آثار شرکتکنننده دوره سیوپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
بخش تئاتر نسل نو (مسابقه تئاتر جوان)
1. آشپزخانه، نوشته و کارگردانی محمدرضا رادمند، تهران.
2. اکسیژن، نوشتۀ مهسا غفوریان و مهدی ضیاءچمنی، کار مهدی ضیاء چمنی، مشهد.
3. تشریفات، نوشته عرفان غفوری، کار امین اکبری، تهران.
4. چرخه سودایی، نوشته و کارگردانی محمدجواد صرامی، اصفهان.
5. خاطرات هنرپیشه نقش دوم، نوشته بهرام بیضایی، کار افشین زمانی، تهران.
6. خروج اضطراری، نوشته ساناز اسدی و رافعه رستمی، کار مهرداد مصطفوی، تهران.
7. دا، نوشته محمدرضا طاهری و فاطمه رضائی، کار زهرا تنوری، فسا.
8. کابوس شب نیمه تابستان، نوشته مهدی اسدزاده، کار شکوفه طاهری، تهران.
9. لوسیا، نوشته شهاب مهربان و سپهر زمانی، کار شهاب مهربان، تهران.
10. یرمای درون من، نوشته و کارگردانی ستاره تبریززاد(بر اساس یرما اثر فدریکو گارسیا لورکا)، اصفهان.
بخش مرور تئاتر ایران
•بخش مسابقه مرور تئاتر ایران
1. آبگوشت زهر ماری، نوشته آرش آبسالان، کار بابک لطفی خواجه پاشا، ارومیه.
2. آری یا نه، نوشته حسین جمالی(بر اساس آنکه گفت آری آنکه گفت نه اثر برتولت برشت)؛ ترجمه مصطفی رحیمی، کار مجید رحمتی، اراک.
3. آکواریوم کانگورو، نوشته و کارگردانی مجید کاظمزاده مژدهی، رشت.
4. افراسیاب(غوطهور شدن در اعماق)، نوشته حامد امانپور و سحر رضوانی، کار مصطفی حمیدیفر، سبزوار.
5. افسانه ببر، نوشته داریوفو؛ ترجمه فرشته قاسمپور، کار هادی عامل، تهران.
6. بازگشت در چهارشنبه آخر سال، نوشته رئوف دشتی، کار رضا حسینی، مشهد.
7. پرتره مردریخته، نوشته و کارگردانی غلامحسین دولتآبادی و آراز بارسقیان، تهران.
8. پرسههای موازی، نوشته و کارگردانی پیام لاریان، تهران.
9. پَستو، نوشتۀ باقر سروش، کار کامران جباری و سیدحسین موسوی، بیجار.
10. پنجگانه خون، خور و مِلمِداس، نوشته و کارگردانی علیرضا داوری(بر اساس اسطوره ملمداس پری دریایی همتای سیرنهای یونان)، بندرعباس.
11. جهان انزوا، نوشته نائومی والاس؛ ترجمه رکسانا مهرافزون، کار رضا کوچکزاده، تهران.
12. چریکه چیای هالوز(آوای کوهساران پرشیان)، نوشته و کارگردانی بختیار پنجهای، مهاباد.
13. چند خوان رستم، نوشته احسان رحیمدل و علیرضا رحیمدل، کار علیرضا رحیمدل، پاکدشت.
14. چی دا (مثل مادر)، نوشته مسعود شاکرمی(بر اساس ادیپ شهریار اثر سوفوکل)، کار احسان ملکی، کوهدشت.
15. خرمهره، نوشته فرهاد نقدعلی، کار محسن قصابیان، تهران.
16. خواب زمستانی، نوشته و کارگردانی لیلی عاج، تهران.
17. قاقُمان، نوشته حامد مکملی، کار مرتضی نجفی، قزوین.
18. گاهی، نوشته آرش عباسی و کار محمدرضا درند، سعید زندی، کرمانشاه.
19. مرگ آنجلها، نوشته و کارگردانی محسن اردشیر، آمل.
20. مهراوه عشق، نوشته [بینا](بر اساس کتاب کشتی پهلوگرفته اثر سیدمهدی شجاعی)، کار راشین امامی، تهران.
21. ناسور، نوشته خیرالله تقیانیپور، کار افسانه زمانی، تهران.
22. و هزار سال و یک روز، نوشته و کارگردانی عباس کریمی، بجنورد.
23. همه دختران من، نوشته محمد قاسمی و جواد روستایی، کار جواد روستایی، ساوه.
•بخش مسابقه تئاتر جوان
1. اسکورسیزی، نوشته و کارگردانی رسول کاهانی، تهران.
2. پنجاهوچهارمین سالگرد تولد خسرو مرادی، نوشته و کارگردانی آرمین حمدیپور، شیراز.
3. تو را از من گرفتی، نوشته و کارگردانی اکبر صادقی، بیلهسوار.
4. جزیره، نوشته و کارگردانی داریوش علیزاده، کرج.
5. چهلگیس و حسنکچل، نوشته ساغر خواجهامیری، کار پوران مرادی مزرعه نو، تهران.
6. خوب، بد، زشت، نوشته ابوالفضل حاجی علیخانی، کار شقایق فتحی، تهران.
7. دال، نوشته و کارگردانی مسلم خراسانی، تهران.
8. دامپزشکی، نوشته و کارگردانی شیرین جروقی، تهران.
9. دو به دل، نوشته جلیل امیری، کار سامان پهلوان درینی، جیرفت.
10. دوازده، نوشته رجینا لدرز؛ ترجمه [بینا]، کار جواد خورشا، تهران.
11. رسوب، نوشته و کارگردانی مسعود عقلی، مشهد.
12. سرگذشت نابهنگام زنی که مدام میخندید، نوشته و کارگردانی سیاوش عالیپور، اهواز.
13. گلدونه خانوم، نوشته اسماعیل خلج، کار النا آهی، تهران.
14. مجلس مچالهخوانی، نوشته و کارگردانی سجاد طهماسبی، تویسرکان.
15. مرثیهای برای سین گاف، نوشته کیمیا کاظمی، کار پوریا رحیمی سام، تهران.
16. نگاهمان میکنند، نوشته نغمه ثمینی، کار محمدرضا اصلی، تهران.
17. هاروی، نوشته مری چیس؛ ترجمه ثنا ولدبیگی، کار ملودی آرامنیا، تهران.
18. یتیمخانه فونیکس، نوشته آرش خیرآبادی، کار محمد نیازی، مشهد.
•بخش مسابقه تئاتر بینالملل
1. از زیرزمین تا پشتبام، نوشته مهین صدری، کار افسانه ماهیان، تهران.
2. اسبها ایستاده میمیرند، نوشته و کارگردانی حسن عابدی، بجنورد.
3. بیستون میتازد، نوشته و کارگردانی امین رضایی اردانی، مشهد.
4. جی، نوشته کیوان میرمحمدی، کار محمدصادق نصیری، یزد.
5. خوشبختیهای کوچک سوسک شدن، نوشته نادر برهانی مرند و فرهاد امینی(بر اساس داستان مسخ اثر فرانتس کافکا)؛ ترجمه صادق هدایت، کار آزاده انصاری، تهران.
6. دستاری که بر پیکر اسب پیک در راه، در عجب روزی، دی و روز، مسخ پیک ماند تا در راه، دستاری خونین شود، نوشته و کارگردانی جواد صداقت، بوشهر.
7. راهبان معبد وانک، نوشته محمدرضا کوهستانی، کار احمد سلیمانی، تهران.
8. رویای یک شب نیمه تابستان، نوشته باقر سروش (بر اساس رویای یک شب نیمه تابستان اثر ویلیام شکسپیر)، کار مصطفی کوشکی، تهران.
9. صوراسرافیل، نوشته سیاوش پاکراه، کار عامر مسافر آستانه، تهران.
10. ماترویوشکا، نوشته و کارگردانی پارسا پیروزفر(بر اساس هشت داستان کوتاه از آنتون چخوف)، تهران.
11. مستاجر، نوشته و کارگردانی ستاره امینیان، تهران.
12. نیمروز اسکاتلند (مکبث)، نوشته مونولوگها رضا گوران(بر اساس مکبث اثر ویلیام شکسپیر)، کار ندا هنگامی، تهران.
13 یرما، نوشته فدریکو گارسیا لورکا؛ ترجمه [بینا]، کار اشکان صادقی و الهام شکیب، تهران.
بخش نمایشهای میهمان
•بخش نمایشهای میهمان
1. اتوبوس در دست تعمیر است، نوشته سعید شهریار، کار جعفر دلدل، یزد.
2. تئاتر سعدی، تابستان سیودو، نوشته و کارگردانی حسین کیانی، تهران.
3. حادثه درویشی، نوشته آرتور میلر؛ ترجمۀ [بینا]، کار منیژه محامدی، تهران.
4. دکتر استوکمان(دشمن مردم)، نوشته هنریک ایبسن؛ ترجمه [بینا]، کار علی پویان، تهران.
5. شیشه، نوشته و کارگردانی امیر دژاکام، تهران.
6. فصل بهارنارنج، نوشته محمود ناظری، کار غلامرضا عربی، تهران.
7. یادگار گاده رِ، نوشته و کارگردانی قطبالدین صادقی، تهران.
•بخش مسابقه مرور تئاتر ایران
1. زمستان بود، نوشته و کارگردانی امین ابراهیمی، کوهدشت.
2. علی کوچیکه، نوشته سارا تقوی(بر اساس شعری از فروغ فرخزاد)، کار حسین فرخی، تهران.
•بخش مسابقه تئاتر بینالملل
1. جاودانگی، نوشته [بینا]، کار نیما دهقان، تهران.
2. خانه ابری، نوشته نشمینه نوروزی و زمان وفاجویی، کار سیامک احصایی و حمید پورآذری، تهران.
3. دیابولیک: رومئو و ژولیت، نوشته محمد چرمشیر(بر اساس رومئو و ژولیت اثر ویلیام شکسپیر)، کار آتیلا پسیانی، تهران.
4. فرشته مرگ، نوشته، ترجمه و کارگردانی مسعود رایگان(بر اساس فرشته مرگ اثر عادل حکیم و خانم اِم اثر میا تورن کوییست)؛ تهران.
5. کابوس حضرت اشرف، نوشته و کارگردانی حسین پاکدل، تهران.
6. نامههای عاشقانه از خاورمیانه، نوشته کیومرث مرادی و پوریا آذربایجانی، کار کیومرث مرادی، تهران.
بخش تئاتر ملل
•بخش تئاتر ملل
1. بادکنک، نوشته [بینا]، کار بوکیه شووگمن، هلند.
2. پرنده، نوشته الکساندر سرانو و فران دوردال و پاوپا لاسیوس، کار الکساندر سرانو، اسپانیا.
3. جهش، نوشته و کارگردانی بریس بوتان، فرانسه.
4. رویای 1، نوشته [بینا]، کار روبرتو وایت، اسپانیا و آرژانتین.
5. سار، نوشته(ایردهپردازی) میهران توماسیان و سارو اوستا، کار میهران توماسیان، ترکیه.
6. کوری، نوشته جرزی و کارگردانی جرزی زون، لهستان.
7. گرگ و میش، نوشته(ایدهپردازی) و کارگردانی کریستینا گالبیاتی و ایلیا لوگینبوهل، سوئیس.
8. منظومهخوانی جمعی حماسه اودیسه هومر، نوشته(تدوین متون) یوسف فخری مقدم، مریم فرقانی، هانیه محمدی و کاترینا بالاموتی، کار (مدیر پروژه) کاترینا بالاموتی، یونان و ایران.
•بخش مسابقه تئاتر بینالملل
1. آنجا، نوشته [بینا]، کار جو استرومگرن، نروژ.
2. تو ماهی نیستی، نوشته [بینا]، کار میهران توماسیان، ترکیه.
3. در اعماق، نوشته ماکسیم گورکی، کار دیوید دووایشویلی، گرجستان.
4. درباره تصویری که از من داری تجدیدنظر کن، نوشته نغمه ثمینی، کار آروند دشتآرای، ایران و هلند.
5. روانپریشی 48 و 4، نوشته ساراکین، کار ماکاناتسولیشو یلی، گرجستان.
6. سفید، نوشته [بینا]، کار کوکوونا، کارگردان بصری ریوسوکه ساتو، ژاپن.
7. سلفه، نوشته عامرابوالهیل و احمد سعدون، کار عامر ابوالهیل، عراق.
8. شاخص، نوشته و کارگردانی فواد کوچی و میخائیل اودوبرتو، فرانسه.
9. من، سیزیف، نوشته و کارگردانی وسلکا کوانچوا، بلغارستان.
10. همسرایی یتیمان، نوشته و کارگردانی جرزی زون، لهستان.
11. یک، نوشتۀ (ایدهپردازی) و کارگردانی لیزا وربلن، هلند.
بخش نمایشهای محیطی، آلرناتیو، تعاملی و دیگر گونههای تئاتر بیرونی(تولیدات تازه)
•بخش مسابقه
1. اَرَتَ (تمدن هلیلرود جیرفت)، نوشته فاطمه رادمنش، کار علیمحمد رادمنش، تهران.
2. برگرد مرا ببین، نوشته و کارگردانی سعید بهنام خانیکی، نسیم ریاضی و شیرین فرشباف(بر اساس کتاب قطعاتی از یک سخنرانی عاشقانه اثر رولان بارت)؛ ترجمه مریم شریف، تهران.
3. پرواز عمود کبوتر دریایی دودی بر فراز آبهای سرد و معتدل اقیانوس اطلس، نوشته پویا پیرحسینلو، کار سیما شیبانی، تهران.
4. چهار طبقه، نوشته و کارگردانی محمدهادی عطایی، تهران.
5. حریم شخصی، نوشته(ایدهپردازی) و کارگردانی سیدجمال میرجعفری، تهران.
6. حق با کیه؟، نوشته(ایده پردازی) و کارگردانی مجید امینی، شاهرود.
7. خردهریز، نوشته ادوارد آلبی؛ ترجمه حسن فاضل، کار سارا کریمیان اقبال، تهران.
8. زیرزمین، نوشته و کارگردانی مسعود براهیمی، اصفهان.
9. فیش، نوشته کاوه مهدوی، کار رستا رضوی، ورامین.
10. موزهگردی، نوشته و کارگردانی رضا غیور، تهران.
بخش نمایشهای محیطی، آلترناتیو، تعاملی و دیگر گونههای تئاتر بیرونی (مرور و میهمان)
•بخش (مرور) مسابقه
1. از بس که جان ندارد، نوشته محمود ناظری، کار امیر امینی، لاهیجان.
2. آقای دلواپس، نوشته و کارگردانی سیدفریدون احمدی، سنندج.
3. بزم و رزم، نوشته و کارگردانی ابوالفضل طبسی، سبزوار.
4. پروانه، نوشته و کارگردانی حسین توازنیزاده، تهران.
5. تهرانم را دوست دارم، نوشته [بینا]، کار احسان یوسفی نسب، تهران.
6. داستان مردم، نوشته و کارگردانی پیام عزیزی، شازند.
7. مستند پخش نشده میرزا، نوشته هما پریسان(پارسایی) و احمد صمیمی، کار احمد صمیمی، تهران.
8. وندینگ ماشین، نوشته حمید پاکنیا و آیدا حقنژاد، کار مهدی سفاری، تهران.
9. هرچی سنگه مال پای لنگه، نوشته [بینا] (بر اساس طرحی از علیاکبر کنعانی طریق)، کار مارال ایزدبخش، بوشهر.
•بخش (مرور)
1. چهار دقیقه و بیستوسه ثانیه قبل از واقعه، نوشته و کارگردانی سیدسعید موسویراضی، تهران.
2. در بازی آخر راهی برای خروج نیست، نوشته و کارگردانی امید مصطفایی، بوکان.
3. دی زنگرو، نوشته و کارگردانی هیام احمدی و فرامرز غلامیان، آبادان.
4. روایت پیچیده یک لنگزنی ساده، نوشته و کارگردانی مهسا فتحی، تفرش.
5. سکوت رنگها، نوشته و کارگردانی حامد صنمی(بر اساس طرحی از مریم بافکار)، مریوان.
6. صرفاً جهت جریحهدار شدن احساسات، نوشته و کارگردانی مهدی حبیبی، ملایر.
7. مونگ بهیتی، نوشته محسن اردشیر، کار محسن اردشیر و غنچه شکوهیان، آمل.
8. نیمه، نوشته و کارگردانی محمد مظفری، بندر گناوه.
9. هفتخوان، نوشته آتسا شاملو، کار میثم یوسفی، تهران.
•بخش (میهمان)
1. افسانه دشت بیباران، نوشته و کارگردانی رسول حقشناس، تهران.
2. املت با گوجههای ایرانی، نوشته میثم سرآبادانی، کار پارسوا پاکیزه، تهران.
3. بازگشت، نوشته و کارگردانی داریوش نصیری، تهران.
4. کوچ، نوشتۀ و کارگردانی بهنام کاوه، آبادان.
بخش جشنوارههای فجر استانی
1. اسب چشمه، نوشته و کارگردانی کرمالله سلیمانی، گچساران.
2. اسم من مژگانه، اینجا خونه منه، نوشته و کارگردانی هادی عسکری، شاهینشهر.
3. پنهانخانه پنجدر، نوشته حسین کیانی، کار احسان جانمی، اصفهان.
4. حاشا، نوشته فراز مهدیان دهکردی، کار امیربهادر اکبرپور دهکردی، شهرکرد.
5. خانوم، نوشته سیدصدرا میرهئی، کار مهدی ملاک، قم.
6. دُن کامیلو، نوشته کوروش نریمانی، کار مهران محمودزاده دهبارزی، بندر جاسک.
7. دوبارگی، نوشته و کارگردانی سیامک افسایی، تبریز.
8. دووز، نوشته رضا گشتاسب، کار لقمان بحرانی، بندر دَیر.
9. روشان، نوشته سیاوش پاکراه، کار علی پوراحمدیان، خرمآباد.
10. روی زمین، نوشته افروز فروزند، کار مرتضی صادقیان، آمل.
11. کابوسهای یک پیرمرد بازنشسته خائن ترسو، نوشته نادر برهانیوند، کار رامین ریاضی، تبریز.
12. کچل اوغلان، نوشته علیرضا فریدراد، کار حمیدرضا قزلباش، زنجان.
13. مولار، نوشته محسن براتی و محمد شاکری، کار محمد شاکری، بجنورد.
14. هیس اون بیدار میشه، نوشته مجید کاظمزاده مژدهی، کار نریمان محزون، بجنورد.
مسابقه نمایشنامهنویسی
1. 3600 ثانیه مردن، نوشته امیرحسین بهبهانینیا، [بیجا].
2. برف زمین را گرم میکند، نوشته مریم منصوری، [بیجا].
3. پروانه الجزایری، نوشته پیام لاریان، [بیجا].
4. چرخ، نوشته محسن عظیمی، [بیجا].
5. خوابگرد، نوشته نوید ایزدیار، [بیجا].
6. خوابهای رنگی ببینید آقا، نوشته مسعود شاکرمی، [بیجا].
7. خونچکان، نوشته مجتبی آقابابایی، [بیجا].
8. رقص هانتینگتن، نوشته محمدرضا عرب یارمحمدی، [بیجا].
9. موزه خصوصی، نوشته تهمینه محمدی، [بیجا].
10. نگران نباش آدامس بجو، نوشته امیر لشگری، [بیجا].