آثار شرکتکننده در دوره سیوچهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
بخش مرور تئاتر ایران
1. آی، نوشته سیدمحمد مساوات، کار عبدالرضا شیبانی، تهران.
2. برف نیمه مرداد، نوشته امیررضا طلاچیان، کار عاطفه تهرانی، تهران.
3. پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی، نوشته ماتئی ویسنی یک؛ ترجمه [بینا]، کار پانتهآ میرفصیحی، تهران.
4. تخلف میزانسنیک سهراب، نوشته و کارگردانی حمید دهقانی، تهران.
5. چشمان مورب، گیسوان پریشان، نوشته مجید جوادیانزاده، کار احمد ندافی، اردکان.
6. حسن کچل، نوشته عباس جان فدا(بر اساس حسن کچل اثر علی حاتمی)، کار منصور جهانبخش، مشهد.
7. دونه کفترهام نذریه، نوشته و کارگردانی کاوه مهدوی، تهران.
8. زخمه، نوشته مهیار هزارجریبی، کار مهیار هزارجریبی، بهشهر.
9. زمانی برای گاوهای شیرده، نوشته حسین احمدینسب مینابی، کار حسن سبحانی مینابی، میناب.
10. فاجعه معدن کوشیرو، نوشته محمد زارعی، کار محمد زارعی و مرتضی غفاری، تهران.
11. متاستاز، نوشته و کارگردانی علیاصغر دشتی، تهران.
12. ملودی شهر بارانی، نوشته اکبر رادی، کار علیرضا پارسی، رشت.
13. نوبت یعنی بعدی، نوشته و کارگردانی مرتضی شاهکرم، تهران.
•بخش مسابقه ایران
1. آش با طعم زهر، نوشته مجید کاظمزاده مژدهی، کار محمد رسائلی، رشت.
2. آنتولوژی صبح فرحناک یک چاقو، نوشته و کارگردانی رضا گشتاسب، یاسوج.
3. آهو اگر نهال تازه سال شکننده جوانی بود، بر گور من بکارش نوشته و کارگردانی علیرضا داوری، بندرعباس.
4. ادامه مطلب، نوشته و کارگردانی مهدی شایان، رشت.
5. تب سرد روی پیشانی داغ، نوشته علی حاتمینژاد، کار مهدی ضیاء چمنی، مشهد.
6. تعبیر خواب، نوشته و کارگردانی صمد آذرخش، قم.
7. جان گز، نوشته هاله مشتاقینیا، کار نیما دهقان، تهران.
8. چِر، نوشته ناصر حبیبیان، کار احسان ملکی، کوهدشت.
9. چشم بر هم زدن، نوشته محمد زارعی، کار محمدحسین زیکساری، تهران.
10. خانم، نوشته و کارگردانی امیرحسین طاهری(بر اساس کلفتها اثر ژان ژنه) ، سیرجان.
11. دو روی روایت نادری، نوشته خیرالله تقیانیپور، کار جواد نوری، تهران.
12. رعنا، نوشته و کارگردانی علیرضا کوشک جلالی، لنگرود.
14. زبان اصلی، نوشته و کارگردانی رسول کاهانی، تهران.
15. ساده با تو با یک ترانه، نوشته و کارگردانی ندا قربانیان، کرج.
16. سرگیجه، نوشته و کارگردانی پویا صادقی و ایمان صیاد برهانی، تهران.
17. شرم و دغدغه، نوشته و کارگردانی کار سیدجواد اشکذری، مشهد.
18. عامدانه، عاشقانه، قاتلانه، نوشته و کارگردانی ساناز بیان، تهران.
19. قرار، نوشته و کارگردانی مهرداد کورشنیا، کرج.
21. کات، نوشته فاطمه مکاری، کار صاحب آهنگر، ساری.
22. مرگ کسب و کار من است، نوشته صحرا رمضانیان، کار پیمان کریمی، اصفهان.
23. هتلیها، نوشته ساناز بیان، کار حمیدرضا آذرنگ، تهران.
24. هیچ کس نبود بیدارمان کند، نوشته محمدامیر یاراحمدی، کار پیام دهکردی، تهران.
25. یک زندگی بهتر، نوشته مسعود هاشمینژاد، کار سیدمحمدرضا مرتضوی، کرج.
•بخش مسابقه بینالملل
1. آنسِفالیت، نوشته و کارگردانی سیاوش بهادری راد، تهران.
2. ازدواج آقای میسیسیپی، نوشته فردریش دورنمات؛ ترجمه حمید سمندریان، کار احسان فلاحتپیشه، تهران.
3. بیضایی، نوشته و کارگردانی سیدمحمد مساوات، تهران.
4. ترانهای برای تو، نوشته و کارگردانی امین ابراهیمی، کوهدشت.
5. جنایت و مکافات، نوشته و کارگردانی ایمان افشاریان(بر اساس رمان جنایت و مکافات اثر داستایوفسکی)، تهران.
6. مجلس قربانی سنمار، نوشته بهرام بیضایی، کار شیما جوادپور، بوشهر.
7. وانیک، نوشته واسلاو هاول؛ ترجمه علی امینی نجفی، کار سهراب سلیمی، تهران.
8. وقتی ما مردگان برمیخیزیم، نوشته سمیرا اتفاق، کار شهاب آگاهی، تهران.
بخش تولیدات تازه تئاتر ایران
•بخش مسابقه ایران
1. تاریکی، نوشته رئوف دشتی و علی حاتمینژاد، کار عبدالله برجسته، مشهد.
2. داستانهای میان رودان، نوشته و کارگردانی علی شمس پویا، تهران.
3. راه مهر، راز سپهر، نوشته و کارگردانی شکرخدا گودرزی، تهران.
4. روزهای بیباران، نوشته و کارگردانی امین بهروزی، تهران.
5. سند چشمانداز، نوشته رضا شاهبداغی، کار مهدی محمدی، تهران.
6. طپانچه خانم، نوشته محمدامیر یاراحمدی، کار شهابالدین حسینپور، تهران.
7. غرامت، نوشته اصغر گروسی، کار محمدرضا درند و سعید زندی، کرمانشاه.
8. نسل آخر، نوشته فرزانه سهیلی، کار فرزانه سهیلی و سمانه زندینژاد، تهران.
•بخش مسابقه بینالملل
1. آخرین انار دنیا، نوشته و کارگردانی ابراهیم پشتکوهی، بندرعباس.
2. سفر به نهایت دور، نوشته و کارگردانی محمد میرعلیاکبری، تهران.
بخش تئاتر نسل نو
1. B5-6، نوشته امیر نوروزی، کار فرزام رنجبر نظری، تهران.
2. به یاد آر مرا، نوشته [بینا]، کار فائزه رخ فیروزه، تهران.
3. توران، نوشته و کارگردانی فریار سادات حسینی، تهران.
4. خواب طولانی انارآباد، نوشته پریسا کیومرثی(بر اساس بازی ننه غلاکحسینی، طرح اولیه نمایشنامه رویا پارسا)، کار آلما گشتاسب، تهران.
5. عاشقانه فریدون(کرکس شب بر لاشه شهر)، نوشته و کارگردانی کیا ثلاثی، تهران.
6. ماهیهای نُهماهه، نوشته صابر محمدی، کار مهدی تنگستانی، بندر گناوه.
7. مدهآ، نوشته و کارگردانی فریبرز کریمی(بر اساس مدهآ اثر اوریپید)، تهران.
8. نگهبان و اژدها، نوشته و کارگردانی سحر رضوانی، مشهد.
بخش نمایشهای میهمان
1. اپرای عروسکی مولوی، نوشته و کارگردانی بهروز غریبپور، تهران
2. بازار عاشقان(تمرین اجرا)، نوشته محمد ابراهیمیان، کار هادی مرزبان، تهران.
3. خاطرات و کابوسهای یک جامهدار از زندگی و قتل میرزاتقیخان فراهانی، نوشته علی رفیعی، با همکاری محمد چرمشیر، کار علی رفیعی، تهران.
4. دعوت به دو نمایش همراه، نوشته و کارگردانی محمد رحمانیان، تهران.
5. سال ثانیه، نوشته نشمینه نوروزی، کار حمید پورآذری، تهران.
6. صبح به خیر، نوشته و کارگردانی سیروس همتی، تهران.
7. من شاه ریچارد بودم، نوشته کیوان سررشته، کار محمد عاقبتی، تهران.
8. وضعیت صفر، نوشته محمد چرمشیر(بر اساس اشعار تادئوش روژهویچ)، کار آتیلا پسیانی، تهران.
•بخش مسابقه ایران
1. اروند خون، نوشته ایوب آقاخانی، کار کوروش زارعی، تهران.
2. ترور، نوشته و کارگردانی حمیدرضا نعیمی، تهران.
3. در خواب دیگران، نوشته و کارگردانی نادر برهانی مرند، تهران.
•بخش مسابقه بینالملل
1. اودیسه، نوشته امین طباطبایی، کار آرش دادگر، تهران.
2. تکههای سنگین سرب، نوشته و کارگردانی ایوب آقاخانی، تهران.
3. دیوان غربی – شرقی، نوشته محسن حسینی و کارگردانی(بر اساس دیوان غربی – شرقی اثر یوهان ولفگانگ فن گوته)؛ ترجمه محمود حدادی، تهران.
4. شب آوازهایش را میخواند، نوشته یون فسه؛ ترجمه [بینا]، کار رضا گوران، تهران.
بخش تئاتر ملل
1. انتظار، نوشته [بینا]، کار موخالد راسم، بلژیک.
2. انقلاب بدن، نوشته [بینا]، کار موخالد راسم، بلژیک.
3. پرگرینوس(نمایش خیابانی)، نوشته و کارگردانی جرزی زون، لهستان.
4. سربازها(نمایش خیابانی)، نوشته و کارگردانی سوفیا برسزی، مجارستان.
5. سطح زنده، نوشته و کارگردانی سوفیا برسزی، مجارستان.
•بخش مسابقه بینالملل
1. بازی سایه، نوشته کوییچیرو لیزوکا، کار تاتسویا هاسگاوا، ژاپن.
2. خانهای در آسیا، نوشته الکس سِرانو و پاوپالاسیوس و فِران دور دال، کار سِنور سِرانو، اسپانیا.
3. دگردیسی پروانه شدن، نوشته و کارگردانی سوفیا برسزی، مجارستان.
4. رقص مرگ، بی لالا، نوشته و کارگردانی یاسر خاسب، ایران و آلمان.
5. شیزوفرنی، نوشته و کارگردانی حسین یاسر عیسی العبادی، عراق.
6. فاجعه، نوشته الکس سِرانو و پاوپالاسیوس، کار سِنور سِرانو، اسپانیا.
7. من – مدهآ، نوشته و کارگردانی سالومه یوگلیدزه، گرجستان.
8. هدا گابلر، نوشته هنریک ایبسن، کار یونی داهر، نروژ.
9. هملت، نوشته ویلیام شکسپیر، کار توماس اوستر مایر، آلمان.
10. هیولاها، نوشته [بینا]، کار لارنت فرانی، فرانسه.
•جشنوارههای فجر استانی
1. سلطان مار، نوشته بهرام بیضایی، کار خیرالله تقیانیپور، ایران و آذربایجان.
بخش مسابقه تئاتر خیابانی
1. بودن یا نبودن در میدان جنگ، نوشته و کارگردانی سعید خیراللهی، دهلران.
2. خانه، نوشته و کارگردانی خداداد خدام، اراک.
3. خوشه برنج، نوشته و کارگردانی محسن اردشیر، آمل.
4. عروسکها عاشق میشوند، نوشته و کارگردانی سمانه موسوی، تهران.
5. فیگور، نوشته اصغر خلیلی، کار مجتبی خلیلی، تهران.
6. کسی فشنگها را نمیشمارد (2)، نوشته و کارگردانی امیرحسین شفیعی، ورامین.
7. مین بال، نوشته سیدمحسن مهدویان(طرح و ایده صادق حسینپور و سیدمحسن مهدویان)، کار صادق حسینپور، رشت.
8. نوازش جوجهتیغی، نوشته علیمحمد رادمنش، کار فاطمه رادمنش، تهران.
بخش میهمان تئاتر خیابانی
1. آخرین لالایی مادر، نوشته و کارگردانی پژمان شاهوردی، بروجرد.
2. پروانگی، نوشته و کارگردانی حامد زارعان، تهران.
3. پسماندگان، نوشته و کارگردانی کیوان نخعی، تهران.
4. چارودار، نوشته محمدرضا جعفری لفوت، کار پوریا کریمی، آستانه اشرفیه.
5. چیروکی مامه پیره(داستان عموپیره)، نوشته کمال فتحی و کارگردانی(طرح و ایده کمال فتحی و عبدالله مولودی)، سنندج.
6. داهول، نوشته و کارگردانی علی قاضی، مسجد سلیمان.
7. دختری بر آب خروشان، نوشته و کارگردانی مهدی صالحیار(بر اساس داستان کهن سارای در منطقه آذربایجان)، مرند.
8. دیگه هیچی نمونده، نوشته احمدی صمیمی و هما پرسیان، کار احمد صمیمی، تهران.
9. رمز وای فای شما چنده؟، نوشته و کارگردانی سارا نیکطبیعت، رشت.
10. ژست، نوشته کاوه مهدوی، کار فرامرز قلیچخانی، تهران.
11. سونامی جوراب، نوشته و کارگردانی هیوا اسدبیگی، سقز.
12. عروس آشتی، نوشته و کارگردانی مختار محمدی، مریوان.
13. قویتر، نوشته [بینا](بر اساس قویتر اثر آگوست استریندبرگ) ، کار آریان رضائی، تهران.
14. مرغ همسایه غاز نیست، نوشته و کارگردانی میثم سرآبادانی، تفرش.
15. موضوع انشا: تابستان جنگ کجا بودید، نوشته و کارگردانی بهنام کاوه، آبادان.
16. مهاجران سینه سرخ زریبار، نوشته و کارگردانی علیمحمد رادمنش، تهران.
17. وقت گل نی، نوشته و کارگردانی امین صادقی، سقز.
18. همین روزها، نوشته و کارگردانی پیام عزیزی، تهران.
بخش جشنوارههای فجر استانی
1. تنها راه ممکن، نوشته محمد یعقوبی، کار عباس عطاپور، الوند (قزوین).
2. ده هزار و یک شب، نوشته صابر محمدی، کار مهرداد علیپور، گچساران.
3. روز دربی، شب که شد، نوشته و کارگردانی مرتضی تقیزاده، شهریار.
4. عزا زیل، نوشته مهرداد کوروشنیا، کار محمد شاکری، بجنورد.
5. غریبهای از دریا، نوشته مجید انوری(بر اساس بانوی دریایی اثر ایبسن)، کار رضا پورترابزاده، گرگان.
6. کروکودیل، نوشته [بینا]، کار رامین ریاضی، تبریز.
7. کسوف، نوشته ایوب آقاخانی، کار روحالله کیخاشهری، زاهدان.
8. کی گفت آری؟ کی گفت نه؟، نوشته و کارگردانی مهران محمودزاده دهبارزی، جاسک.
9. مالیخولیا، نوشته و کارگردانی مسعود حقپناه، آمل.
10. مشترک موردنظر، نوشته و کارگردانی کامران شهلایی، کرمانشاه.
11. ندهآ، نوشته و کارگردانی محمد قاسمی، ملایر.
12. و صدا این همیشه ترسان، نوشته مسلم سلیمانیان، کار مصطفی محمدیدوست، هوشنگ عزیزیپور، فارسان.
13. هفتخوان هملت، نوشته و کارگردانی محمدجواد سجادی، نجفآباد.
14. یک قبیله تنهایی، نوشته حسن عابدی، کار امین فرحی، بجنورد.
هفته تئاتر لهستان
1. آنهلی، نوشته یولیو سوواسکی، کار یاروسلاو فرت، لهستان.
2. دیون 1961، نوشته و کارگردانی کامونو ورشو ، لهستان.
3. فاوست، نوشته و کارگردانی مارچینی هریک ، لهستان.
بخش مسابقه نمایشنامهنویسی
1. آفتابکاران و سایر کشاورزان منطقه شرق میانه، نوشته پویا پیرحسینلو، [بیجا].
2. تاریخ مردم کوچه و بازار فرانسه در قرن 18، نوشته پیام لاریان، [بیجا].
3. قرار، نوشته مهرداد کوروشنیا، [بیجا].
4. کاش میشد منم بیام، نوشته کامران شهلایی، [بیجا].