در حال بارگذاری ...
در گفت‌و‌گو با تسنیم عنوان شد؛

رستمی‌فر: رویکرد حمایتی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تاثیرگذار است

کارگردان نمایش «همه فرزندان مکبث» معتقد است رویکرد حمایتی جشنواره تئاتر فجر بر رویکرد رقابتی آن سایه افکنده و این اتفاق نتایج مثبتی به دنبال دارد.

مجتبی رستمی‌فر، کارگردان نمایش «همه فرزندان مکبث» که توانست به جمع آثار رقابتی صحنه‌ای این رویداد راه یابد، درباره ارتباط این اثر با نمایشنامه «مکبث» گفت: مدتی درباره نمایشنامه «مکبث» مطالعه کردیم و با توجه به موضوعی که برای اقتباس از این نمایشنامه مدنظر داشتیم، شکل و فرم خاصی را برای اجرا در نظر گرفتیم. در واقع «همه فرزندان مکبث» بیشتر برگرفته از فصل 9 این نمایشنامه است که تلاش کردیم محوریت اثر را بر تأثیرات کشت و کشتار، خشونت و جنگ بر جوامع در دنیای امروز بگذاریم. در واقع تأثیر جنایت را نسبت به شکل‌گیری خود آن بیشتر مدنظر قرار دادیم.
وی با تأکید بر بعد آموزشی و حمایتی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بیان کرد: به نظرم رویکرد جدید جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر مثل گذشته رقابتی نیست و بعد آموزشی در جشنواره پررنگ‌تر شده است، این دو رویکرد اتفاق مثبتی برای رویداد هنری است. جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ویترین تئاتر ایران است که با این رویکرد می‌تواند محفلی برای تفکر، تعامل و هم‌اندیشی هنرمندان تئاتر کشور بدل شود تا شاهد روی صحنه رفتن نمایش‌های پخته‌تر، حرفه‌ای‌تر و بهتر در آینده باشیم و سطح دانش هنرمندان هم همزمان با کسب تجربه‌شان ارتقا پیدا کند.

این هنرمند همچنین درباره وضعیت تئاتر در شهرها و استان‌های کشور، توضیح داد: متأسفانه تئاتر شهرستان‌ها بیشتر از اجرای عمومی به برگزاری جشنواره خلاصه شده است، البته در سال‌های اخیر شاهد بهبود این روند بوده‌ایم و در فراخوان جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر هم شرط اجرای عموم برای حضور آثار در نظر گرفته شده است اما هنوز در برخی از شهرهای کشور از جمله استان خوزستان امکانات مطلوبی برای اجرای عمومی در اختیار هنرمندان نیست.

رستمی‌فر افزود: کمبود امکانات هنرمندان را آزار می‌دهد، هنرمند وقتی می‌خواهد تفکر خود را عرضه کند تا چند متخصص، اساتید و ... ببینند در نهایت مجبور می‌شود رویکرد خود را جشنواره‌ای کند. خوشبختانه رویکرد حمایتی جشنواره امسال، بر رقابت اولویت دارد و به نظرم این اتفاق عامل مثبتی در بهبود شرایط برای هنرمندان است تا با کوله باری از تجربه جشنواره را ترک کنند.
سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند بهمن‌ماه امسال در تهران برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
همراه با اطلاعیه شماره یک سی و نهمین دوره جشنواره

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر منتشر شد

همراه با اطلاعیه شماره یک دبیرخانه، فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد. فراخوان 3 بخش دیگر از جشنواره که امکان برگزاری آن در شرایط فعلی و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی اعلامی مقدور است نیز به زودی اعلام می شود.

|

حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم
حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم

حسین مسافرآستانه، دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در حال انجام مطالعات قوی برای چگونگی برپایی جشنواره به دلیل احتمال وجود کرونا هستیم، امیدواریم که بتوانیم در یکی ـ دو هفته آتی به فراخوان جشنواره دست پیدا کنیم.

|

نظرات کاربران