سی ‌امین جشنواره بین ‌المللی تئاتر فجر

بخش دبیر جشنواره

رحمت امینی

بخش هیات داوران مرور تئاتر ایران در سال 90

کوروش نریمانی - نادر برهانی مرند - جلیل فرجاد - افشین خورشید باختری - بهروز بقایی - محمدحسین ناصربخت - شهرام کرمی - رضا بابک - سهراب سلیمی - حسین فرخی‌ - فریندخت زاهدی‌‌ - فرزاد معافی غفاری - محمود پاک نیت - هادی مرزبان - اردشیر صالحپور

بخش هیات داوران چشم انداز تئاتر ایران در سال 91

نادر برهانی مرند - اردشیر صالحپور - سعید کشن فلاح - رحمان سیفی آزاد - رضا صابری - مسعود دلخواه - ایوب آقاخانی - سیدصادق موسوی

بخش هیات داوران تجربه های نو

محمدرضا الوند - مسعود دلخواه - سعید اسدی - امیر دژاکام - کیومرث مرادی - افشین خورشید باختری - محمودرضا رحیمی

بخش هیات داوران میهمان

حسین راضی - فرشید ابراهیمیان - محمدرضا الوند

بخش هیات داوران نگاه ویژه

محمد فراهانی - رامین خطیب - مهدی گلیج

بخش هیات داوران مسابقه ایران

مهدی هاشمی - امین تارخ - مسعود دلخواه - هما روستا - محمدباقر قهرمانی

بخش هیات داوران مسابقه بین الملل

سعید کشن فلاح - دومینیک کمپل - گلاب آدینه - دیتر تاپ - کن کامرون

بخش هیات داوری بخش خیابانی

علی پویان - شهرام کرمی - مریم معترف

بخش هیات داوری تولید متون نمایشی

مهرداد رایانی مخصوص - حسین پاکدل - محمدامیر یاراحمدی

بخش هیات داوران آثار منتخب دانشجویی

میثم جهانگیری - رضا کناریوند - میلاد نیک آبادی - احسان ملکی - حسین صفریان بحری

بخش هیات داوری مسابقه عکاسی

حبیب رضایی - سیف ‌الله صمدیان - مسعود پاکدل

بخش هیات داوری مسابقه پوستر

ابراهیم حقیقی - کیانوش غریب پور - آرش تنهایی

بخش شورای سیاستگذاری جشنواره

حمید شاه آبادی - رمضان شجاعی کیاسری - جواد آریان ‌منش - محمدعلی شهنی دشتگلی - مرتضی تمدن - ایرج راد - محمدهادی ایازی - مجید سرسنگی - محمود عزیزی - حسین مسافرآستانه - سعید کشن فلاح - داوود رشیدی - علی منتظری - سیدرمضان موسوی مقدم

بخش ستاد برگزاری جشنواره

مهدی افضلی - رضا بشردوست - بهزاد صدیقی - علی اکبر طرخان - جواد رمضانی - نسیم سلیمانپور - پیمان شریعتی - محسن سلیمانی فارسانی - طاهره مجیدی - حسن جودکی - ایوب آقاخانی - محمودرضا رحیمی - مجید امرایی - مهدی نصیری - ابراهیم حسینی - مهدی مشهور - حسن رونده - محسن بابایی - وحید لک - مهدی حاجیان - جلال تجنگی - سعید اسدی - امیر دژاکام - اتابک نادری - فریندخت زاهدی‌‌ - محمدعلی شهنی دشتگلی

بخش مسابقه عکاسی تئاتر

اول :

مصطفی قاهری برای نمایش پاندورا 88

دوم :

مانی لطفی زاده برای نمایش تاریکی همچون دریا

سوم :

مهدی آشنا برای نمایش داستان ناتمام

مهدی آشنا برای نمایش ویتسک

تقدیر :

رضا موسوی برای نمایش رستم و اسفندیار

عباس کوثری برای نمایش ایوانف

مهدی حسنی برای نمایش پاندورا 88

عاطفه آرانی برای نمایش پایکوبی اسب‌ها پشت پنجره

جایزه ویژه :

مهرداد متجلی برای نمایش نامه‌ هایی به تب

بخش مسابقه پوستر

اول :

سرور یزدی برای نمایش بهار و آدم برفی

دوم :

سامان خسروی - علی معتمدیان برای نمایش ونسان هلندی

سوم :

رضا باباخانی برای نمایش کُنار

تقدیر :

نگین احتسابیان برای نمایش حشره

مسعود نجفی - امیر کیاسر برای نمایش مده آ

اشکان قازانچایی برای نمایش مجموعه پوسترهای مجامع و رویدادهای تئاتری

شکوه احمدی برای نمایش مونو تلخک

بخش مسابقه نمایش های رادیویی

برگزیده :

عمار خطی برای نمایش ملاقات در پائیز

تقدیر :

علی تاج میر برای نمایش نوای اسرار آمیز

بخش اثر منتخب معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه

برگزیده :

محمد زوار بی ریا برای نمایش آدمکش

بخش جایزه ویژه

برگزیده :

کار گروهی ژاپن برای نمایش قصر مه آلود

نامزد :

ماتیوس روتیمان برای نمایش خاطرات شب

مایکل وگل برای نمایش هتل پارادیزو

بخش جایزه بزرگ جشنواره

برگزیده :

آتیلا پسیانی برای نمایش ریچارد سوم

نامزد :

مایکل وگل برای نمایش هتل پارادیزو

کار گروهی ژاپن برای نمایش قصر مه آلود

بخش تئاتر خیابانی (کارگردانی)

برگزیده :

مژگان معقولی برای نمایش سرای من

تقدیر :

میثم سرآبادانی برای نمایش تولد

بخش تئاتر خیابانی (طرح و ایده)

برگزیده :

اصغر گروسی برای نمایش شبیه خوانی ژولیوس سزار

تقدیر :

مسعود مهرابی برای نمایش زندگی در چند نگاه

بخش تئاتر خیابانی (بازیگر زن)

تقدیر :

راضیه ده ‌پایینی برای نمایش داستانک

بخش تئاتر خیابانی (طراحی صحنه)

برگزیده :

سپیده امین عسگری برای نمایش شبیه خوانی ژولیوس سزار

بخش تئاتر خیابانی (طراحی لباس)

برگزیده :

سعیده عبداللهی برای نمایش یک تن بال پروانه

بخش تئاتر خیابانی (موسیقی)

برگزیده :

محمد مرتضوی برای نمایش سرای من

بخش تئاتر خیابانی (جایزه ویژه)

برگزیده :

مژگان معقولی برای نمایش سرای من

بخش تئاتر خیابانی (بازیگر مرد)

برگزیده :

علیرضا مدنی برای نمایش سرای من

تقدیر :

حمیدرضا معدن کن برای نمایش شبیه خوانی ژولیوس سزار

احمد صمیمی برای نمایش میعادگاه

مسعود مهرابی برای نمایش زندگی در چند نگاه

مصطفی خوش ‌نشین برای نمایش دستبند

مهران وزیری برای نمایش تولد

بخش مسابقه (طراحی صحنه)

برگزیده :

شیما میرحمیدی برای نمایش به مراسم مرگ داداش خوش آمدید

تقدیر :

رضا عباسی - امین سالاری برای نمایش رویای تفتیده

نامزد :

اصغر خلیلی برای نمایش خون رقصه

آرش دادگر برای نمایش بازگشت افتخارآمیز مردان جنگ

بخش مسابقه (بازیگری مرد)

برگزیده :

حمیدرضا آذرنگ برای نمایش خون رقصه

تقدیر :

حسین امیدی برای نمایش به مراسم مرگ داداش خوش آمدید

نامزد :

بابک حمیدیان - رحیم نوروزی برای نمایش عشق و عالیجناب

محمدرضا علی اکبری برای نمایش به مراسم مرگ داداش خوش آمدید

بخش مسابقه (بازیگری زن)

برگزیده :

ثریا شیرزادی برای نمایش مرگ کسب و کار من است

تقدیر :

نسیم ادبی - گیتی قاسمی برای نمایش خون رقصه

نامزد :

فاطمه رضایی برای نمایش چند برش کوچک از کیک تولد الیاس

آزاده مؤیدی فرد برای نمایش ژوکاست

لادن مستوفی برای نمایش نویسنده مرده است

بخش مسابقه (نمایشنامه‌نویسی)

برگزیده :

سلما رفیعی برای نمایش به مراسم مرگ داداش خوش آمدید

تقدیر :

خیرالله تقیانی‌پور برای نمایش پری

صحرا رمضانیان برای نمایش مرگ کسب و کار من است

نامزد :

آرش عباسی برای نمایش نویسنده مرده است

رضا صابری برای نمایش خون رقصه

بخش مسابقه (کارگردانی)

برگزیده :

سمانه زندی نژاد برای نمایش به مراسم مرگ داداش خوش آمدید

تقدیر :

آرش دادگر برای نمایش بازگشت افتخارآمیز مردان جنگ

حسین پاکدل برای نمایش عشق و عالیجناب

نامزد :

خیرالله تقیانی‌پور - جواد نوری برای نمایش پری

بخش آثار منتخب دانشجویی (خیابانی)

برگزیده :

سامان خلیلیان برای نمایش خیابان یک طرفه

تقدیر :

اصغر گروسی برای نمایش شبیه خوانی ژولیوس سزار

فرامرز قلیچ خانی برای نمایش جشن سالگرد

بخش آثار منتخب دانشجویی (صحنه ای)

برگزیده :

یوسف باپیری برای نمایش ویران

تقدیر :

سمانه زندی نژاد برای نمایش ادیپ

حسن برزگر - رکسانا بهرام برای نمایش سومین شنبه هفته

علیرضا شیخان برای نمایش به مراسم مرگ داداش خوش آمدید

بخش بزرگداشت های جشنواره

شیرین بزرگمهر - اسماعیل خلج - جمشید مشایخی - احمد جولایی

بخش مرور و برگزیدگان تئاتر مناطق

محمد قاسمی برای نمایش خطوط خاطر

خیر الله تقیانی پور برای نمایش پری

سیدمحمد مساوات برای نمایش این روبان سیاه که به قاب دنیاست

رضا کرمی زاده برای نمایش چاقوی دم کرده شب

عباس کریمی برای نمایش پنهان پشت دیوارهای این خانه

مسعود هاشمی نژاد برای نمایش چند برش کوچولو از کیک تولد الیاس

امین سالاری برای نمایش رویای تفتیده

نیما دهقان برای نمایش خاموشی دریا

محسن عرب زاده برای نمایش هولستر، فرزند اصفهان

فرزانه سلحشور برای نمایش ملکه موریانه

محمدرضا درند برای نمایش مرگ کسب و کار من است

افق ایرجی برای نمایش مکبث به روایت مردم کوچه و بازار

نصیر ملکی جو برای نمایش سفید برفی و هفت کوتوله

آتیلا پسیانی برای نمایش ریچارد سوم

حسین سرپرست برای نمایش بگو نقطه سر خط

مرتضی میرمنتظمی برای نمایش ابرها

رامین رخفروز برای نمایش اعترافاتی در مورد زنان

محسن افشار برای نمایش یک دومم

فریدون ولایی برای نمایش آوازی نرم برای جهان

حسین ابراهیمی برای نمایش اتوبوس

مصطفی حمیدی‌ فر برای نمایش اژدهاک

بخش چشم‌ انداز تئاتر 91

حسن باستانی برای نمایش آنتوان و مسافر کوچولو

محمد زواربی‌ریا برای نمایش آدمکش

مجید واحدی‌ زاده برای نمایش پسر انسان

افسانه ماهیان برای نمایش پالتوی پشمی قرمز

داریوش رعیت برای نمایش به دهکده جهانی خوش آمدی پینوکیو

عبدالله برجسته برای نمایش من ایرجم، پسر فریدون یا سه قطره خون روی برف

آرش عباسی برای نمایش نویسنده مرده است

حمیدرضا نعیمی برای نمایش خیال

حمیدرضا آذرنگ برای نمایش دو لیتر در دو لیتر صلح

بخش تجربه های نو

محسن رنجبر برای نمایش ای قاصد سلطان غریبان مطلب آب

سجاد افشاریان برای نمایش گروتسکی بر تبارشناسی دروغ و تنهایی

احمد کچه‌ چیان برای نمایش پاورقی

مهران محمودزاده دهبازی برای نمایش شیتال برقص بر مرگ من

آرش میرطالبی برای نمایش سونامی نوردان خطه

پویان پیوسته برای نمایش ژوکاست

بخش صحنه ای - مهمان

علیرضا مهران برای نمایش تن

ایوب آقاخانی برای نمایش جنوب از شمال غربی

میلاد نیک آبادی برای نمایش پروانه زرد روشن

امیرحسین حریری برای نمایش تشریفات بی گناه

عدالت فرزانه برای نمایش آنالیز

قطب الدین صادقی برای نمایش خاطره ای نداشتم حتی اگر هزار سالم بود

چیستا یثربی برای نمایش چنگیزخان

روزبه حسینی برای نمایش این همه سنگر و این آدم ها که تا آخر زنده‌ اند

گلبرگ ابوترابیان برای نمایش مار خورده افعی شده

علی برجی برای نمایش ماه مهر از سال شصت

صاحب آهنگر برای نمایش مراقب گربه باش

مهدی آگاهی برای نمایش مده‌ آ

آرش دادگر برای نمایش بازگشت افتخارآمیز مردان جنگ

منیژه محامدی برای نمایش مقبره سنگی

توحید معصومی برای نمایش واقعه در مجلس سودابه خوانی

هادی مرزبان برای نمایش مومیا

محمودرضا رحیمی برای نمایش سیدروماک

سیاوش پاکراه برای نمایش روشان

محمدرضا عطایی فر برای نمایش سکوتی با سه نقطه

حسین پاکدل برای نمایش عشق و عالیجناب

ابراهیم پشت کوهی برای نمایش کمدی الهی، جلد دوزخ

ستاره پسیانی برای نمایش دراکولا

رویا مختاری برای نمایش سایه سیمرغ

اسماعیل خلج برای نمایش داستان های ناتمام

رضا صابری برای نمایش خون رقصه

مجتبی رفیعی برای نمایش باگانه

بخش صحنه ای - بین الملل

حسن موذن برای نمایش آخر بنی سراج

سمیرا سینایی برای نمایش ننه

مایکل وگل برای نمایش هتل پارادیزو

جزپه دی بودو برای نمایش بیست هزار فرسنگ زیر دریا

ماتیوس روتیمان برای نمایش خاطرات شب

کار گروهی برای نمایش ترکیب 2 زمان

ژان لوک پره ووست برای نمایش سوارکاران

نیکوال توفلینی برای نمایش دوران تیره گی

جنت سلیم آوا برای نمایش دن رافائل

علی راضی برای نمایش در جست ‌و جوی تاریخ تولد و انقراض ماموت ‌ها

دانیل بریر برای نمایش لئو

افتال گولبوداک برای نمایش من، تو، او، ما، شما، ایشان

کار گروهی برای نمایش قصر مه آلود

ویلیام سان برای نمایش میس ژولی

کار گروهی برای نمایش موسم باد و باران

بخش نگاه ویژه

سمانه زندی نژاد برای نمایش به مراسم مرگ داداش خوش آمدید

علیرضا شیخان برای نمایش ادیپ

اشکان خیل نژاد برای نمایش نورگیر

غزل اسکندرنژاد برای نمایش مرده ریگ

توماج دانش بهزادی برای نمایش لانه خرگوش

یوسف باپیری برای نمایش ویران

نوشین تبریزی برای نمایش خانه پدری

رکسانا بهرام برای نمایش سومین شنبه هفته

نادر فلاح مبرمی برای نمایش افق در آوای پرندگان زرد

بخش فجر استانی

رضا عباسی برای نمایش رویای تفتیده

حسن دادشکر برای نمایش افسانه

مهرداد کوروش نیا برای نمایش آخرین نامه

فریبا چوپان نژاد برای نمایش افسانه صد ماهی

محسن رنجبر برای نمایش ای قاصد سلطان غریبان مطلب آب

تارا جهانی راد برای نمایش بانوی تسبیح

خیر الله تقیانی پور برای نمایش پری

نگار نادری برای نمایش خواستن توانستن است

آرش عباسی برای نمایش نویسنده مرده است

افتال گولبوداک برای نمایش من، تو، او، ما، شما، ایشان

گلبرگ ابوترابیان برای نمایش مار خورده افعی شده

علی برجی برای نمایش ماه مهر از سال شصت

محمد عاقبتی برای نمایش شاهزاده اندوه

عبدالرضا شیبانی برای نمایش شش پنجره مایل به همیشه

محمودرضا رحیمی برای نمایش سیدروماک

ژان لوک پره ووست برای نمایش سوارکاران

حامد زارعان برای نمایش تقسیم شادی

سیاوش ستاری برای نمایش خیمه شب بازی بارگاه سلیم خان

جنت سلیم آوا برای نمایش دن رافائل

نصیر ملکی جو برای نمایش سفید برفی و هفت کوتوله

محمدرضا عطایی فر برای نمایش سکوتی با سه نقطه

بخش نمایش محیطی

بهار اسدی برای نمایش هملت ماشین

بخش نمایشنامه خوانی

ملیکا رضی برای نمایش می ‌خشکد پشت دیوار دلم دریا

هادی حوری برای نمایش مساعده

شهره سلطانی برای نمایش کمد

کامران شهلایی برای نمایش دوران خوش بازنشستگی

امیرحسین شفیعی برای نمایش کودکانه‌ های من، خداحافظ

حمزه علی محمدی برای نمایش و ما ویمپو بودیم

علی علیایی نژاد برای نمایش کانفیوز

مهدی میرباقری برای نمایش آخرین حکایت فرهاد

زری کریمی برای نمایش خشت خام خانه

بخش رادیو تئاتر

علی مستعلی برای نمایش ارثیه ایرانی

مهدی طهماسبی برای نمایش بن بست هنرمند پلاک 8

صفا آقاجانی برای نمایش بربط و خنجر

رحمان فدمی برای نمایش چرخ دنده

آرش جمال الدینی برای نمایش جرقه در انبار باروت

آرش جمال الدینی برای نمایش ساحل

آرش جمال الدینی برای نمایش در رکاب یحیی

سینا نیکوکار برای نمایش سین جیم

بیتا خارستانی برای نمایش ماجرای کوگل ماس

آزاده نظری نسب برای نمایش قله های کبود

علی تاجمیر برای نمایش نوای اسرارآمیز

عمار خطی برای نمایش ملاقات در پاییز

بهرام سروری نژاد برای نمایش هملت دبستانی

محمدتقی سلجوقی برای نمایش آواز در باران