آثار شرکتکننده در بیستوهفتمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر
بخش چشمانداز تئاتر در سال 1388
1. ابریشمبانو، نوشته و کارگردانی عزتالله مهرآوران، تهران.
2. از پشت شیشهها، نوشته اکبر رادی، کار مصطفی عبداللهی، تهران.
3. با همین لبهای خونین میبوسمت، نوشته میلاد اکبرنژاد، کار میلاد اکبرنژاد و لیلا طاهرپسند، تهران.
4. پرواز از فراز تیر چراغ برق، نوشته و کارگردانی محمدرضا اجاقی، تهران.
5. پیچ تند، نوشته آرش عباسی، کار کتایون فیض مرندی، تهران.
6. تو چارسو خبری نیست، نوشته حسن باستانی، کار کرامت رودساز و حسن باستانی، تهران.
7. خشکسالی و دروغ، نوشته و کارگردانی محمد یعقوبی، تهران.
8. دو مرد روی پشت بام، نوشته سام ریگی، کار رضا خدادادبیگی، زاهدان .
9. زال و رودابه، نوشته حسین حیدرزاده، کار نادر رجبپور، تهران.
10. شکار روباه، نوشته و کارگردانی علی رفیعی، تهران.
11. شهر شطرنجی، نوشته فرهاد نقدعلی، کار رضا حامدیخواه، تهران.
12. عروسی در سایه، نوشته و کارگردانی علی عابدی، تهران.
13. قهوهای – طلایی، نوشته هوشنگ هیهاوند و فارس باقری، کار هوشنگ هیهاوند، تهران.
14. کابوسهای پیرمرد بازنشسته خائن ترسو، نوشته و کارگردانی نادر برهانی مرند، تهران.
15. کوکوی کبوتران حرم، نوشته و کارگردانی علیرضا نادری، تهران.
16. مادر مانده ما درمانده، نوشته حمیدرضا آذرنگ، کار نیما دهقان و حمیدرضا آذرنگ، تهران.
17. هفت سال سیاه، نوشته محمود طیاری، کار امیر بدرطالعی، رشت .
18. همهچیز درباره آقای ف، نوشته و کارگردانی آرش عباسی، تهران.
بخش مسابقه بینالملل
1. آمادئوس موتسارت، نوشته پیتر شفر، کار منیژه محامدی، ایران/تهران.
2. باغ آلبالو، نوشتۀ آنتوان چخوف، کار الکساندر دونجروویچ، انگلستان .
3. پرده، نوشته و کارگردانی شاهین صیادی، کانادا.
4. پرش بز، کار وارنر فن ولی، هلند.
5. تراژدی جنگ، نوشته و کارگردانی اصغر خلیلی، ایران/اصفهان.
6. دستنوشتههای پیدا نشده در ساراگوزا، نوشتۀ ژان پوتوکی، کار پاول ژکوتاک، لهستان.
7. دن کیشوت، نوشته و کارگردانی یرژی زون، لهستان.
8. دیوار، کار بشیک کوبریشویلی، گرجستان.
9. سیرک، نوشته و کارگردانی محمد مفیدی، ایران/تهران.
10. سه جلد، نوشته و کارگردانی رسول نقوی، ایران/تهران.
11. قصر، نوشتۀ مارسل لوکزینگر و توماس شوایگن (بر اساس رمان قصر اثر فرانتس کافکا)، کار توماس شوایگن، آلمان.
12. مانیفست چو، نوشته و کارگردانی محمد رحمانیان؛ ترجمه شهرزاد تجزیهچی و فرخ سلطانی، ایران/تهران.
13. متابولیک، نوشته و کارگردانی آتیلا پسیانی، ایران/تهران.
14. مریض خیالی، نوشته مولیر، کار گای سیمون، فرانسه.
15. من خانهای را می فروشم که دیگر نمیتوانم در آن زندگی کنم، نوشته و کارگردانی یرژی زون، لهستان.
16. رستم وسهراب، نوشته سمیرا سینایی و ریتا سباستینی، کار سمیرا سینایی، مجارستان.
بخش خارج از مسابقه بینالملل
1. آسمان روزهای برفی، نوشته محمد چرمشیر، کار محمد عاقبتی، ایران
2. انتهای آسمان کجاست، نوشته نغمه ثمینی، کار علی راضی، فرانسه.
تئاتر ملل و کشورهای اسلامی:
1. آزمایش سنار، نوشته و کارگردانی علی مهدی، سودان.
2. دخترک بودایی، نوشته و کارگردانی هادی مجتبائی، افغانستان.
3. در انتظار گودو، نوشته ساموئل بکت، کار جنت سلیم آوا، آذربایجان.
4. رستم و سهراب، نوشته [بینا]، کار سلطان عثمانف، تاجیکستان.
5. مویههای مادرم، نوشته [بینا]، کار موهناد رشید، عراق.
بخش تجربههای نو
1. آگاممنون، نوشته همایون و کارگردانی همایون (امیر) غنیزاده، تهران.
2. راه رفتن روی طناب باریک، نوشته و کارگردانی سیاوش پاکراه، تهران.
3. بخوان، نوشته و کارگردانی عاطفه تهرانی، تهران.
4. دادگاه هملت، نوشته و کارگردانی کوروش اسداللهی، تهران.
5. عجیب ولی واقعی، نوشته علی اصغری و یاسر خاسب، کار یاسر خاسب، بهشهر.
6. گودو در انتظار گودو، نوشته و کاگردانی آرش میرطالبی(بر اساس در انتظار گودو اثر ساموئل بکت)؛ ترجمه نجف دریابندری و علیاکبر علیزاد، تهران.
7. مده آ – رپرتاژ، نوشته آتیلا پسیانی و مهدی صدر، کار مهدی صدر، تهران.
8. ملانصرالدین، نوشته نسیم احمدپور(بر اساس حکایات ملانصرالدین)، کار علیاصغر دشتی، تهران.
9. هر چه اکنون دیدید به کسی نگویید هیچکس باور نمیکند چون حقیقت را گفتهاید، نوشته و کارگردانی عبدالحی شماسی، تهران.
بخش مرور تئاتر در سال 1388 و برگزیدگان مناطق
1. بازی، نوشته اصغر نوری، کار ژیلا آلرشاد، تبریز.
2. بگذار گاهی در حوالی خیالت پرسه بزنم، نوشتنه و کارگردانی علی حاتمینژاد، مشهد.
3. بوق، نوشته فرهاد نقدعلی، کار فرهاد تجویدی، تهران.
4. تراژدی مکلت، نوشته و کارگردانی آرمان طیران، شیراز.
5. تله موش پرنسس، نوشته صحرا رمضانیان، کار عبدالله برجسته، مشهد.
6. حجله در آتش، نوشته و کارگردانی حسین ابراهیمی، فردوس.
7. خدای کشتار، نوشته یاسمینار رضا، کار علیرضا کوشک جلالی، تهران.
8. خرگوش سفید با چشمهای قرمز، نوشته رضا گشتاسب، کار امیرحسین نوروزی، گچساران.
9. خواب برهنه برف، نوشته و کارگردانی رضا گشتاسب، یاسوج.
10. دیوار چین، نوشته ماکس فریش؛ ترجمه محمد حفاظی، کار مریم معترف، تهران.
11. زمین و چرخ، نوشته و کاگردانی زهرا صبری(براساس مثنوی معنوی اثر مولوی)، تهران.
12. زیباترین چشمها از آن او بود، نوشته صابر نیکبخت، کار فرشید گویلی، سنندج .
13. سیر روز در شب، نوشته یوجین اونیل؛ ترجمه محمود کیانوش، کار اکبر زنجانپور، تهران.
14. کایوس، نوشته و کارگردانی رامتین بالف، بوشهر.
15. کربلای بیشمر، نوشته رضا صابری، کار مرتضی نجفی، قزوین.
16. کرگدن، نوشته اوژن یونسکو، کار فرهاد آییش، تهران.
17. کوارتت تایتانیک، نوشته محمدجواد ستاری، کار ایرج محرمی، زنجان .
18. ما داریم زندگی میکنیم، نوشته شمسالله اکبری، کار مهدی سدهی و میثم عبدی، خمین.
19. مجسمههای یخی، نوشته داریوش رعیت، کار مسعود موسوی، تهران.
20. نقطه سر خط، نوشته و کارگردانی محمد شیرالی، خرمشهر.
بخش جشنواره جشنوارهها
1. بچههای خاکستری، نوشته و کارگردانی امید نیاز، اصفهان.
2. بوبوک، نوشته و کارگردانی بنفشه اعرابی، تهران.
3. دفاعیه، نوشته شهناز روستایی، کار داود فتحعلیبیگی، تهران.
4. راز، نوشته داریوش ربیعی، کار زری طالبی، تهران.
5. سیب سرخ غلتزنان، نوشته فرهاد ارشاد، کار اصغر زیبایینژاد، شیراز.
6. شب هزارویکم، نوشته بهرام بیضایی، کار سارا نیکطبیعت، رشت .
7. کاکوتی، نوشته کرامت یزدانی، کار محمد دهقان هراتی و حامد مهریزیزاده، یزد.
8. لطفاً با مرگ من موافقت کنید، نوشته شهرام کرمی، کار الهام خداوردی، تهران.
9. 1417، نوشته و کارگردانی سعید آلبو عبادی، ماهشهر.
بخش موضوعی (بخش انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، عاشورایی، ادبیات کهن، آیینی)
1. اپرای عاشورا، نوشته و کارگردانی بهروز غریبپور، تهران.
2. آوای آواره، نوشته ندا ثابتی، کار سیدجواد روشن، تهران.
3. به آسمان نگاه کن، نوشته و کارگردانی محمدمهدی خاتمی، مشهد.
4. تولد، نوشته و کارگردانی اکبر حسنی، اراک.
5. رویاهای خلیج فارس، نوشته سیروس کهورینژاد، کار امیر دژاکام، تهران.
6. شب تلخ یلدا، نوشته و کارگردانی حسین سرپرست، رشت.
7. ماه در قاب، نوشته سیدعلی موسویان، کار محمد زوار بیریا، تهران.
8. مُرومُرویی در پاسی از شب، نوشته نصیر احمد ملازهی، کار سلمان فارسی صالح زهی، زاهدان.
9. هفت خوان رستم، نوشته و کارگردانی پری صابری، تهران.
10. یوسف میآید، نوشته و کارگردانی سعید تشکری، مشهد.
بخش تولید متون نمایشی و نمایشنامهخوانی
1. از درون به برون، نوشته محمود ناظری، کار شهرزاد شجاعالدینی، تهران.
2. از اینجا تا ابدیت، نوشته و کارگردانی مسعود دلخواه، تهران.
3. اینجا کسی نمرده است، نوشته سلما سلامتی، کار سمیرا مهدوی، تهران.
4. پروانه بر ناقوس، نوشته و کارگردانی فارس باقری، تهران.
5. پلی از جنس شیشه، نوشته و کارگردانی نگار نادری، لاهیجان.
6. حلقه بازی، نوشته کرگ لوکاس؛ ترجمه لیلا سیاره، کار پریسا مقتدی، تهران.
7. سرباز شال بلند، نوشته علیرضا حنیفی، کار زهرا رشیدی، تهران.
8. غرب غمزده، نوشته مارتین مک دوناف؛ ترجمه پوریا فرزادنیا، کار علی پروشانینیا، تهران.
9. نگاهی به یک سو از هزار توی این شهر بیدروپیکر، نوشته و کارگردانی مرضیه ازگلی، تهران.
بخش خیابانی و انقلاب اسلامی
1. آبی، نوشته محمدهادی عطایی و امین آبان، کار محمدهادی عطایی، تهران.
2. آهی سفید، نوشته و کارگردانی رسول حقشناس، تهران.
3. اسپری رنگ، نوشته نرگس خاککار، کار گروهی، ملایر.
4. بازی در لحظه، نوشته و کارگردانی مهدی مقیمی اسفندآبادی، تهران.
5. جوینده یابنده، نوشته و کارگردانی سامان خلیلیان، اهواز.
6. چشمهای کاملاً بسته، نوشته محمد بیریا، کار علی موسویان و محمد بیریا، تهران.
7. خاطرات برفی، نوشته و کارگردانی امیرحسین شفیعی و فردین نظری، ورامین.
8. گل و گلوله، نوشته و کارگردانی محمود فرضینژاد، سیاهکل.
9. مسیر سبز، نوشته مسعود محرابی و پروانه علی ضامنی، کار مسعود محرابی، تهران.
10. مصائب شیرین، نوشته مهدی حبیبی، کار نرگس خاککار، ملایر.
11. میرزا، نوشته محمدعلی صادق حسنی، کار نگار نادری، لاهیجان.
بخش خیابانی جشنواره سراسر کشور
1. اسپایدرزن، نوشته و کار نورالله لک، خمینیشهر.
2. بازی، نوشته اصغر خلیلی، کار اسماعیل صارمی، اصفهان.
3. چایفروش، نوشته و کار نامق خدایار، مریوان .
4. چل کچلون، نوشته محسن مرادی، کار زهره کدخدازاده و محمدرضا احمدی، بروجن.
5. خواب رنگی، نوشته و کارگردانی فرامرز قلیچخانی، کرج.
6. زگیل، نوشته و کارگردانی مهدی حبیبی، ملایر.
7. زندگی قلکی، نوشته مختار محمدی، کار کژال راستبین، مریوان.
8. ستاره ... آلاچیق، نوشته و کارگردانی حمیدرضا میرزایی، گنبدکاووس.
9. سه تابلو، نوشته رضا تقینژاد، کار جمشید عسگری، تهران.
10. شعر زندگی، نوشته و کارگردانی مرتضی وکیلیان، تهران.
11. غواص ناخدا نیست، نوشته و کارگردانی کاوه مهدوی، تهران.
12. کره آزاد، نوشته وحید میریونسی، کار حمیدرضا حسینعلی، تهران.
13. فندک آخر، نوشته مهدی مسگران، کار احمد طاهونچی، مشهد .
14. موریانه، نوشته و کارگردانی عبدالله(هاوری) رضایی، سقز.
15. میلاد نور، نوشته عبدالحلیم تقلبی، کار عبدالله حلیات، خرمشهر.
16. ولادیمیر و استراگون هر دو زندهاند، نوشته و کارگردانی سعید خیراللهی، دهلران .
بخش نمایشهای رادیویی
1. آش قجری، نوشته حسین کیانی، کار مجید حمزه، تهران.
2. بابونه، نوشته ملیحه مرادی جعفری، کارمحمدحسن عشقیان، تهران.
3. بازگشت به خانه، نوشته امیر سالاری، کار ابوالقاسم عبداللهی، ساری.
4. زائر، نوشته بهاره غنیزاده، کار اسکندر رحیمی، ارومیه.
5. سمفونی روی گدازههای آتشفشان تلخ، نوشته و کارگردانی میلاد اکبرنژاد، شیراز.
6. شاخه گلی از آسمان، نوشته مجید نظری نسب، کار مجید حمزه، تهران.
7. شب تنها، نوشته مجید نظری نسب، کار مهین فردنوا، تهران.
8. مثل شب، نوشته محمدعلی طاهری، کار فریدون محرابی، تهران.
9. یازده – نه – صفر – یک، نوشته مجید نظری نسب، کار آشا محرابی، تهران.
بخش تئاتر تلویزیونی
1. آخرین مروارید، نوشته حمیدرضا آذرنگ، کار هنری حمیدرضا آذرنگ؛ کار تلویزیونی مسعود فروتن، تهران.
2. آدم خوابش میگیره، نوشته علی نصیریان، کار هنری محمد یعقوبی؛ کار تلویزیونی مسعود فروتن، تهران.
3. استاد معمار، نوشته هنریک ایبسن؛ ترجمه اصغر رستگار، کار هنری هادی مرزبان؛ کار تلویزیونی مسعود فروتن، تهران.
4. اسکندر مقدونی(اسکندر شاه مغلوب)، نوشته داود میرباقری، کار هنری داود میرباقری؛ کار تلویزیونی امیر آقامیری، تهران.
5. اینجا بجنورد، نوشته حسن عابدی، کار هنری حسن عابدی؛ کار تلویزیونی محمدتقی علیآبادی، بجنورد.
6. بازینامه باستان، نوشته رضا صابری، کار هنری رضا صابری؛ کار تلویزیونی مهدی محمدی بدرآبادی، مشهد.
7. ببر گراز دندان، نوشته پرویز ممنون، کار هنری هادی مرزبان؛ کار تلویزیونی مسعود فروتن، تهران.
8. پسران طلایی، نوشته آهو خردمند، کار هنری محمد رحمانیان؛ کار تلویزیونی ساسان امیرپور، تهران.
9. پلاک، نوشته علیرضا کلاهچیان، کار هنری علیرضا کلاهچیان؛ کار تلویزیونی حشمتالله کلهر، همدان.
10. پیکر، نوشته سیروس همتی، کار هنری علی حلوی؛ کار تلویزیونی علی حلوی، گیلان.
11. پیوند سبز، نوشته شهرزاد شاکردرگاه، کار هنری محمدصادق سعیدی؛ کار تلویزیونی محمدصادق سعیدی، بوشهر.
12. ترانهای برای آیدا، نوشته حمیدرضا نعیمی، کار هنری سیامک موحدی؛ کار تلویزیونی مسعود ساکت اف، تهران.
13. تیغ کهنه، نوشته محمد یاراحمدی، کار هنری نادر برهانی مرند؛ کار تلویزیونی بیژن صمصامی، تهران.
14. جادهای به سوی کعبه، نوشته آثول فوگارد؛ ترجمه افسانه محمدی، کار هنری تاجبخش فناییان؛ کار تلویزیونی علی تاجفر، تهران..
15. چای سرد، نوشته حمیدرضا صفار، کار هنری حمیدرضا صفار؛ کار تلویزیونی جواد مزدآبادی، تهران.
16. چند قدم به ساحل، نوشته مرتضی هواسی، کار هنری احمد کاوری؛ کار تلویزیونی پرتابل، ایلام.
17. چهار حکایت از چندین حکایت رحمان، نوشته علیرضا نادری، کار هنری علیرضا نادری؛ کار تلویزیونی علیرضا نادری، تهران.
18. حکایت مسافر گمنام، نوشته داود میرباقری، کار هنری داود میرباقری؛ کار تلویزیونی امیر آقامیری، تهران.
19. خاطرات یک روزنامهنگار، نوشته سمیه اطیابی، کار هنری ناصر نورانی؛ کار تلویزیونی بابک بدبین، مهاباد.
20. خردهجنایتهای زن و شوهری، نوشته اریک امانوئل اشمیت؛ ترجمه شهلا حائری، کار هنری فرهاد آئیش؛ کار تلویزیونی مسعود فروتن، تهران.
21. خیانت، نوشته [بینا](بر اساس نمایشنامه پالایاک کولام)، کار هنری علیاصغر شادروان؛ کار تلویزیونی علیاصغر شادروان، اهواز.
22. داستانهای طنز چخوف، نوشته احمد سپاسدار، کار هنری احمد سپاسدار؛ کار تلویزیونی محمد رسولاف، تهران.
23. دریاروندگان، نوشته محمد رحمانیان (بر اساس دریاروندگان اثر جان میلتون سینگ)؛ ترجمه علیاکبر علیزاد، کار هنری محمد عاقبتی؛ کار تلویزیونی حسین سهیلیزاده، تهران.
24. دل سگ، نوشته محمد یعقوبی، کار هنری محمد یعقوبی؛ کار تلویزیونی مسعود فروتن، تهران.
25. دلیل ماریا، نوشته مرتضی هواسی، کار هنری مرتضی هواسی؛ کار تلویزیونی سیدموسی حسینی، ایلام.
26. روزی که زمین خون گریه کرد، نوشته محمدباقر جعفریزاد، کار هنری محمدباقر جعفریزاد؛ کار تلویزیونی رسول سهرابی، ارومیه .
27. زمستان 66، نوشته محمد یعقوبی، کار هنری محمد یعقوبی؛ کار تلویزیونی بیژن صمصامی، تهران.
28. سفر به گمسک، نوشته زهرا رفیعی گیلوایی، کار هنری رضا حامدیخواه؛ کار تلویزیونی بیژن صمصامی، تهران.
29. سلیمان سردار سکوت، نوشته غلامرضا سالم، کار هنری غلامرضا سالم؛ کار تلویزیونی حسین کمالیان، مشهد.
30. سه پاس از حیات طیبه نوجوانی نجیب و زیبا، نوشته علیرضا نادری نجفآبادی، کار هنری فرهاد مهندسپور؛ کار تلویزیونی ساسان امیرپور، زاهدان.
31. شب مهتابی نادر، نوشته قدرتالله فتحی، کار هنری قدرتالله فتحی؛ کار تلویزیونی محمود زندهنام، همدان.
32. شور شط، نوشته قدرتالله فتحی، کار هنری محمدعلی مهیمنی؛ کار تلویزیونی محمود زندهنام، همدان.
33. شیر و باد، نوشته علیاصغر شادروان، کار هنری علیاصغر شادروان؛ کار تلویزیونی علیاصغر شادروان، اهواز.
34. عبور از شب، نوشته مجید صادقی، کار هنری مجید صادقی؛ کار تلویزیونی علیرضا غفاری، یاسوج.
35. عزیز مایی، نوشته مهرداد رایانی مخصوص، کار هنری مجید قربانی،؟؟ [بیجا].
36. عزیز مایی، نوشته مهرداد رایانی مخصوص، کار هنری مهرداد رایانی مخصوص؛ کار تلویزیونی محسن احمدی، تهران.
37. فرمانده، نوشته گروهی، کار هنری وحیدرضا حدیدی؛ کار تلویزیونی وحیدرضا حدیدی، یاسوج.
38. کنار شیر آتشنشانی، نوشته فرهاد ناظرزاده کرمانی، کار هنری سیدحجت علیخانی؛ کار تلویزیونی بیژن صمصامی، تهران.
39. کور و افلیج، نوشته حسن علی طباطبایی، کار هنری احمد آسوده؛ کار تلویزیونی حسین کامران نوش، تهران.
40. کیش مهر، نوشته سعید شهریار، کار هنری سعید شهریار؛ کار تلویزیونی فریدون کرمی، یزد.
41. ماه و چاه، نوشته علیرضا کلاهچیان، کار هنری علیرضا کلاهچیان؛ کار تلویزیونی علیرضا کلاهچیان، همدان .
42. مثل آواز خدا، نوشته احمد شاهینفر، کار هنری احسان جانمی؛ کار تلویزیونی فرشاد احمدی دستگردی، اصفهان.
43. ملودی شهر بارانی، نوشته اکبر رادی، کار هنری هادی مرزبان؛ کار تلویزیونی مسعود فروتن، تهران.
44. نذر، نوشته مهدی چایانی، کار هنری مهدی چایانی؛ کار تلویزیونی مهدی امامی، همدان .
45. نقل ناتمام، نوشتۀ فرشته امیدوارتهرانی، کار هنری رضا صابری؛ کار تلویزیونی مهدی محمدی بدرآبادی، مشهد.
46. نهار، نوشته محمد رحمانیان، کار هنری محمد رحمانیان؛ کار تلویزیونی محمد رحمانیان، تهران.
47. یادگار، نوشته سیدحسین فداییحسین، کار هنری مهدی نیکروش؛ کار تلویزیونی علی کریمی، قم .
48. یونانیان، نوشته عبدالحسین لاله، کار هنری عبدالحسین لاله؛ کار تلویزیونی حسین فرخی، تهران.