهی - مسابقه

مه لقا باقری برای نمایش میمون، میمون است

شیلان احمدی برای نمایش مویه جم

سارا آقائیان برای نمایش معرکه در معرکه

محمد نجاری برای نمایش مصاحبه

ایمان افشاریان برای نمایش مرگ طبلیه که...

آرزو افشار برای نمایش مده‌ آ

سارا رستمی برای نمایش گفتگوی بی‌ پایان

بی. نا برای نمایش یا مسیح به صلیب می‌کشند یا ...

آرش عباسی برای نمایش یک سبد فحش

سپیده صفدری برای نمایش قوی تر

وحید امینی زاده برای نمایش آرماگدون

محمدمحمود سلطانی برای نمایش زندگی کنسرو شده

هومن شباهنگ برای نمایش روح گمشده

سیدمحمدرضا سعادتی برای نمایش آنتیگونه

روزبه حسینی برای نمایش دو تک گویی

عطاء الله صادقی برای نمایش خواهش می ‌کنم

مینا حبیلی برای نمایش خواهش می ‌کنیم

حسن مؤذنی برای نمایش خداحافظ

محسن معینی برای نمایش خانه برنارد آلبا

مسعود ترغیبی برای نمایش چن گار

امیر امجد برای نمایش چشم بد دور

پدرام رحمانی برای نمایش جایی در میان خوک ها

محمدعلی شفیعی برای نمایش تلنگر آخر

افشین شوشتر برای نمایش جانشین

مهدی جوان بخت برای نمایش بانو آئویی

غلامرضا خلعتبری برای نمایش بسربن ارطاه

علیرضا بذرافشان برای نمایش ترحم در تاریخ

رضا گوران برای نمایش آرامش از نوعی دیگر

فرهاد عمادزاده برای نمایش آنتیگونه

حمید پورآذری برای نمایش ساعت بمباران

محسن احمدی برای نمایش سهره سرخ

بابک مهری برای نمایش شب مولین فینچ

محسن نیلی برای نمایش فقط برای یک ساعت

محمد عاقبتی برای نمایش کلفت ها

هادی جاودانی برای نمایش کلکسیونر

علی فیاض منش برای نمایش کاپو

مجتبی چراغعلی برای نمایش دیدار با گودو

فاطمه ابرار پایدار برای نمایش ژاندارک در آتش

بخش دانشگاهی - ویژه

سهراب سلیمی برای نمایش مده‌ آ

محمد میرعلی ‌اکبری برای نمایش زرتشت

بخش دانشگاهی - بین الملل

وانگ فان زی برای نمایش افسانه هی

گوران علی احمدی برای نمایش یک روز دراز

ماریا کواچ برای نمایش شهر آفتابی

جنت سلیم آوا برای نمایش سه خواهر

دیوید هاکوپیان برای نمایش اسکان پترویچ در آن دنیا

بخش تعزیه های علوی

رضا حیدرپور برای نمایش حضرت علی (ع) در نخلستان

عباس حبیبی برای نمایش حضرت علی (ع) و عمر بن عبدود

رضا حیدری برای نمایش خاتم بخشی حضرت علی (ع)

هاشم فیاض برای نمایش حضرت علی (ع) و قیصر روم

علاءالدین قاسمی برای نمایش حضرت علی (ع) در جابلسا

حسن مجللی ‌نسب برای نمایش جوانمرد قصاب

بخش مسابقه خیابانی

فرامرز شاه قلعه برای نمایش کسی می‌ آید؟

خداداد خدام برای نمایش جنگجوی مصلح

علیرضا دهقانی برای نمایش حضور

حامد حسین‌ زادگان برای نمایش خر

هادی شیرمحمدی برای نمایش در انتظار خسرو

سلمان فارسی‌ صالح‌ زهی برای نمایش داز

مهرنوش فرج‌ پور برای نمایش در انتظار مرگ یا...

مهدی دهقان برای نمایش رستم چکید

محمدعلی پیرسبزی برای نمایش روایت ایل

علیرضا صنعتی رودی برای نمایش تمنای باران

سودابه میرکریمی برای نمایش تخم‌ مرغ مرغ ما

غریب منوچهری برای نمایش بمب ساعتی

حمیدرضا میرزایی برای نمایش آخرین پیر

علی رضایی برای نمایش آخرین معرکه

کاوه قاسم‌ زاده برای نمایش آنجا، آن طرف خیابان

حسین ابراهیمی برای نمایش اتوبوس تهران - مشهد

حسن سبحانی برای نمایش اُم الداس

ژوبین غازیانی برای نمایش این کیه؟

فرشید بزرگ‌ نیا برای نمایش برج

فرشید تمری برای نمایش پلنگ

بهناز امیری برای نمایش روح لطیف

بهرام ریحانی برای نمایش طرز تهیه پشمک

امیر کربلایی‌زاده برای نمایش زندان

عقیل تقی‌زاده برای نمایش سبز پلاستیکی

محمدمهدی خاتمی برای نمایش سهرابی دیگر

اکبر قهرمانی برای نمایش شهر آجیلی

رسول حق‌ جو برای نمایش شهر

عبدالله نیکومنش برای نمایش شین سین

مجید امرایی برای نمایش عشق باران

علی نظریان برای نمایش عبور از حلقه آتش

بی.نا قلی‌ زاده برای نمایش عروس جنگ

محمدعلی صادق حسنی برای نمایش زباله‌ ها نمی‌ میرند

جمشید عسگری برای نمایش فریاد زندگی

سیامک کاشف‌ آذر برای نمایش هدف: مجسمه

مهدی مهدیون برای نمایش نمایش فروش

افشین سخایی‌ فرد برای نمایش مرگ نمایشگر

سوسن رحیمی برای نمایش مهمانی سپاسگذاری از شهروند نمونه

نصیر نصیری برای نمایش نبرد حق

روح‌ الله صدیقی برای نمایش مجلس شادی

سیامک گل‌ سرخ برای نمایش گرسنه

شهاب غزالی برای نمایش گذر

زهرا یعقوبی برای نمایش کودک و جنگ

بخش بزرگداشت های جشنواره

عنایت الله شهیدی - محمد چرمشیر - فرهاد آئیش - خسرو خورشیدی - رضا کرم رضایی - عباس جوانمرد - جمشید لایق - علی نصیریان - سعید پورصمیمی

بخش یادمان های جشنواره

مهین جهانبگلو - مهین دیهیم - جملیه شیخی - پروانه مژده

بخش صحنه ای - مرور

عزیز سرانجامی برای نمایش خواستن

حمیدرضا آذرنگ برای نمایش آخرین مروارید

میرزایی - ساسانی برای نمایش دیروز، امروز

ایرج صغیری برای نمایش سرباز

حمیدرضا آخوند نصیری برای نمایش عروسی خون

فرهاد آئیش برای نمایش شام اول، شام آخر

علیرضا اسماعیلی برای نمایش لاس و خزال

حمید پورآذری برای نمایش یک نوکر و دو ارباب

فرهاد مهندس پور برای نمایش دیر راهبان